ВР у четвер розгляне зміни до Конституції щодо гарантій незалежності суддів

Верховна Рада України в четвер розгляне закон про внесення змін до Конституції України стосовно гарантій незалежності суддів, повідомив спікер парламенту Володимир Рибак.
"Це дуже важливе питання. Цей закон - євроінтеграційний. Окрім цього, в нас іще два закони щодо євроінтеграції", - сказав В.Рибак на засіданні погоджувальної ради керівників комітетів і фракцій у понеділок у Києві.
Спікер нагадав, що стосовно цього законопроекту Конституційний Суд уже зробив висновок.
В.Рибак також попросив керівників фракцій і комітетів зробити все, щоб у понеділок Верховна Рада змогла затвердити порядок денний сесії.
"Першим питанням я пропоную затвердити порядок денний сесії", - сказав В.Рибак, додавши, що його відсутність заважає нормальній роботі депутатів.
Спікер також повідомив, що майбутнього пленарного тижня (8-11 жовтня) народні депутати України планують розглянути 96 питань.
Як передає кореспондент агентства "Інтерфакс-Україна", згідно з порядком денним на вівторок, парламент розгляне цього дня президентський законопроект про схвалення рішення президента України про направлення національного контингенту для участі України в операції "Океанський щит" і в операції Європейського Союзу EU NAVFOR ATALANTA.
Як повідомлялося, опозиція заявила, що не підтримає президентського законопроекту про зміни до Конституції щодо посилення гарантій незалежності суддів і запропонувала свій законопроект.
Президентський законопроект містить положення щодо забезпечення права внести зміни до Конституції, передбачивши право кожної особи на справедливий і гласний розгляд справи протягом розумного терміну незалежним, неупередженим судом.
Крім того, в законопроекті передбачається внести зміни до Конституції та вдосконалити порядок призначення та звільнення суддів. Пропонується, щоб суддю суду загальної юрисдикції призначав на посаду безстроково президент України (пропонується скасувати первинний п'ятирічний термін призначення судді - ІФ). При цьому закріплюється, що рішення глави держави щодо призначення суддів чи звільнення їх із посад приймаються виключно відповідно до подання Вищої ради юстиції.
У законопроекті встановлюється, що у разі його ухвалення судді судів загальної юрисдикції, призначені на посаду на 5-річний термін, отримають статус суддів, призначених безстроково.
Також пропонується вилучити з Конституції положення про термін повноважень генерального прокурора України.
У законопроекті пропонується надати Верховному Суду України повноваження щодо забезпечення однакового застосування норм законодавства України всіма судами загальної юрисдикції. Також пропонується встановити, що згоду на затримання або арешт судді надає Вища рада юстиції за поданням Вищої кваліфікаційної комісії суддів.
Також у Конституції пропонується змінити порядок припинення повноважень судді Конституційного Суду у зв'язку із закінченням терміну повноважень, на який його було призначено. Пропонується також встановити, що повноваження судді припиняються у разі досягнення ним 70 років. Повноваження судді КС припиняються також у разі закінчення терміну його повноважень, однак не раніше дня вступу в повноваження нового судді КС, призначеного замість нього.
Крім того, в Конституції пропонується закріпити положення про те, що переведення судді можливе лише за його згодою, а переведення до суду вищої інстанції здійснюється лише на конкурсній основі.
У Конституції також пропонується змінити норму, що стосується повноважень і складу вищої ради юстиції. Зокрема, пропонується встановити, що 12 із 20 членів Вищої ради юстиції становитимуть судді, призначені з’їздом суддів України. З'їзд адвокатів, а також з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ призначатиме по два члени Вищої ради юстиції. Крім того, до складу Вищої ради юстиції за посадою входитимуть голова Конституційного Суду, голова Верховного Суду, голова Ради суддів України та генеральний прокурор. При цьому пропонується встановити, що генеральний прокурор не братиме участі в голосуваннях під час ухвалення рішень Вищою радою юстиції.