Часові рамки розгляду заявки України на членство в ЄС можуть бути значно меншими, ніж зазвичай, - президент ЄП Мецола
Президент Європейського парламенту Роберта Мецола вважає, що часові рамки розгляду заявки України на членство в Європейському Союзі будуть значно меншими, ніж в інших випадках, якщо українська сторона оперативно надасть відповіді на опитувальник Європейської комісії.
Таку думку Мецола висловила в ексклюзивному інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна", коментуючи обіцянку, надану під час виступу у Верховній Раді України 1 березня сприяти отриманню Україною статусу кандидата.
"У Києві я бачила так багато прапорів ЄС… Для нас це момент, щоб відкрити наші обійми. Я говорила із прем'єр-міністром Денисом Шмигалем у Києві про те, що вони чекають на список запитань, який має надійти сьогодні-завтра. Вони сподіваються, що зможуть на них відповісти за чотири дні. Ольга мені сказала (Ольга Стефанішина - віцепрем'єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції), що їм потрібно чотири дні (щоб відповісти). Звісно, потім м'яч знову на нашому боці, і тут у гру вступає Європейський парламент. Ми зробимо все, щоб було зроблено кожен крок. Я гадаю, що якщо українці нададуть нам дуже швидко відповіді, то часові рамки будуть теж більш звуженими, ніж в інших ситуаціях", - пояснила президент Європарламенту.
Мецола звернула увагу на той факт, що статус кандидата надає країні доступ до багатьох програм Європейського Союзу. "Мені відомо, як це бути країною кандидатом, коли моя країна була кандидатом (Мальта стала членом ЄС у 2004 році, офіційні переговори про приєднання було розпочато у 2000 році) на приєднання до Європейського Союзу. Бути кандидатом - це величезний обсяг допомоги, який країна може отримати щодо інфраструктури, згуртованості, освітніх програм, доступу до всіх інших програм ЄС тощо. І це розпочнеться негайно, що також надішле сигнал Україні, що ми серйозні", - розмірковує вона.
Говорячи про майбутню донорську конференцію для України, ініціатором якої виступило керівництво Європейського Союзу, президент Європарламенту повідомила, що конкретних деталей цього заходу ще немає. Водночас Мецола повідомила про можливість провести конференцію TEC-donors компаній, таких як Google. "Вони хотіли б мати можливість допомогти Україні не лише фінансово, а й щодо логістики. Ми можемо надати можливість, щоб це здійснилося", - додала вона, додавши, що такий захід може відбутися на міністерському рівні.
Іншою ідеєю, яку Мецола обговорила із президентом України Володимиром Зеленським з метою відновлення України після війни, вона назвала допомогу міст-побратимів. "Буде програма, і це також частина статусу кандидата, якою передбачається, що будуть європейські з вашими містами-побратимами. Є величезний інтерес окремих мерів у різних містах Європи фінансово допомогти у реконструкції міста-партнера. Це буде зроблено на рівні міста, коли Україна переможе у цій війні", - пояснила президент Європарламенту.
За її словами, вона "ніколи не забуде, який хоробрий і мужній український народ". "Якщо ми будемо хоч трохи на них схожі у нашій роботі, то тоді ми були б на крок попереду в тому, щоб принести мир і свободу такому великому народу", - емоційно додала Мецола, додавши: "Я дала ще одну обіцянку - приїхати до Києва зі своїм чоловіком та дітьми, коли це закінчиться. І мій чоловік сказав - ми маємо це зробити та взяти наших дітей. Знаєте, це перше, що запитав мене Зеленський - ви були раніше в Україні? Я сказала ні. І він відповів: ми маємо зробити так, щоб в Україні побувало більше людей".