Інтерфакс-Україна
14:54 25.08.2015

Падіння у базових галузях України в липні сповільнилося вдвічі - Нацбанк

4 хв читати
Падіння у базових галузях України в липні сповільнилося вдвічі - Нацбанк

Падіння індексу виробництва базових галузей (ІВБО) в липні сповільнилося до 8,7% в річному вимірі порівняно з 17,6% в червні переважно за рахунок високих темпів збиральної кампанії та ефекту бази, повідомив Національний банк України (НБУ).

"Покращилася динаміка ІВБО також загалом за період від початку року: в січні-липні 2015 року ІВБО знизився на 13,8% порівняно з відповідним періодом попереднього року, тоді як зниження в січні-червні становило 19% ", - вказує Нацбанк.

Регулятор зазначає, що сільське господарство в липні показало ріст на 1,9% в річному вимірі, тоді як у червні падіння досягало 17,2% в червні, що пов'язано з пізнім стартом збиральної кампанії: якщо станом на 1 липня валовий збір зернових був на 68,6% нижче за минулорічний показник на аналогічну дату, то станом на 1 серпня він вже перевищував відповідний показник на 1,3%.

Загалом за підсумками року урожай зернових буде дещо нижчий, ніж в попередньому: 60 млн тонн проти 63,9 млн тонн, зазначає Нацбанк, посилаючись на дані Міністерства агрополітики і продовольства. Очікуване зниження валового збору пов'язане із скороченням посівних площ на 2% порівняно з 2014 роком (зокрема за рахунок частини земель Донецької і Луганської областей, що виявилися на окупованих територіях), а також зміною структури посівів на користь пшениці за рахунок зменшення частки кукурудзи.

"Уповільнення падіння в річному вимірі спостерігалося також в промисловості: до 13,4% з 18,1% в червні, що, незважаючи на деяке пожвавлення в окремих галузях в липні, було обумовлено, передусім, збільшенням впливу низької бази порівняння", - вказує НБУ.

Регулятор нагадує, що через загострення конфлікту на сході країни в липні 2014 року сталося падіння промислового виробництва в Луганській і Донецькій областях відповідно на 40% і 10,7% за місяць.

Серед галузей промисловості значне зниження темпів падіння спостерігалося в харчовому виробництві (6,4% в липні порівняно з 15,5% в червні), металургії (23,3% порівняно з 27,1%), виробництві коксу (17,2% порівняно з 28,7%), машинобудуванні (11,0% порівняно з 16,7%) і хімічному виробництві (16,5% порівняно з 19,4%).

Нацбанк звертає увагу, що порівняно з попереднім місяцем сталося істотне нарощування обсягів машинобудування (на 12,3%), що може пояснюватися й державними замовленнями на потреби АТО, а поліпшення показників у металургії пов'язує з відновленням роботи сталеплавильного і прокатного переділів на Алчевському меткомбінаті, що простоювали з серпня 2014 року.

За оцінками регулятора, в липні сповільнилося падіння оптового товарообігу: в річному вимірі до 13,5% з 14,3% в червні, проте воно було пов'язане переважно з впливом ефекту бази порівняння.

Істотне зниження темпів падіння роздрібної торгівлі в річному вимірі (до 18,2% в липні з 24,1% в червні) Нацбанк пояснює поліпшенням динаміки торгівлі в Донецькій і Луганській областях переважно через ефект бази порівняння, а також переорієнтацією українців на відпочинок усередині країни. На користь останнього припущення свідчить істотне поліпшення динаміки роздрібної торгівлі в областях, де більшою мірою розвинена туристична інфраструктура: в Закарпатській (зниження в річному численні на 9,1% в липні порівняно з 19,6% в червні), Волинській (на 5,2% порівняно з 24,9%), Львівській (на 18,5% порівняно з 19,8%), Миколаївській (на 13,6% порівняно з 23,4%) і Одеській (на 13,6% порівняно з 26,9%) областях.

Динаміка у будівництві після істотного поліпшення в червні погіршилася: до 24,6% з 23,9%, зокрема, темпи падіння у будівництві інженерних споруд збільшилися до 26,6% з 25,3% в червні за рахунок скорочення будівництва споруджень гірничопромислових і добувних підприємств.

Як повідомлялося, в другому кварталі 2015 року ВВП України, за даними держслужби статистики, зменшився на 14,7% порівняно з аналогічним періодом 2014 року, тоді як в першому кварталі падіння становило 17,2%, в четвертому кварталі 2014 року - 14,8%, в третьому - 5,4%, в другому - 4,5%, в першому - 1,2%.

Мінекономрозвитку оцінило падіння ВВП загалом за перше півріччя в 16,3%, проте в другому півріччі чекає пожвавлення економіки, і за підсумками року прогнозує спад 8,9%.

Держстат вже кілька років як відмовився від щомісячної публікації показників ВВП, тому Нацбанк використовує для оцінки економічної динаміки ІВБО. За методологією Нацбанку, цей індекс в 2014 році обвалився на 9,3% після зниження на 0,2% в 2013 році, тоді як ВВП в минулому році впав на 6,8% після нульового росту попереднього року.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Сильний вітер очікується 1 травня на півночі та в центрі України, 2-3 травня - заморозки

На посаду мовного омбудсмена подано кадидатури філологинь Каваль-Фучило, Івановської і заступника держсекретаря Кабміну Полянського

СБУ і Нацполіція продовжують зустрічі зі школярами та студентами щодо протидії ворожому вербуванню

Кількість постраждалих через ранкову атаку БпЛА у Південному під Харковом зросла до дев'яти

Четвер в Україні буде теплий, у п'ятницю відчутно похолодає, місцями короткочасний дощ

Волонтери УЧХ допомагали постраждалим через атаку російських БпЛА на Харків

Зеленський привітав прикордонників із професійним святом

Дрони СБУ уразили Муромський приладобудівний завод, який працює на флот та авіацію РФ, - джерело

Сили оборони збили 50 зі 108 ворожих БПЛА, ще 22 – локаційно втрачені

У Києві фотограф задушив модель, обоє – громадяни РФ, що перебували в розшуку

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА