Обґрунтованість нових претензій "Газпрому" розгляне суд - "Нафтогаз"

НАК "Нафтогаз України" вітає намір ВАТ "Газпром" передати свої претензії до української компанії на розгляд арбітражного трибуналу, повідомила українська газова монополія у зв'язку із заявами голови правління "Газпрому" Олексія Міллера про нові вимоги до "Нафтогазу".
"Арбітраж – це найбільш цивілізований спосіб вирішувати комерційні спори, якщо сторони не можуть знайти згоди шляхом переговорів", – наведено слова голови правління Андрія Коболєва в повідомленні НАК у четвер.
Раніше О.Міллер заявив, що "Газпром" у четвер пред'явить "Нафтогазу" і направить до Стокгольмського арбітражу претензії про стягнення $8,197 млрд за газ, невибраний українською компанією за умовами take-or-pay ("бери або плати") в 2014 році. Голова російської монополії стверджує, що загальний борг української компанії сягнув $29,477 млрд.
За його словами, до цієї суми включено борг за постачання газу, штрафи за take-or-pay, а також за постачання газу на Донбас, що оцінюються "Газпромом" у $200 млн.
"Нафтогаз" нагадує, що сторони ініціювали провадження в Арбітражному інституті Торгової палати Стокгольма в червні 2014 року. НАК підготувала обґрунтування своїх претензій і заявила свої позовні вимоги у рамках арбітражного провадження за контрактом на постачання газу в січні 2015 року. Зустрічні позовні вимоги у рамках того самого провадження "Газпром" ще не заявляв.
"Газпром" не вперше виставляє "Нафтогазу" рахунки, посилаючись на пункт контракту 2009 року, який, на думку "Газпрому", містить положення "бери або плати". Такі рахунки жодного разу не були прийняті до сплати, бо вони, на думку "Нафтогазу", не відповідають контракту", - зазначає українська компанія.
Окрім цього, серед заявлених "Нафтогазом" позовних вимог є вимога про визнання цього пункту контракту недійсним, нагадує НАК.
Окреме арбітражне провадження здійснюється також за контрактом на транзит природного газу. Позовні вимоги за цим контрактом "Нафтогаз" заявив у травні 2015 року. Сумарні претензії "Нафтогазу" до "Газпрому" за двома контрактами перевищують $16 млрд.