Інтерфакс-Україна
13:53 26.04.2011

Проблему саркофага на ЧАЕС можна вирішити з меншими витратами

2 хв читати

Українські та російські науковці вважають, що є ефективніші та менш витратні проекти для вирішення проблеми саркофага на Чорнобильській АЕС.

Академік Національної академії наук України, директор Інституту геохімії навколишнього середовища Емлен Соботович вважає, що будівництво арки над саркофагом розв'яже проблему лише на 100 років.

"Я краще б його замонолитив і закопав, але, на жаль, ті пропозиції, які ми подавали, міжнародна спільнота не прийняла... спорудження арки над саркофагом не є вирішенням проблеми. Це просто передача майбутнім поколінням усієї цієї метушні. Через 100 років знову необхідно буде нашим правнукам зводити арку", - сказав Е.Соботович під час відеомосту Москва-Київ: "Безпека та екологія" в Києві у вівторок.

Він наголосив, що проект створення арки над саркофагом передбачає, що арка стоятиме 100 років, а фахівці дають термін існування зведеному над ЧАЕС саркофагу ще 15 років.

Е.Соботович також зазначив, що "якщо через 15 років саркофаг розвалиться, то під арку вже взагалі ніхто не увійде... а потім над цією аркою доведеться споруджувати другу арку... і так до безкінечності".

Він також наголосив, що якщо ядерне паливо, яке міститься під ЧАЕС, необхідно буде вилучати, то вже зараз треба вирішити питання, де саме будуватимуть геологічний могильник.

На думку Е.Соботовича, такий могильник було б доцільно побудувати в зоні відчуження ЧАЕС. "Ця земля буде найдорожчою в Європі - там немає населення", - сказав він.

Е.Соботович також зазначив, що в жодній іншій області України населення не дасть дозволу на будівництво такого об'єкта. Він зазначив, що арку, яку мають намір будувати над саркофагом ЧАЕС, обслуговуватиме Україна, і це їй обійдеться $50-100 млн на рік.

Перший заступник генерального директора російської експлуатуючої організації "Росенергоатом" Володимир Осмолов вважає, що ідея створення "шатра" і подальше вилучення зі зруйнованого енергоблоку палива - "безглузда ідея".

"Є дешевші ідеї на сьогодні - це стосується пропозицій і в Росії, і в Україні, які збігаються, - необхідно залишити все, що є там усередині, і надійно ізолювати від навколишнього середовища згори та знизу", - наголосив В.Осмолов.

Як зазначив директор Інституту проблем безпечного розвитку атомної енергетики Леонід Большов, одна з пропозицій зводиться до того, щоб укріпити і закрити цю споруду на ЧАЕС пінобетоном та іншими легкими субстанціями, а також гідроізолювати знизу.

За його словами, розв'язати проблему саркофага можна за значно менші кошти, ніж ті, які розглядають сьогодні.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Із прикордонних громад Сумщини за тиждень евакуювали 60 людей - влада

В Україні очікується підвищення температури повітря, місцями короткочасні дощі

Матернова зустрілась з Качкою, наголосила на його досвіді роботи на євроінтеграційному шляху України

Четверо людей загинули і шестеро були поранені внаслідок ворожих обстрілів у Донецькій області впродовж доби - ОВА

МВС запроваджує посади помічників з ветеранської політики

Шестеро цивільних постраждали через ворожі обстріли протягом доби у Харківській області – ОВА

Захисники України в ніч на 20 липня знищили 18 із 57 задіяних ворогом дронів

Двоє людей постраждали через ворожі обстріли території Херсонської області – ОВА

Одна людина загинула і двоє постраждали внаслідок атаки ворожих БпЛА у Сумській області – ОВА

Генштаб зафіксував впродовж доби 154 бойові зіткнення

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА