Інтерфакс-Україна
14:18 01.06.2021

Понад 5 тис. дітей постраждали від кримінальних правопорушень в Україні в 2020 році - результати моніторингу

3 хв читати
Понад 5 тис. дітей постраждали від кримінальних правопорушень в Україні в 2020 році - результати моніторингу

У 2020 році в Україні понад 5 тис. дітей постраждали від кримінальних правопорушень, свідчать результати моніторингу судових процесів "Стандарти правосуддя, дружнього до дитини, та їх втілення в Україні: кримінальний аспект".

"За минулий рік більше ніж 5 тис. українських дітей офіційно визнані такими, що постраждали від кримінальних правопорушень, і в судах справи розглянуто стосовно 1,5 тис. дітей-жертв", - сказала представник уповноваженого з дотримання прав дитини та сім'ї Аксана Філіпішина на онлайн-презентації результатів моніторингу у вівторок.

Водночас вона зазначила, що в 2020 році 259 дітей були засуджені до позбавлення волі.

"Минулого року в судах (першої інстанції - ІФ) розглядали 6 тис. 377 справ, де були діти або як підозрювані, або як жертви. Розглянуто 3 тис. 94 справи та засуджено 2 тис. 208 дітей, із них 259 дітей були засуджені до позбавлення волі", - зазначила Філіпішина.

Вона звернула увагу на те, що за останні приблизно п'ять років щорічно майже 300 дітей засуджують до позбавлення волі.

Водночас моніторинг засвідчив, що неможливо виділити статистику, скільки дітей проходили у кримінальному процесі як свідки, також відсутня статистика про участь дітей у справах про адміністративні правопорушення.

Філіпішина відзначила помітний прогрес України у застосуванні міжнародних стандартів і принципів правосуддя, дружнього до дитини. Зокрема, створено підрозділи ювенальної превенції в органах поліції, протягом останніх двох років введено дитячих ювенальних прокурорів і дитячих слідчих у правоохоронних органах. Окрім того, вдосконалено законодавство про захист дітей від домашнього насильства, криміналізовано прояви домашнього насильства.

"Врегульовано питання булінгу, насильства в шкільному середовищі щодо дітей та між дітьми. Удосконалено законодавство щодо захисту прав дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства", - розповіла Філіпішина.

За її словами, поширюється практика використання методики "зеленої кімнати" для допиту дітей, створено центри безоплатної вторинної правової допомоги, новаторським є введення медіації в кримінальних провадженнях за участю дітей для виведення їх із системи кримінальної юстиції, впроваджено можливість дистанційного допиту дитини. Крім того, зростає кількість навчань для експертів і людей, які захищають дітей у системі кримінального правосуддя, а саме навчань прокурорів, слідчих, суддів, адвокатів і представників органів опіки та піклування.

Водночас Філіпішина наголосила на відсутності спеціального комплексного законодавчого акту, який регулював би усі питання, пов'язані з участю дитини в системі правосуддя, відсутності регламентованої процедури допиту дитини за методикою "зелена кімната", відсутності правового регулювання медіації в справах за участю дітей, незабезпеченні права на конфіденційність, неврахуванні думки дитини в справах про адміністративні правопорушення.

Під час дослідження було проведено глибинні інтерв'ю із 71 фахівцем, проведено моніторинг 41 судового засідання, з яких відбулося 13 відкритих засідань. Було проаналізовано 53 судових рішення у кримінальних провадженнях і справах про адміністративні правопорушення, розглянутих за участю дітей. Проаналізовано офіційні дані статистики з розгляду справ кримінального характеру за участю дітей – і оприлюднені, і надані на запит Секретаріату уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Govt allocates UAH 10 mln to Defense Ministry to repair military vehicles, buy office equipment and furniture

Стефанішина: на сьогодні домовленість з державами-членами ЄС і ЄК полягає в тому, що ми всі переговорні напрямки відкриємо одночасно

Заступниками голови Державної податкової служби призначено Лисеюка і Троцка

Лідери країн JEF домовилися запросити Україну до посиленого партнерства

Сі Цзіньпін у Москві: Китай співпрацює з Росією, щоб спільно просувати рівноправний і впорядкований багатополярний світ і всеосяжну, загальнокорисну економічну глобалізацію

Лубінець закликав міжнародну спільноту посилювати тиск на РФ у зв’язку із систематичними порушеннями прав людини на ТОТ

Кабмін виділив Міноборони 10 млн грн на ремонт військової автотехніки, закупівлю оргтехніки та меблів

Розпочала роботу освітня платформа для жителів Криму - Міносвіти

Кабмін передбачив повернення грошової допомоги у разі появи чи установлення місця знаходження військового, який раніше значився загиблим

Кабмін розподілив майже 1,3 млрд грн субвенції на облаштування укриттів, створення та модернізацію їдалень у військових ліцеях

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА