СКУ слідом за Радою закликає Вселенського патріарха Варфоломія надати автокефалію Православній церкві в Україні
Світовий конгрес українців (СКУ) підтримує прагнення українського народу до надання автокефалії Православній церкві і звернувся до архієпископа Константинополя, Вселенського патріарха Варфоломія із закликом видати томас щодо автокефалії Православної церкви в Україні.
"Світовий конгрес українців закликає святійшого Варфоломія, архієпископа Константинополя - Нового Риму і Вселенського патріарха і Великий і Святий Собор, який 16-26 червня 2016 р. проходить на Криті, Греція, надати автокефалію Православній церкві в Україні. Ця Церква консолідує український народ навколо національних інтересів, які сьогодні передусім пов'язані з захистом незалежності і територіальної цілісності України від російської агресії", - заявив президент СКУ Євген Чолій, повідомляє в неділю прес-служба Конгресу.
Як повідомлялося, 16 червня Верховна Рада України ухвалила звернення до архієпископа Константинополя, Вселенського патріарха Варфоломія з закликом видати томас щодо автокефалії Православної церкви в Україні.
У своєму зверненні Верховна Рада закликає Варфоломія визнати недійсним акт 1686 року, згідно з яким "у порушення канонів" Київська митрополія була приєднана до Московського патріархату.
"Український парламент закликає Вселенського патріарха взяти активну участь у подоланні наслідків церковного розділення шляхом скликання під егідою Вселенського патріархату Всеукраїнського об'єднавчого собору, який вирішив би всі спірні питання і об'єднав українське православ'я", - йдеться у зверненні.
За фактом Всеправославний собор відкрився в Колімбарі на північно-заході Криту в суботу, 18 червня. Формально ж його відкриття відбудеться у понеділок, 20 червня, у Православній академії Криту. Собор триватиме до 27 червня.
Раніше відкласти собор запропонували Болгарська, Антіохійська, Грузинська і Російська церкви. Сербський патріархат заявив, що залишає за собою право залишити форум "якщо церкви, які візьмуть участь у Соборі (...) відмовляться брати до відома всі питання, проблеми і суперечності"
Водночас Вселенський патріарх Варфоломій у своєму привітанні зазначив, що радість історичної події – проведення Всеправославного собору, затьмарена рішенням деяких церков не бути присутніми, і "відповідальність за їх рішення лежить на цих церквах і їхніх приматах, оскільки лише п'ять місяців тому на Соборі православних предстоятелів у Женеві, ми ухвалили рішення і підтвердили своїми підписами, що ми маємо зібратися на Криті в червні і реалізувати прагнення церков протягом багатьох років - оголосити і проголосити єдність нашої Православної Церкви, а також вивчити і досягти спільного вирішення проблем, що представляють інтерес для православного світу". Варфоломій висловив сподівання на те, що предстоятелі церков ще змінять своє рішення і приєднаються до учасників Собору.
Востаннє православні церковні лідери проводили таку зустріч у 787 році. Після 1054 року, коли відбувся "великий розкол" між православними і католиками, такі собори більше не проводилися.
Ідея провести Всеправославний собор з'явилася в 1920-х роках, але підготовка розпочалася тільки в 1961 році. Відтоді було проведено багато підготовчих нарад, остання з яких відбулася в Женеві.
Всеправославний собор на Криті покликаний об'єднати лідерів 14 незалежних православних церков для встановлення єдності серед 300 мільйонів православних християн. У порядку денному Собору шість тем: стосунки православної церкви з іншим християнським світом, щодо посту, шлюбу, церковної місії в сучасному світі, опіки православних у діаспорі, способи проголошення автономії православних церков. Окремо передбачалося ще ухвалення послання Собору.