Дії російської митниці показують Україні мікромодель відносин між країнами у разі її подальшої євроінтеграції - думка
Експерти вважають, що Російська Федерація, ввівши більш сувору перевірку на митниці, показує Україні, що її очікує після підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом.
"Сьогодні Росія прагне показати Україні, яка мікромодель очікує країну у разі її подальшої євроінтеграції", - заявив керівник Центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов на прес-конференції в четвер у Києві.
З ним згоден і президент Центру системного аналізу та прогнозування Ростислав Іщенко. Він зазначив, що сформована під час митного огляду українських товарів з боку російських митників ситуація "дуже неприємна, для якогось бізнесу навіть смертельна".
За словами Р.Іщенка, після підписання Україною Угоди про асоціацію з Європейським Союзом доведеться працювати за новими правилами.
"Ми стикаємося з ситуацією, коли Україна має торгувати з Росією за правилами країн ЄС. Природно, виникнуть торговельні проблеми. Природно, зросте мито на кордоні всіх країн, що входять до Митного союзу, а це означає, що великі групи українських товарів просто стануть неконкурентними і неконкурентоспроможними і вони просто не потраплять до Росії", - наголосив експерт.
Він також зазначив, що після того, як з наступного року країни, що вступили до Митного союзу, почнуть дотримуватися норм цієї організації, українських гастарбайтерів, які наразі працюють в Російській Федерації, повернуть до України. А це, за різними підрахунками, - від 1 млн до 2 млн людей.
"Це буде досить серйозне навантаження на соціальну сферу, оскільки всі ці люди заробляли не лише собі на хліб, а й годували свої сім'ї", - наголосив Р.Іщенко. За його словами, ця категорія дуже швидко відчує на собі правила Митного союзу.
Експерт прогнозує збільшення в Україні соціального напруження. "У зв'язку з цим, природно, можливість емоційного вибуху як в окремих регіонах, так і загалом у країні збільшуватиметься", - зазначив він.
На думку Р.Іщенка, в такій ситуації влада в Україні втрачатиме підтримку, що може проявитися, зокрема, на найближчих президентських виборах 2015 року. "Враховуючи, що значна частина українського електорату голосує не за Віктора Федоровича Януковича, не за Леоніда Даниловича Кучму, а за тісні відносини з Російською Федерацією. Відповідно, позиція Російської Федерації щодо української влади відіграватиме не останню роль у виборі цих виборців", - сказав експерт.