Інтерфакс-Україна
19:19 25.02.2021

Американські вчені підтвердили гіпотезу про загибель динозаврів від астероїда

2 хв читати
Американські вчені підтвердили гіпотезу про загибель динозаврів від астероїда

Учені Техаського університету в Остіні, проаналізувавши зразки з кратера Чиксулуб (Чикшулуб) на півострові Юкатан і в Мексиканській затоці, заявляють, що остаточна причина загибелі динозаврів - удар астероїда, йдеться в повідомленні наукової організації.

"Дослідники вважають, що вони закрили справу про те, що вбило динозаврів, остаточно пов'язавши їхнє вимирання з астероїдом, який врізався в Землю 66 млн років тому, знайшовши ключовий доказ: астероїдний пил усередині ударного кратера", - йдеться в повідомленні.

Кратер похований під багатьма шарами гірських порід і відкладень, кілька років тому з морської частини кратера було вилучено зразки.

Зазначається, що астероїдна гіпотеза загибелі динозаврів є основною з 1980-х років, коли вчені виявили астероїдний пил у геологічному шарі, на який припадає вимирання цих тварин. Ознакою астероїдного походження пилу є елемент іридій, який рідко трапляється в земній корі, але часто - в деяких типах астероїдів.

"Під час нового дослідження фахівці виявили схожий сплеск у частині скелі, вилученої з кратера. У кратері шар відкладень, що накопичився за дні й роки після зіткнення, такий товстий, що науковці змогли датувати пил із точністю до двох десятиліть після удару", - йдеться в повідомленні.

За оцінками учених, пил, піднятий ударом, циркулював в атмосфері щонайбільше два десятиліття, приблизно стільки, на їхню думку, і тривало вимирання динозаврів.

Найвищі концентрації іридію було виявлено в 5-сантиметровому перерізі фрагмента породи, вилученого з вершини кільця піка кратера.

Окрім іридію, в зразках було виявлено підвищені рівні інших елементів, пов'язаних з астероїдним матеріалом. Концентрація і склад цих "астероїдних елементів" нагадували результати вимірювань, проведених у геологічному шарі на 52 об'єктах у всьому світі.

Зазначається, що удар астероїда також викинув сірку з гірських порід в атмосферу, що призвело до кислотних дощів.

Учені планують повернутися в кратер цього літа, щоб розпочати розвідку ділянок у його центрі, де вони сподіваються виконати бурові роботи для вилучення більшої кількості астероїдного матеріалу.

Чиксулуб - кратер діаметром близько 180 км і первинною глибиною до 17-20 км, розташований на півострові Юкатан і на дні Мексиканської затоки. Передбачається, що кратер утворився близько 66,5 млн років тому внаслідок удару астероїда діаметром близько 10 км.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Генпрокурор: Якщо вам допоможе - можу розписатися кров’ю, що не зловживатиму повноваженнями

Україна може не отримати анонсовані Трампом Patriot до весни 2026 року – ЗМІ

Українська делегація прибула до Стамбула

Мешканець Харківщини отримав понад 600 тис. грн з бюджету за псевдоруйнування

ГУР попереджає про можливі провокації з боку РФ у зв'язку з законом щодо НАБУ/САП та закликає до виваженості в оцінках і діях

Поліцейські Херсонщини вивезли з-під обстрілів літню жінку, тіло її померлого сина та ще одну жінку, поранену через підрив на міні

НАБУ завершило слідство за підозрою про заволодіння 9,2 млрд грн ексвласником ПриватБанку Коломойським

Президентка Єврокомісії контактувала з Зеленським щодо закону про НАБУ і САП, попросила український уряд надати пояснення

Завершено слідство у справі голови АМКУ Кириленка

Глава МЗС Ізраілю у Києві зустрівся із президентом Зеленським

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА