13:29 10.08.2021

Чаус стверджує, що втік, оскільки його хотіли вбити

4 хв читати
Чаус стверджує, що втік, оскільки його хотіли вбити

Колишній суддя Дніпровського районного суду Києва Микола Чаус заявив у суді під час розгляду клопотання про обрання йому запобіжного заходу, що його викрали для вбивства, тому він втік від своїх викрадачів.

В Єдиному реєстрі судових рішень з'явився текст рішення Вищого антикорупційного суду (ВАКС), датований 4 серпня, про відвід судді під час розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу Чаусу.

"Підозрюваний... зазначив, що є потерпілим у кримінальному провадженні щодо кримінального правопорушення, а саме викрадення з метою вбивства. Він повідомив, що вбивство не реалізували, оскільки він утік, пройшов 50 км пішки і добровільно з'явився до органів Служби безпеки України", - йдеться в тексті рішення ВАКС.

У документі також зазначається, що підозрюваний повідомив, що затриманий був 3 серпня, а до цього йому "було забезпечено заходи захисту через наявність загрози вбивства".

"Вважає, що співробітники НАБУ порушили норми КПК України, не подавши клопотання про його затримання до Вищого антикорупційного суду, а замість цього звернулися з клопотанням про застосування запобіжного заходу. Такі обставини вважає свідченням надання вказівки співробітникам Національного антикорупційного бюро України або Спеціалізованої антикорупційної прокуратури діяти у певний спосіб", - наголошується в документі ВАКС.

У рішенні суду зазначається, що отже, підозрюваний вважає, що співробітники НАБУ "порушили порядок звернення до Вищого антикорупційного суду з клопотанням про застосування запобіжного заходу, слідчий суддя мав відмовити у відкритті провадження за зазначеним клопотанням".

З тексту рішення ВАКС про відмову у відводі судді також випливає, що аргументи захисту про пропущені терміни розгляду клопотання щодо застосування запобіжного заходу не знайшли свого підтвердження. "Так, у матеріалах клопотання є протокол затримання підозрюваного від 3.082021 року із зазначенням часу - 21 год. 05 хвилин. Твердження адвокатів про затримання 30.07.2021 спростовується повідомленням т.в.о. начальника Головного слідчого управління Служби безпеки України... в якому зазначено про перебування (Чауса - ІФ ) в лікарні й вжиття щодо нього гарантування заходів безпеки як учасника кримінального провадження", - йдеться в документі.

Як повідомлялося, Вищий антикорупційний суд України (ВАКС) на засіданні з обрання запобіжного заходу Миколі Чаусу, яке тривало 10 годин, помістив екс-суддю під домашній цілодобовий арешт із носінням електронного браслета терміном до 18 серпня.

Чауса спіймали на хабарі у $150 тис. 9 серпня 2016 року. За даними місцевої преси, він обіцяв ухвалити "потрібне рішення" у справі про торгівлю наркотиками. Отримані гроші суддя закопував на своєму городі в літрових банках. Заарештувати Чауса відразу не змогли - не було дозволу Верховної Ради. Доки отримували дозвіл, суддя втік із країни. Чаус прилетів до Кишинева приватним літаком із вказівкою службам аеропорту не оглядати борт і в'їхав до Молдови нелегально, а наприкінці 2016 року здався поліції. ЗМІ писали, що йому вдалося уникнути арешту й екстрадиції завдяки заступництву з боку тодішнього президента України Петра Порошенка і молдовського олігарха Володимира Плахотнюка.

У Молдові Чаус подав заяву про надання йому політичного притулку. Президент відхилив його прохання, після чого адвокати Чауса намагалися оскаржити рішення в судах. Розгляд тривав понад два роки. У середині березня 2021 року колегія цивільних, комерційних і адміністративних спорів Вищої судової палати відмовила Чаусу в наданні політичного притулку в Молдові, рішення було остаточним й оскарженню не підлягало.

Невідомі викрали Чауса 3 квітня в центрі Кишинева. Його місце знаходження було невідоме, але він кілька разів виступав з відеозверненнями до своєї дружини в інтернеті, в яких заявляв, що його ніхто не викрадав і він перебуває в безпеці.

30 липня стало відомо, що Чауса знайшли в селі Мазурівка у Вінницькій області. Працівники Національної поліції після прибуття намагалися затримати Чауса, проте співробітники СБУ "відбили" екс-суддю у поліцейських і відвезли в невідомому напрямку. Національне антикорупційне бюро України ідентифікувало автомобілі, якими працівники СБУ перевозили Чауса, і намагалося зупинити їх, проте спецслужба ігнорувала запит НАБУ. Чауса доправили в Центральне управління СБУ на вул. Володимирській у Києві.

Пізніше прес-центр СБУ повідомив, що Чаус сам звернувся до співробітників СБУ із заявою про викрадення та позбавлення волі. Адвокат екс-судді повідомив, що Служба безпеки України не затримала Чауса, він перебуває під захистом відомства.

6 серпня НАБУ завершило розслідування справи за обвинуваченням Чауса у хабарництві. Водночас, як повідомив директор НАБУ Артем Ситник, кримінальне провадження про причетність спецслужб до зникнення екс-судді ще розслідують.

Окрім цього, Головне слідче управління СБУ здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом викрадення колишнього судді під час його перебування за кордоном, а також незаконного переправлення його через державний кордон України (ч.2 ст.146, ч.2 ст.332 КК України ). За інформацією Офісу генпрокурора 30 липня 2021 року колишній суддя визнаний потерпілим і допитаний у зазначеному кримінальному провадженні.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА