Інтерфакс-Україна
17:13 03.07.2015

НБУ оцінює збитки банківської системи від закону про примусову конвертацію валютних кредитів у 100 млрд грн

3 хв читати
НБУ оцінює збитки банківської системи від закону про примусову конвертацію валютних кредитів у 100 млрд грн

Ухвалення закону про примусову конвертацію валютних кредитів за курсом на момент їх видачі (№1558-1) завдасть чималого збитку для фінансової і банківської системи України і ставить під загрозу добробут усіх громадян, заявляє Національний банк України (НБУ).

"Якщо усі кредити, надані фізичним особам-резидентам в іноземній валюті конвертувати в гривну за курсом 5,05 грн/$1, то банківська система зазнає збитків у сумі близько 100 млрд грн", - зазначає НБУ в повідомленні на своєму сайті в четвер.

Регулятор наголошує, що реалізація вказаних положень призведе до того, що банківська система порушить обов'язкові нормативи капіталу, що потребуватиме негайної докапіталізації, зокрема державою, через рефінансування, - а це додаткове істотне навантаження на державний бюджет.

"Такі нововведення призведуть до масового віднесення банків до категорії неплатоспроможних, збільшення витрат Фонду гарантування вкладів фізичних осіб", - додав центробанк.

На його думку, передбачені законом заходи істотно порушують баланс прав сторін кредитного договору - кредиторів і позичальників - у бік споживача, покладаючи тягар збитків на банківську систему. Це не лише суперечить передбаченим Цивільним кодексом принципам справедливості і вільного врегулювання сторонами договірних відносин, а й створює підґрунтя для порушення прав інших клієнтів банків - їхніх вкладників, зазначає регулятор.

Нацбанк нагадує, що заборона втручання держави і Нацбанку в переговорний процес між позичальниками і банками про реструктуризацію кредитів в іноземній валюті закріплена Меморандумом про економічну і фінансову політику, укладеним у рамках співпраці з Міжнародним валютним фондом.

"Держава і НБУ не мають втручатися у двосторонні переговори між позичальниками і банками, одночасно забезпечуючи справедливий процес. Тому якщо буде ухвалений закон, що потребує примусової конвертації валютних іпотечних кредитів у гривневі, президент накладе вето на набуття чинності цього закону", - процитували в центробанку норму меморандуму.

Ухвалення закону про примусову конвертацію різко розкритикували і в Мінфіні. "Голосування 1558-1. Конвертація валютних кредитів. 229 "за" ... Та майже непомітна різниця між демократією і популізмом, яка відрізняє зріле громадянське суспільство від... від того, що маємо ми... Події в залі Ради, до речі, перед іноземними гостями, які там були присутні, продемонстрували, що будь-які реформи приречені, якщо популізм бере гору. Шкода", - написав у своєму блозі у Facebook заступник міністра фінансів з питань європейської інтеграції Артем Шевальов.

Директор юридичного департаменту НБУ Віктор Новіков вважає ознакою популізму ухвалення парламентом закону про реструктуризацію валютних кредитів.

"НБУ спільно з фахівцями ВБ, банківськими асоціаціями розробляли так званий законопроект депутата Князевича (Руслан Князевич, фракція "Блок Петра Порошенка"), який був готовий для прийняття в серпні минулого року. Законопроект Князевича був спрямований на захист соціально незахищених верств населення, але Верховна Рада не ухвалила цей законопроект, він фактично вважається відхиленим, і тепер ми вийшли на цей популізм, який бачили учора у Верховній Раді", - сказав він на брифінгу в п'ятницю.

Як повідомила на брифінгу виконавчий директор Незалежної асоціації банків України (НАБУ) Олена Коробкова, банківська система вважає ухвалений закон 1558-1 "диверсією" проти усього українського народу.

"Якщо ми спочатку починали із законопроекту, який торкався тільки соціального житла, зараз це стосується абсолютно усіх валютних позичальників", - додала вона.

За оцінкою О.Коробкової, в результаті реалізації закону №1558-1, окрім одномоментних збитків банківської системи в 100 млрд грн, банки щорічно зазнаватимуть збитки у розмірі до 2 млрд грн. Реалізація закону також призведе до обвальної девальвації гривні.

"Можу сказати, що наслідками цього закону буде курс 40 грн/$1 або 50 грн/$1. Тому що якщо усі банки вийдуть на міжбанк з тим, щоб купити $6 млрд (обсяг валютних кредитів - ІФ), а попит банків не зможуть задовольнити, то буде божевільний зліт курсу, і це позначиться на кожному українцеві", - сказала вона.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Зеленський запропонував Юлії Свириденко очолити уряд України

Кабмін призначив брата ексголови Рахункової палати Пацкана заступником голови Держслужби України у справах дітей

Зеленський та Келлог обговорили питання посилення ППО, спільне виробництво та закупівлю зброї, нові санкції проти РФ

Через удар ворожого БпЛА по Харкову пошкоджено зупинку громадського транспорту, без постраждалих

Кабмін перерозподілив 106 млн грн видатків із санаторного лікування на навчання медиків та спецдопомогу

Кабмін вніс до Держреєстру пам’яток два об’єкти спадщини в Києві

У Харкові пролунав вибух, інформація про наслідки перевіряється - мер

Окупанти втретє атакували Сумську громаду, пошкоджений медзаклад, поранена людина

Уряд спрямовує 322 млн грн на зарплати фахівців з супроводу ветеранів

7 корпус ДШВ очолив Герой України Євген Ласійчук

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА