15:39 06.01.2021

Денісова просить КС визнати неконституційними низку положень законодавства у сфері охорони здоров'я

3 хв читати
Денісова просить КС визнати неконституційними низку положень законодавства у сфері охорони здоров'я

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова звернулася до Конституційного Суду України з поданням про визнання неконституційними окремих положень законів України, що стосуються сфери охорони здоров'я, надання медичних послуг населенню, питань ліквідації та реорганізації закладів охорони здоров'я в умовах реалізації медичної реформи та подолання пандемії COVID-19.

"Ситуація, за якої розпочата медична реформа із подальшим встановленням на законодавчому та підзаконному рівнях у деяких випадках неспівмірних меті засобів досягнення - протиепідемічних заходів, призвела до порушень та обмежень конституційних прав і свобод людини та громадянина, свідченням чого є численні звернення громадян до мене, як до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини", - написала Денісова у Telegram-каналі в середу.

Вона наголосила, що Україна виявилася не готовою до боротьби з пандемією COVID-19 ні організаційно, ні юридично.

"Складнощів у протидії хворобі завдали й певні законодавчі зміни, а також започаткована у 2017 році медична реформа, що відбувається одночасно з реформами децентралізації та адміністративно-територіального устрою. Хоча загалом введені і парламентом, і урядом держави обмежувальні заходи з подолання інфекційної хвороби мають виправдану мету - збереження життя та здоров’я людини", - зазначила омбудсмен.

Крім того, уточнила Денісова, пояснюючи причини ситуації, що склалася, чинне законодавство на час запровадження карантину, а саме закон "Основи законодавства України про охорону здоров'я", закони "Про захист населення від інфекційних хвороб", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" також виявилися не адаптованими до загрози здоров’ю, що виникла.

"Про це свідчать і внесені до деяких із них протягом березня-травня 2020 року зміни та доповнення, і ухвалені інші закони та правові акти", - зауважила вона.

Як повідомляє Денісова, на ім'я омбудсмена надійшла велика кількість звернень щодо неконституційності впроваджуваної медичної реформи, нерозумності, неспівмірності мети та заходів, які намагався встановити уряд для подолання пандемії COVID-19, про неконституційність окремих положень законів України, відповідних постанов Кабінету Міністрів України, а також були висловленні прохання звернутися з відповідним конституційним поданням до Конституційного Суду України.

"Наголошую, що конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи також право на охорону здоров’я, передбачають правові гарантії, правову визначеність і пов’язану з ними передбачуваність законодавчої політики у сфері охорони здоров’я, необхідні для того, щоб учасники відповідних правовідносин могли бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що їхнє право, його зміст і обсяг буде ними реалізовано", - наголосила Денісова.

Зокрема, у ст. 49 Конституції України закріплено основоположні принципи щодо права кожного на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування, а охорона здоров’я забезпечується державним фінансуванням відповідних соціально-економічних, медико-санітарних і оздоровчо-профілактичних програм. Держава має створювати умови для ефективного та доступного для всіх громадян медичного обслуговування, а наявна мережа державних і комунальних закладів охорони здоров’я не може бути скорочена. Також держава має сприяти розвиткові лікувальних закладів усіх форм власності та забезпечувати санітарно-епідемічне благополуччя громадян.

"Сподіваюся на відкриття Конституційним Судом України конституційного провадження за моїм поданням та розгляд його по суті, адже порушені права громадян у сфері охорони здоров’я мають бути відновлені та надалі забезпечуватися державою", - підсумувала омбудсмен.

 

 

 

Загрузка...

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

Завантаження...
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Завантаження...
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА