Кабмін пропонує покласти на Генштаб ЗСУ функцію з організації поводження з військовополоненими та інтернування осіб в особливий період

Кабінет Міністрів України пропонує Верховній Раді покласти на Генеральний штаб Збройних сил України функцію з організації заходів із поводження з військовополоненими та інтернування осіб в особливий період відповідно до норм гуманітарного міжнародного права.
Згідно з проектом закону №4327 від 05.11.2020 року, Генштаб в особливий період, з урахуванням реальних і потенційних військових загроз нацбезпеці й за умови, що інтернування є абсолютно необхідним для забезпечення воєнної безпеки, а вжиття інших передбачених міжнародним правом та законодавством України заходів недостатньо для цього, приймає рішення про інтернування громадян держави, яка загрожує нападом чи здійснює агресію проти України, які, за даними Служби безпеки України, становлять загрозу національній безпеці України у зв’язку з таким нападом чи агресією.
Зазначається, що оскарження зазначеного рішення інтернованою особою здійснюється в порядку, передбаченому законодавством. Рішення про скасування інтернування приймається негайно після закінчення бойових дій та прийняття указу президента України про скасування воєнного стану або за відсутності причин, що стали підставою для інтернування.
До повноважень поліції пропонується зарахувати здійснення заходів із доправлення інтернованих осіб до місць інтернування, а також інформує уповноважені органи про встановлення місцезнаходження інтернованих осіб у разі самовільного залишення ними місць інтернування.
До відання місцевих державних адміністрацій пропонується зарахувати повноваження за узгодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики з питань тимчасово окупованих територій в Донецькій і Луганській областях і Криму, визначати місця для примусового оселення інтернованих осіб, організовувати та здійснювати заходи щодо їх утримання в особливий період відповідно до норм міжнародного гуманітарного права.
Зокрема, законопроект пропонує покласти на акціонерне товариство "Українська залізниця" завдання з перевезення залізничним транспортом військовополонених та інтернованих осіб.
Крім того, документ регламентує, що виїзд з України іноземцеві або особі без громадянства не дозволяється, якщо стосовно неї ухвалено рішення про інтернування. Такі особи, які були інтерновані, не несуть адміністративної відповідальності за порушення встановленого терміну перебування в Україні на час їх інтернування.
У документі під інтернованими особами слід розуміти осіб, яких піддано інтернуванню (примусовому оселенню у визначених місцях громадян держави, яка загрожує нападом чи здійснює агресію проти України, що перебувають на території України, якщо це є абсолютно необхідним для забезпечення національної безпеки України). Під військовополоненими слід розуміти осіб, які підпадають під категорії, визначені у статті 4 Женевської конвенції про поводження з військовополоненими від 12 серпня 1949 року.
Джерело: https://bit.ly/2JTc07c