У Мінкультури України виступають за введення міжнародної моніторингової місії в музеях, що залишилися на окупованих територіях

Начальник Управління музейної справи і культурних цінностей Міністерства культури України Василь Рожко заявляє про необхідність заснування міжнародної моніторингової місії в музеях, які залишилися на окупованих територіях.
"Ми зараз проводимо роботу щодо впорядкування реєстрів. Якщо раніше ми могли говорити про 70 музеїв, які залишилися на окупованих територіях, - Криму та Донбасу - і втрату двох мільйонів музейних експонатів, то зараз у нас цифри інші. 99 музеїв у Криму, із них 17 - у Севастополі, 24 - у Донецькій області і 23 - у Луганській", - сказав він на брифінгу у вівторок в Києві.
При цьому В.Рожко наголосив, що на сьогодні немає прямого контакту з працівниками цих музеїв.
"Ці наші працівники, які залишилися за лінією вогню, просто бояться контактувати з нами, тому що це відгукнеться приходом якихось спецслужб. Такі контакти реально загрожують їхнім життям", - зазначив він.
Начальник управління зауважив, що сушею з кримських музеїв експонати не вивозять, "але за водні шляхи ми відповідати не можемо".
"Коли в Росії було ухвалено закон про привласнення українських культурних цінностей, то тепер наші цінності можуть вивозитися під виглядом виставок, співпраці з іншими музеями, реставрації. Ми вважаємо за необхідне направити туди моніторингову місію – або Ради Європи, або іншої інституції – для того, щоб уточнити наявність музейних експонатів", - сказав він.
Також, на переконання В.Рожка, необхідно вводити міжнародні санкції за вивезення експонатів із музеїв.
"Дуже важливими є санкції у вигляді відсутності співпраці міжнародної громадськості з російськими музеями, які намагаються десь експонувати вивезені з Криму експонати", - зазначив він.