10:43 05.05.2022

Дерусифікації буде потрібна додаткова законодавча регламентація - голова УІНП

3 хв читати
Дерусифікації буде потрібна додаткова законодавча регламентація - голова УІНП

Голова Українського інституту національної пам'яті (УІНП) Антон Дробович вважає, що майбутньому процесу дерусифікації в Україні буде потрібна додаткова законодавча регламентація.

"На мій погляд, це (дерусифікація - ІФ) абсолютно природний процес. Це пробуджує національну пам'ять... Наразі люди ініціюють процес перейменування тому, що розуміють, що раніше не помічали: ці назви спонукають пам'ятати спільність із імперією або Союзом", - сказав Дробович в ексклюзивному інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна", коментуючи процес перейменування топонімів в Україні в рамках дерусифікації.

"Цей процес є природним і корисним для осмислення того, хто ми є, а також корисний для появи нового символічного простору, пов'язаного з власним минулим конкретних населених пунктів, яке було спотворено, затерто під нашаруванням імперських міфів, забуто", - додав він.

Водночас голова УІНП зазначив, що цей процес не має бути по-більшовицьки гарячковим, "коли вщент зруйнуємо, а потім...". "Необхідні зміни в публічному просторі точно потрібно зробити протягом місяця-двох і не чекати кінця війни, але це необхідно зробити із залученням експертів та громадськості. Під час перейменування потрібно дивитися глибше, ніж просто на закінчення, що це російське прізвище", - сказав Дробович.

Він наголосив, що "це питання варто уважно опрацьовувати, щоб ми самі не відрізали від себе частину цінної спадщини". "Нагадаю, що Росія зробила дуже багато не лише для знищення нашої культури та українських діячів фізично, а й на символічному фронті багатьох наших видатних людей минулого привласнила, записала у російських художників, російських учених, російських мислителів", - наголосив голова УІНП.

Відповідаючи на запитання, чи потрібно чекати на закінчення війни для демонтажу пам'ятників, Дробович заявив, що все залежить від громади та конкретної ситуації. Зокрема, якщо громада вже не може і не хоче терпіти наявність якогось пам'ятника і вимагає його демонтажу, це потрібно зробити.

"Єдине, що місто має дотримуватися процедури, ухвалити відповідні рішення, щоб потім не було жодних судових оскаржень та принизливої для всіх сторін тяжби з поверненням та перейменуванням назад. Але якщо у громади немає готовності, є опір, чи просто хтось хоче, тому що такий дух часу, то так робити не треба. Має відбутися діалог", - наголосив голова УІНП.

Крім того, на запитання, чи потрібна до процесу дерусифікації додаткова законодавча регламентація за прикладом декомунізації, чиновник відповів, що регламентація була б корисною. "Не чекаючи, доки розпочнеться народна "вендета імперіям", інститут із Міністерством культури та інформаційної політики підготували рекомендації, які можна звести до формули: дійте за процедурами та правилами, але не затягуйте", - сказав він.

"В принципі, у межах чинного законодавства місцеві органи влади мають повноваження на перейменування та демонтаж. Але надалі регламентація потрібна, але вона теж має бути розумною", - додав Дробович.

Як повідомлялося, Міністерство культури та інформаційної політики та УІНП розробили рекомендації для органів місцевого самоврядування щодо пам'ятних об'єктів, пов'язаних із історією та культурою Росії й СРСР.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА