Україні потрібен інститут фінансового омбудсмена - думка
В Україні доцільно створити інститут фінансового омбудсмена, вважає заступник голови Господарського суду міста Києва Вікторія Джарти.
"Завдання омбудсмена – напрацювати варіанти вирішення спору, донести до сторін позиції одна одної, допомогти позичальникові грамотно сформулювати свою претензію до банку. Словом, виступити примирителем сторін ... У сторін з'явиться додатковий майданчик для обстоювання своїх інтересів і пошуку компромісу до передання справи до суду", - написала вона у своєму блозі на "Економічній правді".
В.Джарти зазначає, що з кожним роком кількість спорів за участю банків лише зростатиме: коли таких справ тисячі, то це вже проблема держави.
"Коли проблеми вражають суспільства незрілі, то кожна зі сторін прагне зберегти колишній рівень доходів, що знижується через кризу, за рахунок іншої сторони. Часто це доводить ситуацію до абсурду. Ніде так яскраво це не проявляється, як у відносинах українських банків і позичальників", - зазначає В.Джарти.
За її даними, окремі недобросовісні банки випробували на своїх клієнтах всі види зловживань: від незаконних комісій, неповідомлення про зміну важливих умов договору, затримок платежів до оформлення "липових" кредитів.
У свою чергу, згідно з повідомленням, безвідповідальні позичальники користуються всіма процесуальними правами, щоб на роки затягнути судовий процес, зокрема шляхом відводу суддів, визнання кредитних і заставних договорів недійсними.
В.Джарти також відзначила недоцільність передання ініціативи з формування інституту фінансового омбудсмена в руки банківських асоціацій: якщо зарплата омбудсмена залежатиме від банків, то складно розраховувати на його неупередженість.
За її даними, в Росії повноваження омбудсмена не закріплені жодними актами - це виключно ініціатива самих банків, які домовилися про передання йому суперечок на суму до 300 тис. рублів. Водночас у Казахстані все регулюється законом, але категорія аналізованих суперечок звужена до іпотечних.
"Послуги банківського омбудсмена - сподіваюся, ним стане харизматичний, авторитетний і висококласний фахівець - будуть затребувані в Україні", - резюмує в своєму повідомленні В. Джарти.