Інтерфакс-Україна
13:16 14.01.2016

Правоохоронні органи України продовжують саботувати розслідування подій 2 травня в Одесі, заявляють у "Групі 2 травня"

4 хв читати
Правоохоронні органи України продовжують саботувати розслідування подій 2 травня в Одесі, заявляють у "Групі 2 травня"

Правоохоронні органи України продовжують недбало ставитися, а іноді й саботувати розслідування подій 2 травня 2014 року в Одесі, в яких загинуло 48 осіб і понад 200 постраждали, заявив члени "Групи 2 травня", до якої входять журналісти й експерти, що веде власне розслідування подій.

Зокрема, за словами одного з членів "Групи 2 травня" Сергія Діброва, управління спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України не почало займатися справою 2 травня, як пропонувала "Група 2 травня". І таким чином, усі помилки і проблеми, які виявили різні міжнародні експерти, зокрема Консультативна група Ради Європи, залишилися невиправленими.

"Правоохоронні органи дуже мало зробили для того, щоб з’ясувати, що сталося, чому сталося, я вже не кажу про те, щоб виявити й покарати винних. Ми бачимо явні ознаки саботажу, бачимо, що експертиза, призначена в квітні, проводиться досі, що справа розвалюється в суді, що перспективи кримінального переслідування для тих, хто зараз під вартою, немає", - заявив С.Дібров на прес-конференції в Києві в четвер.

У свою чергу ще один член групи Володимир Саркісян повідомив, що слідчі органи за останні 1,5 роки жодного разу не повідомили громадськості про перебіг розслідування.

У результаті, на думку представників "Групи 2 травня", усе це може призвести до того, що судові справи стосовно 2 травня не матимуть судової перспективи, жоден обвинувачений у рамках цієї справи не буде визнаний винним, а ті, кого все-таки визнають винним, зможуть оскаржити ці рішення в Європейському суді з прав людини, оскільки численні процесуальні порушення під час розслідувань уже зафіксовані.

Як повідомлялося, 2 травня 2014 року в Одесі під час масових заворушень загинуло 48 людей і понад 200 були поранені. Більшість жертв трагедії загинула у Будинку профспілок. Слідство встановило, що масові заворушення в Одесі були організовані та умисно сплановані.

За фактом подій різні правоохоронні органи України розпочали близько десятка кримінальних проваджень, що стосуються різних фактів. Зокрема, Головне управління МВС України в Одеській області розпочало низку проваджень за фактами отримання травм і за фактом загибелі людей у місцях сутичок проросійських і проукраїнських активістів. Пізніше цими провадженнями зайнялося Головне слідче управління МВС України в Одеській області. Деякі з них уже передано до суду.

Крім того, прокуратура Одеської області та Генеральна прокуратура України розслідують діяльність посадових осіб ГУ МВС України в Одеській області та ГУ ДСНС України в Одеській області під час подій 2 травня.

Також відомо, що досудове слідство за щонайменше одним кримінальним провадженням щодо подій 2 травня здійснює управління Служби безпеки України в Одеській області.

У судовому розслідуванні на сьогодні перебувають щонайменше чотири кримінальні провадження стосовно підозрюваних у вчиненні злочинів 2 травня 2014 року в Одесі. Найбільш резонансна - справа щодо злочинів, вчинених на Грецькій площі в Одесі, де відбулися перші сутички проукраїнських і проросійських активістів. На лаві підсудних у цій справі - понад 20 людей, зокрема два громадянина Росії (усі - учасники Антимайдану). Частина з них перебуває в СІЗО, частина - під домашнім арештом. Сама справа потрапила до суду близько року тому, проте досі процес судового розслідування перебуває на етапі зачитування обвинувального акта через різні, часом формальні затримки.

При цьому справу про події у Будинку профспілок, де загинула велика частина загиблих і в якій понад 100 підозрюваних, досі не передано до суду.

Частина підозрюваних і обвинувачуваних за цим та іншими провадженнями нині перебуває в розшуку, зокрема один із головних підозрюваних - колишній заступник начальника Головного управління МВС України в Одеській області Дмитро Фучеджі. Не йдуть на контакт зі слідством і багато свідків, насамперед із числа учасників Антимайдану. Деякі з них поїхали до Росії або Криму.

Свої розслідування подій 2 травня 2014 року ініціювали Верховна Рада та Одеська облрада. Проте розслідування ВР завершилося загальним висновком про те, що до трагедії призвела бездіяльність правоохоронних органів. А Одеська облрада перервала своє розслідування і розпустила депутатську групу, яка його провадила, з огляду на те, що не могла отримати необхідну інформацію від правоохоронних органів.

Також власне розслідування здійснює так звана Група 2 травня, до якої входять журналісти, активісти та деякі експерти. Нині саме ця група оприлюднила найбільш повну та детальну інформацію про події 2 травня й обставини, які до них призвели, зокрема хронологію подій, різні експертизи. Також члени групи обстояли в суді право суспільства на оприлюднення інформації, що стосується розслідувань подій 2 травня, яку слідчі органи не піддавати розголосу.

У листопаді 2015 року Міжнародна консультативна група з нагляду за розслідуванням насильницьких дій в Одесі 2 травня 2014 року оприлюднила свій звіт, у якому назвала неефективним розслідування цієї трагедії відповідними органами в Україні.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА