Понад половина родичів загиблих в АТО вважають збройний конфлікт в Україні війною з Росією
Понад половина (56%) опитаних родичів загиблих в АТО вважають збройний конфлікт в Україні війною з Росією, війну на Донбасі назвали громадянською лише 4% учасників опитування.
Ці дані наводяться в тижневику "Дзеркало тижня. Україна" (ZN.UA), який спільно з благодійним проектом "Небесна гвардія" виступив ініціаторами опитування понад 1000 членів сімей загиблих військовослужбовців. Опитування провів наприкінці минулого року Київський міжнародний інститут соціології.
Варіант відповіді – війна з Росією – обрали 57% учасників опитування на Заході і в Центрі, 54% — на Півдні, 51% — у столиці та 49% — на Сході. Ще 19% називають криваве протистояння на Донбасі збройним конфліктом з прихильниками т. зв. ДНР і ЛНВ, яких підтримує Російська Федерація, відзначає ZN.UA.
При цьому найбільше прихильників визнання конфлікту громадянською війною – в Києві (11%) та на сході країни (6%).
На сході та півдні України 24% опитаних оцінюють те, що відбувається на Донбасі як збройний конфлікт із прихильниками "ДНР/ЛНР", яких підтримує Росія, в Києві таку думку підтримує 21% респондентів, на заході – 19%, а в центрі країни – 16%.
Водночас 6% опитаних у столиці вважають конфлікт "війною олігархів, бізнесу, відмиванням грошей".
Не змогли дати оцінку тому, що відбувається на Донбасі, по 15% респондентів у західному і центральному регіонах, 13% – на півдні, 12% – на сході і 9% – в Києві.
81% опитаних родичів загиблих військовослужбовців переконані, що непідконтрольні території повинні бути повернені. Лише 9% ратують за безповоротне відрізання цих земель.
71% членів сімей загиблих вважають, що возз'єднання необхідно, оскільки "Україна повинна бути відновлена у своїх законних кордонах" (найбільше прихильників цієї версії в столиці, найменше — на Сході). Лише чверть учасників опитування вважають, що ОРДЛО слід повернути під контроль Києва, бо "на цих територіях проживають наші люди". Найчастіше цей аргумент у відповідях прогнозовано використовували жителі Сходу (37%), рідше за інших (21%) — опитані в західних областях.
Лише 6% вважають, що неконтрольовані території повинні бути відрізані, оскільки люди, які проживають на них, стали чужими, і жити з ними в одній країні не вийде.
При цьому 65% родичів загиблих воїнів вважають найбільш ефективним способом повернення Донбасу мирне врегулювання, і тільки 18% назвали можливим способом повернення Донбасу військову операцію.
У регіональному розрізі силовий спосіб підтримують 20% респондентів на заході країни, 19% – у центральному регіоні, по 15% – на півдні і в Києві, 14% – на сході України.
60% опитаних поклали відповідальність за втрату близьких людей на владу: чужу російську — 34%; свою українську — 13%; маленьку командирську — 13%. І тільки 5% винними №1 вважають тих, хто воює на боці "ДНР" і "ЛНР", зазначає ZN.UA.
Дослідження проводилося шляхом телефонного опитування у період з 18 по 27 грудня 2017 року. Номери випадковим чином відбиралися з бази даних, наданої "Небесної гвардією". Розподіл опитаних за макрорегіонами (Захід, Південь, Схід, Центр, Київ) — пропорційно кількості загиблих військовослужбовців, що раніше проживали у відповідній частині країни. 59% опитаних відповідали українською мовою, 41% — російською.