06:50 04.03.2022

4 березня: Цей день в Україні та світі

4 хв читати
4 березня: Цей день в Україні та світі

ДЕНЬ 9 РОСІЙСЬКА Агресія - DAY 9 RUSSIAN AGRESSION

4 березня відзначають Всесвітній день інженерії, Всесвітній день математики, Міжнародний день ігрових майстрів, Міжнародний день індустрії скрапбукинга, День народження міні-спідниці, Всесвітній день боротьби з ожирінням та Міжнародний день окулярика. У Литві – Ярмарок Казюкаса, в православному календарі – День преподобного Лева. День Архипа та Филимона – у народному календарі.

День народження Євгена Патона

Видатний українець Євген Патон народився 4 березня 1870 року в Ніцці. Здобув дві вищі освіти: в 1894 закінчив Дрезденський технічний університет, а в 1896 - Петербурзький інститут інженерних шляхів сполучення.

Після кількох років наукової роботи Патон отримав пропозицію реконструювати мости в Києві. З 1904 молодий вчений опікувався цією роботою. Згодом став засновником кафедри інженерних споруд в АН України. Саме на її базі і створили Інститут електрозварювання, названий на честь вченого.

Серед численних творінь Євгена Патона відома насамперед величезна кількість мостів. Це і міст імені Євгенії Бош через Дніпро, та Парковий міст через Петрівську алею у Києві. Річ у тім, що наукові розробки вченого звели вітчизняне будівництво на новий ступінь. Він створював схеми проектування мостів, винаходив методи реконструкції зруйнованих споруд, досліджував електрозварювання, і винайшов власний спосіб зварювання, названий "методом Патона".

До речі, Патон зробив величезний внесок у оборонну промисловість СРСР у роки Другої світової. Саме він розробив технологію зварювання сталі, яку використовували для виготовлення танкових веж.

Помер талановитий учений у 1953 році. Тоді ж на його честь назвали міст через Дніпро в Києві.

До речі, цього дня, 4 березня, святкував би свій день народження Михайло Вербицький, автор гімну України, та Володимир Івасюк, видатний український поет та композитор. А ще Володимир Векслер, український радянський фізик, засновник прискорювальної техніки – фазотронів, синхрофазотронів і синхротронів.

Всесвітній день інженерії

Це свято було засноване Всесвітньою федерацією інженерних організацій у 1968 році.

День Святого Казимира в Литві

День Святого Казимира у Литві – національне свято на честь покровителя Литви та Польщі з XVII століття. Казюк, або Ярмарок Казюкаса - традиційний щорічний ярмарок виробів народних промислів у Литві, що проходить з початку XVII століття у Вільнюсі, на головній площі міста та прилеглих вулицях. Влаштовується в день пам'яті святого Казимира, 4 березня, і в найближчі вихідні дні.

День народження міні-спідниці

Міні-спідниця з'явилась у 1965 році. Англійський модельєр Мері Квант представила у Лондоні колекцію одягу нового фасону, серед якого укорочена спідниця викликала справжній успіх.

Міжнародний день окулярика

У сучасному світі необхідність в окулярах відчуває майже кожен на схилі років і всі, хто має дефекти зору, незалежно від віку, далекозорість чи короткозорість. Багато хто з них, без окулярів, за допомогою яких коригують зір, почувалися б незручно.

Тому дивно, що окуляри, як засіб коригування зору, з'явилися лише в часи середньовіччя. До того ж археологи довели, що стародавнім цивілізаціям були відомі прозорі лінзи з гірського кришталю і, цілком природно, тодішнім ученим були відомі оптичні властивості лінз, – фокусування світла, збільшення предмета. Але немає жодного історичного свідчення, що ці лінзи використовувалися як лупа або окуляри.

Зате достеменно відомо, що перші окуляри з'явилися в 13 столітті в Італії, завдяки флорентійському склодуву Сальвіно Арматі, який перший вирішив одягнути лінзи в оправу і зробити окуряри.

Всесвітній день боротьби з ожирінням

Мета свята - підвищити поінформованість про ожиріння, як про хронічне захворювання, здатне викликати та посилювати інші проблеми зі здоров'ям, зокрема, загрозливі для життя.

Заведено вважати, що "лідером" серед країн, яке страждає на ожиріння, є США. Але це не зовсім так. По-перше, у цій країні спеціально змінили медичні стандарти (завищили норми, оголосивши, що індекс маси тіла в межах 30 не є зайвою вагою), а по-друге, там активно пропагують здоровий спосіб життя. Адже ожирінню сприяє не стільки "неправильна їжа", скільки нездоровий спосіб життя.

Церковне свято

Православна церква 4 березня вшановує пам'ять апостолів від 70 Архипа і Филимона, і мучениці рівноапостольної Апфії. Цього дня рекомендується зробити якнайбільше добрих справ. Також існує повір'я, що чим більше сьогодні господиня приготує їжі, тим заможнішим буде її життя.

День Преподобного Лева — українське свято на честь Преподобного Лева, яке відзначають 4 березня. Раніше на Лівобережжі та Київщині існувало повір'я: якщо хворий уночі перед цим днем побачить на небі зірку, що падає, то він цього року помре. До такого хворого, як до приреченого, приходили близькі та знайомі попрощатися: "Бо його зірка з неба впала і вона душу забере!". Однак ця віра не була надто міцною, бо існувало багато оповідань, що заперечували пророцтво зірки, яка падає. До того ж про зорепад існує безліч інших красивих легенд, не про смерть, а про кохання.

Ще у народі 4 березня відзначають день Архипа та Филимона. Цього дня господині намагалися приготувати якнайбільше смаколиків, щоб протягом року будинок не покидала вдача, ситість і достаток. Також на Архипа та Филимона намагалися нагодувати жебраків, оскільки таким чином добро повернеться до господарів. Хліб, випечений у цей день, ділили між усіма членами родини, а також пригощали нужденних, а крихти, що залишилися, кидали за спину.

Іменини: Архіп, Богдан, Дмитро, Євген, Макар, Максим, Микита, Федір, Федот.

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА