Українці вважають Дуду та Міцкевича одними з найвідоміших польських діячів, а поляки - Тимошенко і Тараса Шевченка - дослідження
Українські та польські респонденти, називаючи відомих діячів обох країн, найчастіше говорять про політиків, свідчать результати соціологічного дослідження "Поляки та українці в щоденних контактах".
Зокрема, в опитуванні респондентів попросили назвати трьох відомих поляків і українців відповідно. Попри те, що вони могли надати максимум три варіанти, дві треті і польських, і українських респондентів вирішили не відповідати.
Серед тих, хто дав відповідь, більше ніж третина поляків і майже половина українців назвали хоча б одне ім'я. Політики були найбільш поширеною категорією. Українські респонденти найчастіше називали нинішнього президента Польщі Анджея Дуду (13%), наступними були колишні президенти Лех Валенса (10%) та Лех Качинський (8,5%).
У Польщі також часто називали українських політиків. Найчастіше згадували Юлію Тимошенко (понад 10%), колишнього професійного боксера і нинішнього мера Києва Віталія Кличка (10,5%), а також президента України Володимира Зеленського (6,5%). Водночас від 3,5 до 4,5% респондентів згадали попередніх президентів Петра Порошенка, Віктора Ющенка та Віктора Януковича.
Що стосується часто згадуваних культурних діячів та артистів, то близько 7,5% респондентів-українців назвали поета Адама Міцкевича і близько 9% поляків - поета Тараса Шевченка. Також українці згадали актрису Барбару Брильську (5%) і співачку Анну Герман (4,5%). Згадані особи значною мірою невідомі для поколінь, що народилися після 1991 року.
Для молодших українців польську культуру представляли композитор XIX століття Фредерик Шопен і сучасний письменник-фантаст Анджей Сапковський. Серед старших поляків (віком 55-74 років) - футболіст Валерій Лобановський і стрибун із жердиною Сергій Бубка символізували українську спортивну славу. Українські респонденти з головних польських спортсменів назвали футболіста Роберта Левандовського (3%), якого особливо часто згадували респонденти віком 25-34 роки (7%).
Крім цього, дослідники поцікавилися, наскільки респонденти знайомі з літературою сусідів. Хоча 22% польських респондентів вказали книжки серед джерел знань про Україну, лише 2% із них читали українську книжку за останні три роки. Єдиними двома авторами, яких згадували неодноразово, були Микола Гоголь й Оксана Забужко. Українські респонденти (3%) стверджують, що дізнавалися інформацію про Польщу з книжок.
Організаторами соціологічного дослідження є представництво Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні та Польщі, Східноєвропейський коледж Яна Новака-Єзьоранського у Вроцлаві, Рада зовнішньої політики "Українська призма".
Дослідження провели польська компанія MASMI та українська InfoSapiens паралельно в обох країнах у грудні 2020 року методом онлайн-інтерв'ю (CAWI) з репрезентативними вибірками з Польщі (1051 респондент) та України (2243 респонденти).
Респонденти відповідали на запитання про співпрацю у сферах безпеки та економіки між країнами, сприйняття, асоціації. Дослідники також з'ясовували рівень обізнаності населення обох країн про культурну спадщину.