Тільки вітчизняний суд може ухвалити рішення про перегляд справи Тимошенко у зв'язку з рішенням ЄСПЛ - Лутковська
Тільки вітчизняний суд може ухвалити рішення про перегляд кримінальної справи стосовно екс-прем'єра України Юлії Тимошенко у зв'язку з рішенням Європейського суду з прав людини, заявила уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська в ефірі "5 каналу" в середу ввечері.
Стаття Європейської конвенції, згідно з якою ЄСПЛ ухвалив рішення у справі Ю.Тимошенко, діє тільки стосовно особи, якій суд першої інстанції не оголосив вирок, уточнила вона.
"Оцінювати підстави для того, переглядати справу за винятковими обставинами чи не переглядати, має суд - це судове рішення. Таке право, звернутися до суду, громадянин має, може його використовувати, але тільки суд повинен визначити, чи є рішення Європейського суду з прав людини тією винятковою обставиною, яка вимагає перегляду та скасування раніше ухвалених рішень", - зазначила В.Лутковська.
Як повідомлялося, Ю.Тимошенко заарештували 5 серпня 2011 року під час судового процесу в "газовій справі". 11 жовтня 2011 року Печерський районний суд Києва засудив Ю.Тимошенко до семи років позбавлення волі за перевищення повноважень під час підписання газових контрактів із Росією в 2009 році. Екс-прем'єр відбуває покарання в Качанівській виправній колонії в Харкові з кінця грудня 2011 року. 9 травня 2012 року Ю.Тимошенко перевели з колонії до Центральної клінічної лікарні №5 (Харків).
У серпні 2011 року до ЄСПЛ надійшла скарга Ю.Тимошенко, в якій екс-прем'єр України стверджує, що її взяття під варту було політично мотивованим, не було судового перегляду законності її тримання під вартою в Київському СІЗО, умови тримання були неадекватними, без надання належної медичної допомоги, крім того, вона перебувала під цілодобовим наглядом у харківській клініці.
30 квітня 2013 року ЄСПЛ оголосив рішення у справі "Тимошенко проти України", встановивши порушення ст. 5 (право на свободу та безпеку), а також ст. 18 (обмеження щодо прав) Конвенції з захисту прав і основних свобод людини у зв'язку з арештом екс-прем'єра в "газовій справі". Водночас ЄСПЛ більшістю голосів встановив, що порушення за ст. 3 (заборона на катування) конвенції не було. 30 липня рішення отримало статус остаточного.
Міністерство юстиції України заявило, що рішення ЄСПЛ у справі "Тимошенко проти України" повністю виконано і не передбачає додаткових зобов'язань України. У відомстві також зазначили, що ЄСПЛ не встановив жодних політичних мотивів у порушенні прав Ю.Тимошенко, і що в рішенні ЄСПЛ відсутні будь-які вимоги щодо звільнення ув'язненої або відправлення її на лікування за кордон.
Захисник Ю.Тимошенко Сергій Власенко назвав позицію Міністерства юстиції юридично необґрунтованою, зазначивши, що ЄСПЛ украй рідко зазначає у своїх рішеннях, якими мають бути додаткові заходи індивідуального характеру, і заявив, що для виконання рішення ЄСПЛ необхідно звільнити Ю.Тимошенко з-під варти.
Він звернувся до Верховного Суду України з вимогою переглянути та скасувати вирок у "газовій справі".
15 липня 2013 року стало відомо, що ЄСПЛ розпочав розгляд справи за другою заявою Ю.Тимошенко, що стосується "переважно її кримінального переслідування у зв'язку з укладенням договору купівлі-продажу природного газу". ЄСПЛ повідомив уряду України про заяву №2 Ю.Тимошенко й запропонував йому надати свої зауваження щодо пред'явлених скарг.