Кабмін вніс на розгляд ВР проект закону про ВТС

Розроблений Міністерством економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ) і схвалений на засіданні уряду 16 листопада проект закону України "Про військово-технічне співробітництво" (ВТС) внесено до Верховної Ради.
Текст документа розміщено на сайті ВР.
Як зазначено в пояснювальній записці до законопроекту, ухвалення закону покликане законодавчо закріпити зміст, мету та принципи держполітики у сфері ВТС і врегулювати взаємовідносини органів центральної влади в цій сфері.
Відповідно до законопроекту, керівництво у сфері ВТС забезпечує президент. Верховна Рада визначає правові засади держполітики і здійснює парламентський контроль за станом ВТС. Реалізацію держполітики у сфері ВТС здійснює Кабінет Міністрів, який спрямовує і координує роботу органів виконавчої влади в цій сфері.
Закріплений законопроектом склад учасників ВТС включає: РНБО; центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну військово-промислову політику; Міністерство закордонних справ; Міністерство оборони; Служба безпеки України; Служба зовнішньої розвідки; розвідувальний орган Міністерства оборони; орган виконавчої влади, що реалізує держполітику у сфері державного експортного контролю; центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує держполітику у сфері космічної діяльності; визначені у встановленому законодавством порядку держзамовники оборонного замовлення; уповноважений суб'єкт господарювання з управління об'єктами держвласності в ОПК.
Згідно із законопроектом, суб'єкти ВТС мають право: подавати учасникам ВТС пропозиції щодо освоєння конкретних ринків збуту товарів військового призначення та подвійного використання, а також брати участь у розробленні програм розвитку ВТС та організації міжнародних виставок і показів товарів військового призначення.
Відповідно до законопроекту, фінансування ВТС здійснюється за рахунок коштів, передбачених на ці цілі в держбюджеті; коштів суб'єктів ВТС; коштів іноземних замовників; коштів іноземних і вітчизняних інвесторів за програмами інноваційного розвитку підприємств оборонної промисловості; інших джерел, не заборонених законодавством. Держава стимулює ВТС шляхом створення сприятливих умов суб'єктам ВТС для підвищення конкурентоспроможності їх товарів на світовому ринку.
На сьогодні законодавства про ВТС в Україні немає.
Нині Україна здійснює ВТС із більш ніж 100 країнами. Обсяг експорту озброєнь і спецпослуг донедавна оцінювався в суму близько $1 млрд щорічно.
У 2014 році Україна припинила експорт до РФ товарів військового і подвійного призначення у зв'язку з російською агресією та анексією РФ Криму, заборону на ВТС з РФ, зокрема постачання продукції подвійного призначення, введено в червні 2014 року. Уряд України в травні 2015 року розірвав міжурядову угоду з РФ у сфері ВТС від 1993 року.
На початку 2015 року Київ озвучив плани щодо приєднання до системи закупівлі озброєнь, що діє для країн-членів НАТО. Також Україна планує до 2020 року забезпечити в повному обсязі переведення ОПК на стандарти Альянсу.