Інтерфакс-Україна
18:27 09.06.2025

Троє українських членів комісії конкурсу на очільника БЕБ не з’явилися на засідання та зірвали кворум

4 хв читати

Члени комісії з проведення конкурсу на зайняття посади директора Бюро економічної безпеки (БЕБ) від України не прийшли на засідання в понеділок, 9 червня, таким чином зірвавши кворум та засідання, повідомляє голова антикорупційного центру "МЕЖА" Мартина Богуславець.

"Запам’ятайте їх імена - урядових членів конкурсної комісії, але за усіма цими іменами стоїть ім’я Андрія Єрмака, Юрія Пономаренко від МВС, Олега Гиляки від Мінекономіки, Тетяни Мацелик від Мінфіну", - написала вона на своїй сторінці Facebook в понеділок.

Як повідомлялось у неділю, 8 червня, інші три члени комісії - засновник і виконавчий директор Фундації доброчесності та The Wasserstrorri Group Джеймс Вассерстром, керівник Бюро зв'язків Литовської поліції при Європолії, експерт із запобігання корупції Проєкту ЄС у зміцненні сталості Інтегрованого управління кордонами в Україні (EU4IBMResilience) Донатас Маласкевічюс, засновниця та виконавча директорка Експертного Форуму (EFOR), міжнародна експертка з питань антикорупційної реформи для Єврокомісії, Світового банку, ПРООН, ОЕСР Лаура Стефан проголосували за продовження конкурсу попри повідомлення СБУ щодо підозри трьох кандидатів у зв’язках з РФ. Стефан наголосила, що відповідна перевірка вже проводилась СБУ та порушень не було виявлено.

З огляду на це Богуславець зазначила, що в понеділок, 9 червня, набирає чинності рішення комісії про продовження співбесід, але фактично воно ні нащо не впливає, адже співбесіди вже були зірвані й комісії треба приймати нове рішення про їх проведення в інші дати. "Таке рішення можна прийняти тільки в тому разі, якщо українські члени забезпечать кворум і повернуться до конструктивної роботи", - пояснила вона.

За її словами, станом на зараз очевидно, що українські члени комісії знаходяться "під впливом" і погодяться завершити конкурс тільки у випадку, якщо на це буде політична воля влади.

Богуславець наголосила, що вартість зірваного конкурсу становитиме для України $5 млрд, оскільки обрання директора БЕБ є зобов’язанням перед МВФ. Вона додала, що в комісії залишилось небагато часу до дедлайну, а оскільки фінансування діяльності комісії також обмежене, ситуація загрожує остаточно зірвати перезавантаження БЕБ і завдати шкоди фінансовій спроможності України.

Богуславець зазначила, що АЦ "МЕЖА" вже передала 30 міжнародним партнерам, серед яких G7, "нотатку" англійською про те, що сталось.

"В умовах, коли ОП так в наглу ховає конкурс, втручання міжнародників чи не єдиний запобіжник. Спеціально не писала про це вчора, сподіваючись на здоровий глузд хоч когось із цих 3 членів сьогодні", - резюмувала вона.

Одним з підозрюваних у зв’язках з РФ виявився лідер за балами конкурсу (215,36,) - керівник Другого Головного підрозділу детективів НАБУ - Олександр Скомаров. На своїй сторінці в Facebook він пояснив: його батько знаходиться в окупації на Луганщині та примусово отримав документи країни-агресора. Однією з причин такого рішення батька Скомаров називає безперешкодний виїзд з ТОТ.

"Як це впливає на мене та мою роботу? Ніяк. Я перебуваю на службі Україні з 2010 року, а з 2015 - маю честь служити в НАБУ - у лавах найефективнішого правоохоронного органу… Ані бізнесу, ані будь-яких інших зв’язків з окупантами тато авжеж не має. Чи приховував я щось від Конкурсної комісії? Ні. Я надав більше інформації, ніж мене навіть запитували, бо приховувати мені нічого", - підкреслив учасник конкурсу.

Конкурс проводиться в рамках ухваленого Радою 29 червня 2024 року закону №10439 про перезавантаження БЕБ, що передбачає конкурсний відбір нового керівника за участю експертів, делегованих міжнародними партнерами, а також атестацію працівників Бюро протягом року після призначення нового директора.

На засіданні 8 червня члени комісії від України пропонували призупинити конкурс через отримання листа від СБУ щодо підозри трьох кандидатів у зв’язках з рф. У зв’язку з цим члени комісії від України наполягали призупинити конкурс та надати за проханням СБУ більше часу на розслідування. Міжнародні члени комісії проголосували за продовження конкурсу, а оскільки, за законом, їх три голоси переважають - через 24 години конкурс мав продовжитись.

Згідно з інформацією на сайті Кабміну, у неділю, 8 червня, та понеділок, 9 червня, комісія мала заслухати по 6 кандидатів, у вівторок (10 червня) - ще 4, у цей же день о 16:00 мали визначити переможця.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Директор НАБУ: вітаємо контррозвідувальні заходи СБУ, але подібні дії не можуть бути підставою для знищення антикорупційної інституції

Мін’юст, Міноборони та Мінветеранів запустили соцпроєкт для підвищення правової обізнаності захисників та їхніх родин

Лідер "Батьківщини" Тимошенко назвала світлим днем в Раді обмеження незалежності НАБУ/САП

Керівник САП про прийнятий Радою законопроєкт: це кінець незалежної роботи двох антикорупційних інституцій

Директор НАБУ: просимо президента ветувати законопроєкт, який знищує незалежність антикорупційних органів

TI закликала Зеленського накласти вето на законопроєкт про обмеження незалежності НАБУ та САП

Фактично зараз створюється загроза євроатлантичним прагненням нашої країни – директор НАБУ

Директор НАБУ: голосами 263 народних депутатів була знищена антикорупційна інфраструктура

МОЗ презентувало тендери з відновлення медінфраструктури в 5 регіонах України

На Одещині заступник начальника районного ТЦК підозрюється у вимаганні та отриманні хабаря - Нацполіція

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА