НАБУ: Законопроект про право Ради "висловлювати недовіру" главам антикорупційних органів - частина великого плану зі знищення НАБУ і САП

Законопроект авторства керівників фракцій парламентської коаліції, що розширює повноваження Верховної Ради зі звільнення керівників антикорупційних органів (№7362) шляхом висловлення їм недовіри, у разі його прийняття завдасть нищівного удару по незалежності новостворених антикорупційних органів, заявляють у Національному антикорупційному бюро України.
"Наголошуємо, що в разі ухвалення цього законопроекту, буде завдано нищівного удару незалежності новостворених антикорупційних органів і тих досягнень в боротьбі з корупцією, яких їм вдалося досягти, незважаючи на системний опір правлячих еліт", - йдеться в заяві НАБУ, оприлюдненій прес-службою антикорупційного органу в четвер вранці.
У Бюро зазначили, що існує велика ймовірність того, що цей законопроект може бути ухвалений найближчим часом.
"Переконані, ці кроки є частиною великого плану, що увійшов в активну фазу минулого тижня, головною метою якого є знищення НАБУ і САП, блокування розслідувань щодо топ-чиновників і звільнення топ-корупціонерів від відповідальності", - наголошують у НАБУ.
У Бюро нагадали, що напередодні окремі народні депутати і політики поширили заяви про необхідність "встановлення парламентського контролю" за діяльністю НАБУ і як механізм такого "контролю" керівники двох фракцій правлячої коаліції Максим Бурбак ("Народний фронт") і Артур Герасимов ("Блок Петра Порошенка") запропонували законопроект, "що повністю знищує гарантії незалежності Національного антикорупційного бюро".
"Законопроект спрощує процедуру звільнення директора НАБУ через висловлення йому недовіри більшістю голосів у парламенті. Такий же механізм звільнення з посади пропонують застосовувати і до керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, що здійснює процесуальний нагляд за розслідуваннями детективів НАБУ. Законопроект значно розширює повноваження комісії зовнішнього контролю НАБУ шляхом надання її членам доступу до державної таємниці і права перевіряти не лише завершені і передані в суд справи, а й поточні розслідування", - йдеться в заяві.
У зв'язку з цим Бюро звернули увагу, що закон України "Про Національне антикорупційне бюро України" встановив чіткі вимоги до контролю над діяльністю НАБУ і його підзвітності, яких не має жоден правоохоронний орган в Україні. З моменту створення Національне бюро чітко дотримувалося цих вимог і робитиме це надалі.
"Вважаємо, якщо народним обранцям дійсно небайдужа подальша доля країни, вони направлять зусилля на якнайшвидше створення незалежного антикорупційного суду і надання Бюро права на автономне прослуховування", - підсумували в НАБУ.