Інтерфакс-Україна
19:22 16.01.2023

Близько 400 депортованих до Росії українських дітей вже опинилися в російських сім'ях - аналітичний звіт

2 хв читати

Близько 400 незаконно депортованих до РФ українських дітей вже опинилися в російських сім'ях, повідомила юрист Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська під час презентації аналітичного звіту під назвою "Депортація громадян України з території ведення активних бойових дій чи з тимчасово окупованої території України на територію Російської Федерації та Республіки Білорусь".

"Принаймні 400 дітей уже опинилися в російських сім'ях. РФ намагається це "намалювати як тимчасову опіку". Я можу навести слова їхніх регіональних дитячих омбудсменів про те, що тимчасова опіка буде після того, як діти отримають російське громадянство шляхом усиновлення чи постійною опікою. Це все спроба уникнути відповідальності", - повідомила Рашевська.

Загалом, зазначила вона, точну кількість депортованих до РФ чи на територію Білорусі українських дітей наразі складно встановити, оскільки РФ не надає доступу до цього процесу ні Україні, ні міжнародним організаціям.

"За різними даними, це від 260 до майже 700 тисяч українських неповнолітніх. Більшість із них були переміщені із законним представником. Інші там опинилися самі, оскільки їхніх батьків убили або затримали... Дітей депортували щонайменше в 5-7 регіонів Росії. Географія абсолютно різна: від Астрахані до Сахаліна, Мурманська, Дагестана", - сказала юрист.

Також, за її словами, на територію РФ було депортовано від 1,5 до 2,5 тисячі українських сиріт.

Рашевська наголосила, що метою такого насильницького переміщення є геноцид українського народу.

Відповідаючи на запитання щодо перспектив створення механізму повернення депортованих дітей, вона зазначила, що відповідні напрацювання вже існують. "Є варіант політичного та юридичного механізмів. Ми хотіли б юридичний із подальшою фіксацією в міжнародному договорі - через третю сторону. Це може бути держава або такі організації, як МКЧХ, ЮНІСЕФ тощо. Це має бути договір, щодо якого РФ не зможе потім відмовлятися. Але є ризики: поки що не створений реєстр депортованих дітей і більшість із них не ідентифіковані", - сказала вона.

Як наголосила директор з адвокації Центру прав людини ZMINA Альона Луньова, доки не буде створено такий юридичний механізм, існує ймовірність повернення дітей через процедуру "Ad hoc" (разове вирішення конкретного випадку - ІФ-У), проте важливо, щоб їхні родичі (опікуни) взаємодіяли з державними органами України.

"Ми знаємо, що деякі діти були повернуті в рамках механізму "Ad hoc". Він працює. Погано або мало, але він є. Дуже тому важливо, щоб родичі, опікуни або ті, хто знає, що їхня дитина опинилася або ймовірно опинилася на території РФ, давали про це знати державі. Тому що це і є початок для "Ad hoc" механізму з повернення дитини. Інакше дітей, у яких є родичі - просто не повернути", - сказала вона.

 

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Україна планує за 5 років залучити понад $2 млрд в понад 20 проєктів в сфері критично важливих матеріалів – URC2025

Росія вночі використала по Україні 26 крилатих ракет і 597 дронів, потрібні жорсткі вторинні санкції – Зеленський

Унаслідок атаки РФ на Львів пошкоджено три корпуси Львівської політехніки – місцеве ЗМІ

Атака на Чернівці: двоє загиблих, 4 важкопоранених, 10 легкотрамованих – ДСНС

ГУР зафіксувала черговий доказ воєнних злочинів РФ, зокрема 155 бригади морської піхоти

Кількість постраждалих через нічну атаку по Львову зросла до шести людей, серед них дитина – ОВА

Редакція ZN.UA виступила з заявою стосовно "тиску влади на голову ЦПК Віталія Шабуніна"

Начальник Чернівецької ОВА спростував смерть ще двох важкопоранених у Чернівцях, кількість жертв двоє

До чотирьох зросла кількість постраждалих від російського удару по Полтавській громаді - ОВА

На Черкащині внаслідок російської атаки пошкоджені будинки та електромережі

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА