Генпрокуратура вживає заходів для конструктивної співпраці з НАБУ в питаннях витребування кримінальних проваджень

Генеральна прокуратура України закликає Національне антикорупційне бюро до конструктивної співпраці та готова надати повний доступ прокурорам спеціалізованої прокуратури і детективам НАБУ до необхідних матеріалів наявних кримінальних проваджень.
На сайті Генпрокуратури в четвер оприлюднено матеріал щодо ситуації навколо взаємодії структур. Зокрема, зазначено, що останнім часом директор НАБУ Артем Ситник за погодженням з керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури відповідно до закону про НАБУ та ст. 216 КПК започаткував практику винесення та направлення для виконання "рішень про витребування кримінальних проваджень", які розслідуються слідчими органів прокуратури.
"Зазначена позиція не відповідає чинному кримінальному процесуальному законодавству України, оскільки новий КПК України не передбачає "інституту витребування кримінальних проваджень" (був скасований) і відповідно жодного способу реалізації таких вимог кодексу не регламентовано", - заявляють у Генпрокуратурі.
При цьому в повідомленні роз'яснюється процедура здійснення досудового розслідування в кримінальних провадженнях, розпочатих слідчими органами прокуратури. Зокрема, зазначено, що досудове розслідування в кримінальному провадженні, розпочатому слідчими органів прокуратури, надалі здійснюють слідчі органів прокуратури, які мають повноваження слідчих, до закінчення досудового розслідування.
"З огляду на викладене, за ініціативою Головного слідчого управління та управління правового забезпечення Генеральної прокуратури України вживаються заходи щодо розроблення та запровадження законного механізму і способів направлення слідчими прокуратури кримінальних проваджень до інших правоохоронних органів, зокрема до Національного антикорупційного бюро України", - наголошують у Генпрокуратурі та наводять один із прикладів - історію про вимагання та отримання представниками законодавчої влади від одного з колишніх народних депутатів України великого хабара.
У Генпрокуратурі також згадали про позицію директора НАБУ щодо витребування матеріалів кримінального провадження за підозрою одного зі співробітників Служби безпеки України в наданні неправомірної вигоди, пов'язаної з незаконним видобутком бурштину.
"Із цього приводу наголошуємо, що ґрунтовним вивченням вказаного кримінального провадження встановлено, що відповідно до вимог ч. 5 ст. 216 КПК України воно не належить до підслідності детективів Національного антикорупційного бюро України, оскільки сума неправомірної вигоди значно менша за 500 розмірів мінімальної заробітної плати, а підозрюваний не відноситься до військовослужбовців вищого офіцерського складу Служби безпеки України", - пояснюють у відомстві.
З урахуванням викладеного та повністю підтримуючи необхідність конструктивної співпраці з правоохоронними органами у сфері кримінального судочинства Головне слідче управління та слідчі підрозділи підпорядкованих прокуратур висловлюють готовність до надання повного доступу прокурорам Спеціалізованої прокуратури та детективам НАБУ до наявних матеріалів кримінальних проваджень, у тому числі зазначеного "бурштинового" провадження, виключно у спосіб та на підставах, передбачених законом.
"Оскільки чинним законодавством України на достатньому рівні врегульовано порядок та способи зносин між правоохоронними органами у кримінальних провадженнях, тому вважаємо, що винесення керівниками та іншими службовими особами правоохоронних органів зазначених цілком робочих питань на широкий загал для обговорення громадськості, у тому засобом електронних соціальних мереж (Facebook та інші), не є припустимим та лише зашкодить ефективній взаємодії цих органів у боротьбі зі злочинністю. При цьому вирішення наведених питань згідно з нормами закону жодним чином не впливатиме на прозорість діяльності правоохоронців", - підсумували в Генпрокуратурі.