Інтерфакс-Україна
18:27 02.03.2022

Санкції для російських компаній загрожують складнощами в корпоративному управлінні

2 хв читати

Хвиля санкцій і дедалі більша міжнародна ізоляція, крім фінансових і логістичних проблем, загрожують російським компаніям складнощами в корпоративному управлінні.

Низка публічних компаній занепокоєні ризиком вибуття іноземців зі списків кандидатів у члени рад директорів, які мають обиратися на річних зборах акціонерів, і в низці випадків почали шукати додаткових кандидатів, щоб внести їх до бюлетенів як резерв, повідомили "Інтерфаксу" джерела на ринку.

У разі відмови кандидата від обрання до зборів акціонерів компанія не може швидко зробити заміну, їй потрібно буде заново запускати корпоративні процедури, які, залежно від статутів, можуть тривати від 45 до 60 днів. Номінація кандидатів перед річними зборами відбувається з лютого до кінця березня.

У 2021 році на іноземців припадало близько третини місць у радах директорів вітчизняних публічних компаній, сказав "Інтерфаксу" голова наглядової ради Асоціації професійних директорів Олександр Іконников. За його словами, в компаніях із держучастю іноземців зазвичай менше – близько 10%, у приватних компаніях цей показник вищий – до 40%.

Від моменту початку агресії РФ проти України ціла група іноземців залишила ради директорів російських компаній. Зокрема, з наглядової ради Сбербанку пішли колишній прем'єр-міністр Фінляндії Еско Ахо, а також Надя Веллс та Наталі Брагінські Муньє, з ради директорів АФК "Система" - екс-міністр економіки Люксембургу Етьєн Шнайдер, з ради "Делімобіля" - колишній прем'єр Італії Маттео Ренці, РЖД - екс-канцлер Австрії Крістіан Керн, "СИБУР" - Франсуа Фійон, "Роснафти" - Бернард Луні та Боб Дадлі тощо.

Серед компаній із найбільшою часткою іноземців у радах, за даними на момент до впровадження санкцій, – TCS Group (10 директорів), Polymetal (7), Globaltrans та "Роснафта" (по 8). Найбільше, за даними АПД, у радах директорів російських компаній іноземних громадян зі США (понад 30), Великої Британії (20) та Німеччини (15).

"Необхідність формувати раду директорів компанії з незалежними директорами – вимога лістингу, у великих компаніях позицію незалежного директора часто обіймають іноземці, – сказав Іконников. – Отже, компанії можуть залишитися без незалежних директорів і без необхідних інструментів нагляду за діяльністю менеджменту та великих акціонерів". За його словами, одним із варіантів зниження ризиків є для компаній збільшення кількості кандидатів при їхньому номінуванні на позиції незалежних директорів, проте "підібрати кандидатів потрібного калібру - непросте завдання".

Співрозмовник "Інтерфаксу" в одній із публічних компаній сказав, що проблема, пов'язана з необхідністю підтримки рад директорів, що ефективно працюють, нині посилюється тим, що з них вибувають і російські бізнесмени, які потрапили під санкції. Причому часто це власники бізнесу, зазначив він.

"Інтерфакс" направив запит до ЦБ РФ, чи не планується тимчасово пом'якшувати правила лістингу щодо присутності незалежних директорів.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Внаслідок ворожих обстрілів Харківщини постраждали 4 мирних мешканці - ОВА

Сибіга наступним тижнем відвідає Індію, де прийме участь в крупному геополітичному форумі Raisina Dialogue

Генштаб ЗСУ: Гнатова призначено з метою покращення якості управління військами

Начальником Генерального штабу ЗСУ призначено генерал-майора Гнатова - Умєров

Зеленський призначив Гнатова начальником Генерального штабу Збройних Сил України

Сибіга прийме участь у засіданні Ради ЄС із закордонних справ

Генштаб ЗСУ: станом на 16:00 зафіксовано 64 бойових зіткнення, противник активний на покровському, куп'янському та курському напрямках

Міжнародний аеропорт "Львів" можуть відкрити наприкінці весни – гендиректорка

Віткофф: Трамп, імовірно, поговорить із Путіним на тижні – ЗМІ

ППО збили понад 850 засобів повітряного нападу противника за тиждень

РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА