Президент України підписав закон про обов'язковий продаж частини валютного виторгу
Президент України Віктор Янукович підписав закон про надання права Національному банку України (НБУ) запроваджувати на строк до шести місяців обов'язковий продаж частини валютного виторгу і скорочувати терміни його повернення, повідомила прес-служба глави держави в четвер.
"Глава держави підписав закони ... № 5480-VI про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення інструментів впливу на грошово-кредитний ринок", - зазначається в повідомленні.
Як повідомлялося, НБУ з урахуванням ймовірного посилення кризових явищ у глобальній економіці пропонував парламенту внести поправки до фінансового законодавства, дозволивши центральному банку тимчасово вводити обов'язковий продаж частини валютного виторгу.
За оцінкою НБУ, надання йому права використовувати такі інструменти надасть можливість обирати оптимальний час для їх застосування, що надасть змогу підвищити ефективність таких важелів для запобігання розвитку негативних тенденцій на валютному ринку України.
Обов'язковий продаж валютного виторгу був скасований у 2005 році, через що Нацбанк втратив інструмент, згідно з яким забезпечувався гарантований продаж валюти на внутрішньому валютному ринку.
Наразі термін повернення валютного виторгу в Україні становить 180 днів.
Коментуючи підписаний закон, директор Генерального департаменту грошово-кредитної політики Нацбанку Олена Щербакова заявила, що основний зміст застосування передбачених інструментів полягає в забезпеченні ритмічності надходження валюти на ринок.
"Продається до 75% валютних надходжень експортерів. Але вони продаються не ритмічно. Питання в тому, щоб збалансувати попит і пропозицію ритмічністю купівлі та продажу", - пояснила вона на прес-конференції в четвер.
"Сьогодні пропозиція валюти дуже маленька - більший попит. Це не говорить, що валюти немає. Валютний виторг як надходив, так і надходить", - додала вона.
При цьому чиновник наголосила, що передбачені законом інструменти добре знайомі ринку. "Інструменти не нові ... Вони мають бути нормально сприйняті, як ринком, так і нашими експортерами", - сказала О.Щербакова.
При цьому вона зазначила, що адміністративне регулювання валютних надходжень використовується в інших країнах: такий режим діє, зокрема, в Бразилії та Аргентині.
Директор департаменту не сказала про те, коли Нацбанк може примітити ці інструменти. "Ми зараз спостерігаємо за ринком. Говорити коли введемо - предмет окремої нашої зустрічі", - зазначила чиновник.
Щодо терміну повернення валютного виторгу, О.Щербакова висловила думку, що класичною нормою для країни раніше був період у 90 днів.
Чиновник також повідомила, що питання введення обов'язкового продажу частини валютного виторгу в Україні залишається предметом дискусії з Міжнародним валютним фондом (МВФ). "Думаю, дискусії з МВФ ще будуть: не щодо самої норми, а щодо технологічного виконання", - пояснила вона.
Як повідомлялося, волатильність курсу гривні на поточному тижні суттєво зросла. Загалом курс гривні на міжбанку з початку 2012 року знизився на 2,5% - з 8,04 грн/$1 до 8,2435 грн/$1 незважаючи на активні валютні інтервенції центрального банку на підтримку національної валюти.
Раніше в Нацбанку заявляли, що вважають прийнятною річну амплітуду коливань гривні у межах 2,5%, але директор департаменту аналізу і прогнозування грошово-кредитного ринку НБУ Сергій Кораблін на поточному тижні констатував неминучість поступового підвищення курсової гнучкості гривні. Експерти допускають ослаблення гривні до кінця року як мінімум до 8,4 грн/$1.