Заступник голови СММ ОБСЄ: Учасники тристоронньої групи заявили, що підпишуть угоду про відведення озброєнь калібру менше ніж 100 мм найближчими днями

Учасники тристоронньої контактної групи щодо врегулювання ситуації на сході України підпишуть погоджену підгрупою з безпеки пропозицію щодо відведення озброєнь калібром менше ніж 100 мм найближчими днями, стверджує заступник голови спеціальної моніторингової місії (СММ) ОБСЄ в Україні Александр Гуг.
"Учасники робочої підгрупи погодили свої позиції (щодо відведення озброєння калібром менше ніж 100 мм - ІФ) і представили цю пропозицію учасникам тристоронньої групи. Учасники групи заявили, що не підписали цієї пропозиції, проте підпишуть її найближчими днями", - сказав він на брифінгу в Києві в четвер.
Відповідаючи на запитання журналістів про доцільність підписання угоди про відведення озброєння калібром менше ніж 100 мм з урахуванням того, що досі не відведено важче озброєння, А.Гуг сказав: "Танки та озброєння відповідних калібрів не включені до Мінських угод... озброєння калібру до 100 мм має обмежений радіус дії. Міномет калібру 82 мм може стріляти на 6-7 км. Якщо такий тип зброї буде відведено за цей радіус, це сприятиме поліпшенню ситуації".
При цьому заступник голови місії назвав мінський діалог "конструктивним", проте наголосив на важливості виконання сторонами всіх узятих на себе зобов'язань. "Сам факт діалогу дуже важливий. І робота щодо доповнення до угод стосовно відведення озброєння калібром менше ніж 100 мм пройшла конструктивно. Проте важливо слова підкріплювати справами", - наголосив він.
А.Гуг зазначив, що спостерігачі СММ раніше засвідчили відведення від лінії зіткнення важкого озброєння, проте пізніше фіксували застосування сторонами такого озброєння.
"Мої колеги відвідують місця відведення такого типу зброї. І стикаються з фактами перешкоджання їхній діяльності. Часто їм не дають перевірити наявність відведеного озброєння на цих майданчиках, за відсутності там техніки заявляють, що вона на ремонті або задіяна в навчаннях. Пакет заходів (Мінські угоди - ІФ) стосується припинення вогню, відведення важкого озброєння та забезпечення ефективного моніторингу спостерігачами ОБСЄ. У реальності цього немає", - наголосив А.Гуг.
Як повідомлялося, 21 липня в Мінську відбулося засідання тристоронньої контактної групи щодо врегулювання ситуації на Донбасі. Як повідомив нинішній голова ОБСЄ Івіца Дачич, який брав участь у засіданні, учасники тристоронньої контактної групи погодили текст документа щодо відведення озброєння калібру менше ніж 100 мм і танків.
І.Дачич пояснив, що в угоді буде детально прописано процедури верифікації відведення техніки. "В угоді буде точно зазначено, як відбуватиметься верифікація відведення озброєнь, хто і коли це здійснюватиме. Буде описано всю процедуру", - сказав він.
Пізніше прес-секретар президента України Святослав Цеголко повідомив агентству "Інтерфакс-Україна", що "за дорученням президента представники України в тристоронній контактній групі добилися прийняття домовленості про підписання доповнення до комплексу заходів щодо виконання Мінських угод від 12 лютого 2015 року в частині, яка стосується відведення танків, артилерійських озброєнь калібром до 100 мм і мінометів".
Водночас, як стало відомо агентству, цей документ мав бути парафований у вівторок увечері учасниками робочої підгрупи з питань безпеки тристоронньої контактної групи.
Спецпредставник ОБСЄ Мартін Сайдік заявив, що учасники контактної групи щодо України не підписали угоди про відведення озброєнь калібром менше ніж 100 мм, хоча й погодили поетапний план відведення. М.Сайдік уточнив, що в робочій групі з безпеки погоджено план поетапного відведення озброєнь.
Президент України Петро Порошенко 22 липня, представляючи нове керівництво Луганської області в Сєверодонецьку, заявив, що доручив представникам від України в тристоронній контактній групі негайно підписати угоду про 30-кілометрову буферну зону уздовж лінії зіткнення на Донбасі, щоб було відведено решту артилерії, танки та міномети.