Світовий банк погіршив прогноз зростання ВВП України в 2013 р. до нуля

Світовий банк (СБ) у жовтні погіршив прогноз зростання валового внутрішнього продукту (ВВП) України в 2013 році до нульового рівня з 1%, який очікувався у квітні поточного року.
Як повідомили агентству "Інтерфакс-Україна" в київському офісі представництва СБ в Україні, Молдові, Білорусі в понеділок, інфляція поточного року становитиме 0,3%, тоді як у квітні банк прогнозував 8,7%.
"У другій половині 2013 року ВВП дещо зросте за рахунок хорошого врожаю й ефекту низької бази порівняння. Однак цього зростання буде недостатньо, щоб перекрити зниження, зафіксоване в першій половині поточного року", - зазначається в огляді СБ.
За даними банку, розвиток ситуації у 2014-2015 роках залежатиме від внутрішньої політики: більш песимістичним очікується розвиток у разі гальмування реформ.
Згідно з підрахунками СБ, у разі зволікання з реформами зростання ВВП у 2014 році становитиме 2% (у квітні 2013 року був єдиний прогноз - 3%), а негайне впровадження реформ забезпечить зростання економіки на 1,5%.
Водночас у 2015 році в разі зволікання з реформами буде зафіксовано зниження ВВП на 1%, тоді як негайне впровадження реформ створить передумови для зростання економіки на 3% (у квітні єдиний прогноз СБ на 2015 рік становив зростання ВВП на 4% - ІФ).
За підрахунками СБ, інфляція у 2014 році в разі затягування корекції внутрішньої політики становитиме 2%, але прискориться у 2015 році до 18%. Водночас негайна зміна економічної політики зумовить прискорення інфляції в 2014 році до 12% і уповільнення у 2015 році до 6,6%.
Як повідомлялось, у квітні поточного року СБ прогнозував інфляцію в Україні у 2014 році на рівні 5,8%, а у 2015 році - 5,2%.
У СБ вважають, що макроекономічні дисбаланси в Україні можуть продовжити зростання і сягнути критичних рівнів.
"Якщо фіскальна та монетарна політика в другій половині 2013 року залишаться незмінними, це може призвести до подальшого збільшення фіскального дефіциту та дефіциту поточного рахунку платіжного балансу. Останній знову може розширитися в другій половині 2013 року і сягнути 8% ВВП за результатами року", - наголошується в огляді.
За підрахунками СБ, збільшення імпорту газу і потреба в погашенні валютних зобов'язань приведе до зростання потреби в рефінансуванні до більш ніж $5 млрд у четвертому кварталі 2013 року. При цьому проведення запозичень буде ускладнено через ситуації на зовнішньому ринку та зниження рейтингу країни.
За оцінкою СБ, у разі збереження курсової політики, спрямованої на утримання фіксованого курсу гривні, валютні резерви до кінця року можуть скоротитися до рівня, еквівалентного двом місяцям імпорту (за підсумками серпня - 2,4 місяця).
Дефіцит держбюджету у 2013 році, згідно з підрахунками банку, може становити 4,5% ВВП (6,5% ВВП з урахуванням витрат на "Нафтогаз України").
"Використання векселів для фінансування бюджетних зобов'язань може мати негативні наслідки: це може призвести до зменшення фіскальної прозорості, не сприятиме розвитку приватного сектора (компанії в результаті отримають менше, ніж їм належить) і ускладнить адміністративні процедури", - зазначено в огляді.
Економіст СБ Анастасія Головач, представляючи звіт журналістам, зазначила, що проблеми фінансування бюджетного дефіциту вирішуються, зокрема, за рахунок нарощування Національним банком України обсягу перерахувань до бюджету частини свого доходу.
За її словами, окрім збільшення прямих перерахувань до бюджету, центральний банк наростив свій портфель державних облігацій за вісім місяців поточного року на 34%.
"Це вказує на те, що дефіцит держбюджету частково фінансується за рахунок додаткової емісії", - наголосила А.Головач.
У СБ вважають, що корекція ситуації неминуча - у разі зволікання із реформами її лише буде відкладено на 2015 рік.
Водночас негайне реформування шляхом зменшення бюджетного дефіциту, введення плаваючого курсу, підвищення тарифів на газ для населення та поліпшення інвестиційного клімату дасть змогу швидше відновити макроекономічну рівновагу.
"Економічна ситуація погана. Ослаблений зовнішній попит, а також затягування з реалізацією реформ призвели до збільшення макроекономічних дисбалансів. І нам здається, що ці дисбаланси нині виходять на рівень, який дуже складно буде утримувати", - прокоментував прогнози директор СБ у справах України, Білорусі та Молдови Чімяо Фан.
"Економічна ситуація погіршується... Змін не можна уникнути, подобається це чи ні", - додав він.
За його словами, одним із найбільш важливих кроків щодо збалансування ситуації має стати підвищення тарифів на газ для населення: середні ціни, за якими Україна закуповує газ, є одними з найбільших в Європі, тоді як тарифи на газ для домогосподарств і на послуги теплопостачання населення - одні з найбільш низьких.
У СБ зазначають, що тарифи на послуги централізованого теплопостачання в Україні становлять 50% від відповідних тарифів у Польщі, а українські домогосподарства сплачують у середньому 19% від повної ціни імпортованого газу.
Згідно з висновками СБ, утримання тарифів для населення на низькому рівні негативно впливає на якість послуг, що надаються, веде до значних бюджетних видатків і стримує підвищення рівня енергоефективності.
У СБ підрахували, що для компенсації різниці між зовнішніми та внутрішніми цінами на паливо уряд виділяє прямі бюджетні та позабюджетні субсидії, які становлять близько 7% ВВП.
"Ці субсидії мають регресивний характер, тобто заможні верстви населення отримують більше", - зазначили у СБ.
За оцінками банку, 20% найбіднішого населення країни отримує лише 13% субсидій.
"У короткостроковій перспективі - збільшити середні тарифи на газ для населення до рівня ціни, яку сплачують компанії теплокомуненерго за газ, який використовується для виробництва тепла для населення (від 895 грн/тис. куб. м до 1309 грн/тис. куб. м); підвищити тарифи на централізоване теплопостачання до рівня покриття повної фінансової вартості послуг (від 227 грн/Гкал до в середньому 322 грн/Гкал) та підвищити адресність програм соціальної допомоги", - рекомендують у СБ.
При цьому у банку вважають, що в середньостроковій перспективі (2013-2017 рр.) необхідно поступово підвищувати ціни на газ для домогосподарств і компаній теплокомуненерго до покриття економічної вартості газу, яка дорівнює його імпортній ціні.
У банку нагадали, що постачання газу в Україні складаються переважно з російського газу та газу місцевого видобутку. За підрахунками СБ, протягом останніх восьми років обсяг видобутку газу в Україні залишається відносно стійким і становить близько 20 млрд куб. м щороку, а це приблизно 35% від загального внутрішнього споживання.
"На сьогодні обсяг газу місцевого видобутку не може повністю задовольнити весь попит. Таким чином, вартість газу в Україні щонайменше у короткостроковій перспективі залежатиме від ринкової вартості російського газу", - констатували у банку.
Згідно з оглядом, імовірне підписання угоди про асоціацію з ЄС у будь-якому разі матиме позитивний вплив на ситуацію в Україні, але у разі невідкладної реалізації реформ країна отримає великі вигоди від євроінтеграції.