Інтерфакс-Україна
17:14 29.05.2018

Україна та ЄС планують розвивати співпрацю в рамках європейської програми космічного моніторингу Copernicus

3 хв читати

Державне космічне агентство України (ДКАУ) і Єврокомісія (ЄК) закріпили підписанням угоди плани щодо розвитку співробітництва в програмі глобальної європейської системи дистанційного зондування Землі (ДЗЗ) Copernicus.

Згідно з повідомленням представництва ЄС в Україні, відповідно до підписаної в рамках Європейської політики сусідства та Східного партнерства угоди, ДКАУ надаватиме європейській програмі Copernicus повний, вільний і відкритий доступ до даних космічного моніторингу зі своїх супутників ДЗЗ, а також до геофізичних і метеорологічних даних регіональних обсерваторій.

Документ також закріплює плани стосовно нарощування співпраці між ДКАУ, Європейським космічним агентством (ESA) і Європейською організацією з експлуатації метеорологічних супутників (EUMETSAT) у сфері збору та використання даних космічного моніторингу з європейських супутників Sentinel програми Copernicus.

Крім того, згідно з угодою, сторони сприятимуть співпраці в обробці даних космічного моніторингу для спільного їх використання у таких сферах, як довгострокове управління природними ресурсами, моніторинг морських і берегових зон, управління водними ресурсами, вплив кліматичних змін і адаптація до них, зменшення небезпеки стихійних лих, харчова безпека і розвиток сільських місцевостей, а також питання управління охороною здоров'я.

"Українські громадяни, науковці, дослідники та приватний сектор отримають повний, вільний і відкритий доступ до даних сім'ї супутників Copernicus Sentinel, які використовують високошвидкісне з'єднання між хабами даних", - наголошується в повідомленні.

Фінансування робіт за програмою кожна зі сторін здійснюватиме за принципом "необміну коштами". Координатором програми співпраці з українського боку стане Національний центр управління та випробувань космічних засобів (НЦУВКЗ) України, уточнюють у представництві ЄС.

Copernicus (колишня назва GMES) - глобальна європейська система моніторингу довкілля, що передбачає постачання європейським інститутам і держорганам геоінформаційних продуктів і послуг на основі даних супутників ДЗЗ для підвищення ефективності роботи щодо захисту цивільного населення, управління ризиками та захисту навколишнього середовища. Програми Sentinel ЕSA охоплюють п'ять сімейств супутників: Sentinel-1 призначений для отримання комплексних радіолокаційних даних із супутників ERS і Envisat, Sentinel-2 і Sentinel-3 забезпечують моніторинг суші й океану, Sentinel-4 і Sentinel-5 створені для метеорологічних і кліматичних досліджень, що базуються на вивченні складу атмосфери. Згідно з даними з відкритих європейських джерел, вартість програми Copernicus становить понад EUR7,5 млрд.

Як повідомлялося, в грудні 2005 року Україна та ЄС підписали угоду про співпрацю в проекті європейської глобальної навігаційної супутникової системи (ГНСС) EGNOS/Galileо. Україна ратифікувала угоду в 2007 році, ЄС - восени 2013 року. Узгоджені раніше сторонами плани практичної реалізації угоди передбачають, зокрема, розміщення на території України трьох контрольно-коригувальних станцій RIMS (Ranging and Integrity Monitoring Stations) для прийому сигналів від європейської ГНСС.

Уряд України та ESA підписали угоду про співпрацю у сфері використання космічного простору в мирних цілях у 2008 році. На початку 2014 року дію угоди було продовжено до 2019 року. До складу ESA входять 17 європейських країн.

У 2017 році в рамках співпраці України з ESA за програмою Vega європейська ракета-носій середнього класу Vega з маршовим двигуном четвертого ступеня розробки та виробництва ДП "КБ "Південне" і ДП "Південмаш" (обидва - Дніпро, Україна) забезпечила запуск супутників Sentinel-2B і Venμs європейської системи ДЗЗ Copernicus. За даними розробника, новий рідинний двигун РД-843 базується на основі ступені розведення міжконтинентального балістичного ракетоносія (МБР) РС-20 (SS-18 "Сатана").

Укладений у 2017 році черговий контракт щодо промкооперації в програмі Vega передбачає постачання українською стороною європейцям іще 20 серійних двигунів до 2020 року.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Рада має намір дозволити державним і комунальним закладам надавати платні послуги у сфері фізкультури та спорту

Мовний омбудсмен засудив дії Odesa Football Media Team щодо гравця, який зробив зауваження супернику через російську мову

Рада повторно ухвалила закон про створення Єдиного держреєстру військовослужбовців

УЦОЯО спростовує поширену в соцмережах інформацію про надмірну складність НМТ з англійської мови

Рада підвищила відповідальність за корупційні правопорушення

Міноборони України кодифікувало дистанційно-керований бойовий модуль "Шабля МК19(М)"

Рада ухвалила зміни до законодавства щодо призначення та отримання одноразової грошової допомоги утриманцям загиблого військовослужбовця

Ексдержсекретаря Мінрегіону взяли під варту з альтернативою застави у 20 млн грн - САП

"Укрзалізниця" з 18 червня вперше за шість років проіндексує ціни на чай та каву

Шмигаль про масовану атаку на Київ: Росія має понести відповідальність

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА