19:57 29.08.2017

СБУ повідомила про підозру представникам "РусАл" за знищення ЗАлК в інтересах РФ

4 хв читати
СБУ повідомила про підозру представникам "РусАл" за знищення ЗАлК в інтересах РФ

Слідчі Служби безпеки України під процесуальним керівництвом прокуратури повідомили про підозру 9 членам міжнародного злочинного угруповання, зокрема 3 росіянам, які підозрюються в умисному знищенні цілісного виробничого комплексу Запорізького алюмінієвого комбінату (ЗАлК) в інтересах конкурентів з Росії.

"Єдиний в Україні виробник первинного алюмінію з 2006 року цілеспрямовано знищувався в інтересах російських виробників металу. Для реалізації махінації в 2006-2008 роках замовники сформували організовану групу з представників російської компанії "РусАл", колишнього керівництва комбінату, українських бізнесменів і іноземних громадян", - йдеться в повідомленні СБУ на її сайті у вівторок.

Як повідомило агентству "Інтерфакс-Україна" інформоване джерело в СБУ, серед підозрюваних - співвласник "РусАл", відомий російський бізнесмен Олег Дерипаска.

У "РусАлі" агентству "Інтерфакс" заявили, що компанія розцінює ці "неправомірні дії" як спробу політичного тиску у відповідь на позов, поданий "РусАлом" проти уряду України в Міжнародний суд із захисту інвестицій (ICSID).

Відомство уточнює, що спочатку афілійовані з російськими бізнесменами структури придбали контрольний пакет акцій ЗАлК, а потім під керівництвом російських кураторів забезпечили знищення його основних виробничих потужностей. У 2009 році, вони, зокрема, зупинили рудотермічні печі й основні виробничі ділянки електролізного виробництва, що призвело до пошкодження і подальшого повного знищення обладнання, зазначає СБУ.

Українські правоохоронці додають, що через два роки учасники угруповання забезпечили передачу дочірнього підприємства ЗАлКу - Глухівського кар’єру кварцитів - компаніям, афільованим з ОК "РусАл", а перед поверненням комбінату державі в 2015 році за грубі порушення приватизаційних зобов'язань активізували знищення підприємства.

"Вони, зокрема, здійснили розконсервацію і ліквідацію основних фондів ЗАлКу, що призвело до руйнування завершеного циклу виробництва кінцевої продукції підприємства. Для остаточного знищення стратегічного комбінату зловмисники демонтували і вивезли з території цінне обладнання, а ліквідне обладнання цеху алюмінієвої катанки передали компанії, підконтрольній російським бізнес-структурам", - йдеться в релізі СБУ.

Згідно з ним, за висновком експертів, в результаті злочинних дій державі завдано збитків на суму понад $39 млн і більше 100 млн грн.

Слідчі СБУ за результатами розслідування кримінального провадження оголосили про підозру дев'яти членам організованого угруповання у вчиненні злочинів, передбачених статтями 113, 191, 255 і 364 Кримінального кодексу України.

"Один з фігурантів справи - під вартою, колишній директор заводу - під особистим зобов'язанням, серед підозрюваних троє громадян Росії. Слідство триває", - зазначає спецслужба.

Джерело в СБУ уточнив, що серед підозрюваних також екс-керівник ЗАлКу Іван Ліщук, засновник ТОВ "ЄВРОМАШ" і ТОВ "Дніпроінмет" В.Сірко, двоє громадян Кіпру.

У спецслужбі, зокрема, стверджують, що в 2014-2015 рр. представники "РусАла" через рішення наглядової ради ЗАлКу вивели з експлуатації, демонтували і реалізували за ціною, майже вдвічі нижчою від ціни металобрухту, обладнання електролізного цеху комбінату, а отримані кошти в повному обсязі перевели на рахунки іноземних компаній, контрольованих "РусАлом".

Крім цього, в період 2009-2014 рр. під керівництвом Олексія Арнаутова, який наразі обізаймає посаду директора з нових проектів "РусАлу", як куратора ЗАлКа от "РусАла", був зупинений і знищений комплекс з виробництва глинозему, додали в СБУ.

Згідно з її даними, наразі представники "РусАлу" в судовому порядку ініціювали визнання заборгованості ЗАлКу в сумі близько $174 млн перед контрольованими російською компанією офшорами Judson Trading Limited і Velbay Holdings Limited, яку в СБУ вважають фіктивною.

Як вказують у відомстві, результати розслідування стали підставою для введення президентом України в кінці квітня 2017 року санкцій щодо ОК "РусАл", Judson Trading Limited, А.Арнаутову, кіпріотові Хрістодоулоу Стеліосу, членам наглядової ради ЗАлКу Сергію Черневському і Яні Тихоновій (громадяни РФ).

Приватизація ЗАлКу відбулася в 2004 році, коли покупцем зазначеного пакета стала російська група "СУАЛ". У 2007 році комбінат перейшов під контроль ОК "РусАл", створеної при злитті алюмінієвих і глиноземних активів ВАТ "РусАл", "СУАЛа" і швейцарського трейдера Glencore.

У багаторічних судових позовах українські суди ухвалили рішення про розірвання договорів купівлі-продажу 68,01% акцій ЗАлКу і поверненні цього пакета в державну власність. На виконання даного рішення акції були передані Фонду держмайна (ФДМ) тільки в червні 2015 року. Наразі ФДМ готує цей пакет до повторної приватизації, визнаючи значні складнощі з його продажем через створеного екс-власником комбінату великого боргу перед самим собою.

"Дочки" "РусАлу" - Emergofin B.V. і Velbay Holdings Ltd. - після програшу в українських судах 25 жовтня 2016 року звернулися до Міжнародного центру з урегулювання інвестиційних спорів із запитом щодо початку арбітражного процесу проти України, подавши вимога про компенсацію інвестицій в ЗАлК.

За даними підприємства на кінець 2016 року, у власності ФДМ перебуває 68,00949% акцій ПАТ "ЗАлК", у компанії Velbay Holding Ltd. - 29,53629%.

Російській компанії в Україні належить також Миколаївський глиноземний завод.

Раніше ЗАлК випускав близько 100 тис. тонн алюмінію на рік і був єдиним в Україні виробником первинного алюмінію. Зокрема, в 2007 році було випущено 112 тис. тонн алюмінію, в 2008-му - 112,847 тис. тонн, а в 2009-му вже близько 50 тис. тонн, в 2010-му - 25 тис. тонн.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА