Філарет заявив про відкликання підпису під постановою Собору УПЦ-КП від 15 грудня 2018 року, на якому було ухвалено рішення про її ліквідацію
Почесний патріарх Української православної церкви (Православної церкви України) Філарет відкликав свій підпис під постановою Помісного собору Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ-КП) від 15 грудня 2018 року, який ухвалив рішення про ліквідацію УПЦ-КП.
"На цю постанову посилаються чиновники Міністерства культури України, які відмовляються здійснити державну реєстрацію постанови Помісного собору Української православної церкви Київського патріархату від 20 червня 2019 року, якою було скасовано постанову т. зв. Помісного собору УПЦ-КП від 15 грудня 2018 року. Через це патріарх Філарет повідомив міністру культури, молоді та спорту України Володимиру Бородянському про відкликання свого підпису під постановою від 15 грудня 2018 року", - повідомляється на сайті УПЦ-КП у п'ятницю.
У повідомленні Філарета про відкликання підпису на ім'я Бородянського, текст якого оприлюднено в повідомленні, зазначено, що, попри численні спроби реєстрації постанови Помісного собору УПЦ-КП від 20 червня 2019 року державний секретар Мінкультури таку держреєстрацію не здійснює, посилаючись на постанову Помісного собору УПЦ-КП від 15 грудня 2018 року. При цьому зазначено, що цю постанову скасовано постановою Помісного собору УПЦ-КП 20 червня 2019 року.
"Відкликання підпису, як допустиму юридичну дію, обумовлюю положеннями статей 9 та 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, статей 22 та 35 Конституції України, якими унеможливлюється погіршення правового становища громадян України, що реалізовують право на свободу совісті в Київському патріархаті", - йдеться в документі.
Як повідомлялося, останнім часом патріарх Української православної церкви (Православної церкви України) Філарет неодноразово заявляв що УПЦ-КП продовжує існувати, і що він не має наміру виконувати три умови томосу про автокефалію, наданого Вселенським патріархатом - умови томосу щодо переходу закордонних парафій колишньої УПЦ-КП до складу Вселенського патріархату, відмовляється від заборони варити миро та відмовляється вирішувати конфліктні ситуації внутрішнього характеру виключно за погодженням із Фанаром.
20 червня, збори, проведені почесним патріархом Філаретом та названі ним "Помісним собором Української православної церкви Київського патріархату", скасували постанову архієрейського собору 15 грудня 2018 року про ліквідацію УПЦ-КП. Сам Філарет припустив існування в Україні трьох православних церков. Водночас він зазначив, що якщо Православна церква України під керівництвом митрополита Епіфанія захоче об'єднатися з УПЦ-КП, то ніхто заперечувати не буде, а якщо ж ні, то вона існуватиме окремо.
У ПЦУ заявили, що збори за участю почесного патріарха Філарета жодним чином не можуть бути визнані Помісним собором, а їхні рішення є нікчемними в юридичному та канонічному плані. 24 червня Священний синод ПЦУ ухвалив рішення, згідно з яким Філарет залишається у складі єпископату ПЦУ, але позбавлений права керувати Київською єпархією.
Проте в грудні синод ПЦУ вирішив створити для Філарета релігійну організацію у складі ПЦУ у формі місії. Він також має довічне право на відправлення богослужінь у Володимирському соборі Києва. Собор ПЦУ також закликав почесного патріарха Філарета і його оточення до примирення та припинення самоізоляції.