Україна залишається вірною положенням Договору про нерозповсюдження ядерної зброї - Клімкін
Наміри Росії розмістити ядерну зброю в Криму порушують без'ядерний статус України, але Київ не збирається поновлювати виробництво ядерної зброї, заявляє міністр закордонних справ України Павло Клімкін.
"Менш ніж за рік Росія перетворила Крим із процвітаючого морського курорту на сучасну військову базу, готову для розгортання ядерної зброї. Враховуючи стратегічне розташування Криму в регіоні, ми не можемо виключити розгортання ядерних сил Російської Федерації на території Автономної Республіки Крим. Це є серйозним викликом чинному режиму нерозповсюдження, і це питання має вирішуватися міжнародним співтовариством одразу", - заявив П.Клімкін під час виступу на оглядовій конференції Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ) у Нью-Йорку.
Міністр також висловив стурбованість України щодо односторонніх дій Російської Федерації з денонсації угоди між Україною та РФ про статус і умови дислокації Чорноморського флоту РФ на території України від 28 травня 1997 року, згідно з положеннями статті 5 якого "Росія зобов'язується не мати ядерної зброї у формуваннях Чорноморського флоту Російської Федерації, який дислокується на території України".
"Заяви російських чиновників про їхнє право розміщувати ядерну зброю в Криму дають привід для занепокоєння. Реалізація цих агресивних планів безпосередньо порушує без'ядерний статус України. Крім того, це свідчить про тривале порушення зобов'язань Росії як члена МАГАТЕ", - сказав П.Клімкін.
За його словами, захоплення частини української території і де-факто військової агресії Росії проти України створює ситуацію, коли деякі держави можуть вважати міжнародні правові інструменти недостатніми для забезпечення територіальної цілісності та недоторканності державних кордонів, що є "величезним викликом міжнародній системі ядерної безпеки, що ґрунтується на ДНЯЗ у рамках ООН і МАГАТЕ".
"Але навіть у нинішній ситуації я хотів би звернути вашу увагу на цей унікальний приклад, моя країна залишається вірною положенням ДНЯЗ", - заявив П.Клімкін.
Він визнав, що в Україні вже звучать деякі політичні голоси, що закликають відновити виробництво ядерної зброї як єдиного засобу захисту від будь-якої зовнішньої агресії. "Але з погляду українського уряду, цей варіант не на столі. Цим ми підтверджуємо, що Україна вважає Договір про нерозповсюдження ядерної зброї наріжним каменем глобального режиму нерозповсюдження і важливою основою для досягнення цілей ядерного роззброєння", - запевнив міністр закордонних справ України.