Інтерфакс-Україна
17:14 27.05.2015

Порошенко допускає зниження облікової ставки за узгодженням із МВФ

2 хв читати
Порошенко допускає зниження облікової ставки за узгодженням із МВФ

Ситуація в економіці та фінансовій системі надає можливість порушити питання про зниження облікової ставки Національного банку з метою полегшення доступу підприємств до кредитних ресурсів, вважає президент України Петро Порошенко.

"Прийшов час, я вважаю, що ставку можна знижувати", - сказав він на зустрічі з Європейською бізнес-асоціацією та Американською торговою палатою в Києві 26 травня.

На думку президента, також можна зняти частину валютних обмежень, зберігши при цьому баланс між курсовою стабільністю і валютними обмеженнями.

Водночас глава держави зазначив, що необхідно знайти якісну аргументацію цього кроку для Міжнародного валютного фонду, щоб зберегти співпрацю в рамках програми розширеного фінансування EFF.

П. Порошенко вказав на важливу роль, що відіграла глава Національного банку Валерія Гонтарева у стабілізації банківської системи, на якому працювало 49 банків-"пустушок".

"Нікому не вистачало рішучості взяти речі, які були вкрай необхідні для оздоровлення банківської системи, всі боялися відповідальності... Ми зберегли банківську систему", – наголосив глава держави.

Коментуючи ухвалення Верховною Радою у другому читанні законопроекту про конвертацію валютних вкладів за курсом на момент їх видачі, президент розкритикував таке рішення депутатів, порадивши їм також конвертувати за таким курсом валютні депозити.

Як повідомлялося, НБУ з 4 березня цього року збільшив облікову ставку з 19,5% до 30% річних, ставку рефінансування за кредитами овернайт – з 17,5% до 23% річних. Попереднє підвищення відбулося 6 лютого, а до цього ставка з 13 листопада утримувалася на рівні 14% річних.

Останній раз облікова ставка Нацбанку була вищою в 2000 році: з 24 березня 2000 року її було знижено з 35% до 32% річних, а потім з 10 квітня до 29% і з 15 серпня до 27% річних. У 2001 році НБУ у шість етапів знизив облікову ставку до 12,5% річних.

Програма з МВФ передбачає, що Нацбанк зберігатиме політику позитивної реальної ставки на 12-18 місячної перспективній основі.

Базова інфляція, на яку орієнтується центробанк при встановленні облікової ставки, в Україні в квітні 2014 року сповільнилася до 4,6% після стрибка до 10,8% місяцем раніше, але в річному вимірі (по відношенню до аналогічного місяця минулого року) вона прискорилася до 47,1% порівняно з 44,6% за підсумками березня, 33,2% - за підсумками лютого, 26,1% – за підсумками січня і 22,8% – за 2014 рік.

Щодо конвертації валютних кредитів у гривневі програма з МВФ передбачає, що президент застосує право вето на закон, що зробить таку конвертацію примусовою.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Норвегія, Швеція та Данія профінансують військовий пакет для України на 430 млн євро

Міжнародна коаліція закликала РФ без зволікань та жодних умов повернути викрадених українських дітей

Зеленський доручив збільшити пряме фінансування бригадам на закупівлю дронів

Данія виділить 580 млн данських крон на підтримку ініціативи НАТО щодо забезпечення України американською зброєю

Частка тривалості повітряних тривог під час роботи ТЦ зросла вперше за 5 місяців - УРТЦ

Україна зацікавлена в кооперації з оборонною промисловістю Словенії

Понад 3 млн дітей розпочнуть навчальний рік у вересні у класах або онлайн - Свириденко

У Черкасах затримали чоловіка, який через перевірку документів представниками ТЦК погрожував підірвати гранати

Втрати окупантів в Україні падають з березня, але вже сягнули 1,05 млн загиблих і поранених – британська розвідка

Україна розраховує на лідерську роль Японії у повоєнній відбудові - Сибіга на ЕКСПО2025

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА