Фінкомитет ВР екстрено розгляне законопроекти про незалежність НБУ
Комітет Верховної Ради з питань фінансової політики та банківської діяльності пізно ввечері в четвер на позачерговому засіданні знову розгляне поправки до президентського законопроекту щодо розбудови інституційної спроможності Національного банку (№2742).
Як повідомило агентству "Інтерфакс-Україна" інформоване джерело, на такому екстреному розгляді документа наполягає Міністерство фінансів, оскільки його ухвалення є одним зі структурних маяків програми розширеного фінансування EFF із Міжнародним валютним фондом (МВФ).
Співрозмовник агентства зазначив, що в уряді розраховують на ухвалення цього документа вже в п'ятницю.
Фінансовий комітет раніше в четвер вже провів засідання, на якому вирішив створити робочу групу для доопрацювання цього законопроекту до другого читання. За словами голови комітету Сергія Рибалки, до законопроекту було подано 163 поправки.
Голова комітету також нагадав, що фактично в пакеті із законопроектом №2742 йде ще один законопроект - про внесення змін до Бюджетного кодексу (№2743), який розглядає бюджетний комітет.
У результаті вдень фінансовий комітет вирішив провести підсумкове засідання робочої групи з підготовки проекту закону до другого читання 15 червня з тим, щоб винести його на розгляд сесії орієнтовно 18 червня, проте потім було вирішено провести ще одне позачергове засідання.
Як повідомлялося, два зазначені законопроекти президент вніс до парламенту наприкінці квітня. Тоді зазначалося, що ухвалення правок до закону про НБУ є одним зі структурних маяків схваленої у березні цього року програми співпраці України з МВФ за EFF. Передбачалося, що цю одну з умов отримання другого транша буде виконано до кінця квітня. Проте Верховна Рада 19-21 травня прийняла їх лише за основу.
Згідно з програмою, поправки до законодавства мають бути сконцентровані на чотирьох основних елементах: правлінні та Раді НБУ, автономності Нацбанку, його загальних резервах і розподілі прибутку. Зокрема, намічено трансформувати правління у виконавчий комітет, що складається з голови та заступників голови. На реформоване правління буде покладено відповідальність за формулювання та реалізацію грошово-кредитної та валютно-курсової політики, а також за регулювання банківської системи.
У частині Ради НБУ передбачається посилити її наглядові повноваження шляхом покладання на неї повної відповідальності за систему внутрішнього контролю та управління ризиками, створення нею комітету з аудиту.
У сфері автономності Нацбанку передбачено посилити особисту автономію членів Ради НБУ та заступників голови, підтримуючи фінансову автономію центробанку.
Що стосується загальних резервів НБУ та розподілу прибутку, то нові правила розподілу прибутку між НБУ та урядом мають бути спрямовані на поступове нарощування загальних резервів для досягнення ними рівня 4%, 7% та 10% монетарних зобов'язань наприкінці 2014-го, 2015-го і 2016 років відповідно. Окрім цього, намічено внести зміни до Бюджетного кодексу для запобігання включенню авансового перерахування прибутку до держбюджету.
Нацбанк також зазначав, що в законопроекті №2742 посилено контроль за операціями банків із пов'язаними особами, вдосконалено процедури розкриття кінцевих власників банків, посилено відповідальність менеджменту та власників банків за результати діяльності їхніх фінансових установ.