Інтерфакс-Україна
12:50 28.04.2023

Після деокупації Криму і Донбасу там буде потрібна "лагідна українізація" - Ткаченко

2 хв читати
Після деокупації Криму і Донбасу там буде потрібна "лагідна українізація" - Ткаченко

Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко вважає, що після звільнення від російської окупації півострова Крим та окупованих частин Донецької та Луганської областей там знадобиться проведення "лагідної українізації".

"Українізація (в Україні – ІФ-У) відбулася стрімко і без втручання держави (після початку повномасштабної війни - ІФ-У). Згідно з тими самими соціологічними опитуваннями, здається, понад 20% населення - це величезна кількість - перейшла на спілкування українською мовою в побуті, добровільно без будь-якої лагідної чи нелагідної українізації. Українізація культурного продукту відбулася моментально. Всі театри, які мали в своїх назвах російське, від цих назв відмовилися. І мені здається, це абсолютно природній процес", - сказав Ткаченко в ексклюзивному інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".

Водночас міністр зазначив, що зовсім інша історія, якщо говорити про території, які перебували під російською окупацією з 2014 року.

"Наприклад, ми нещодавно спілкувалися з приводу Криму, які кроки потрібно робити. От там, очевидно, буде потрібна "лагідна українізація". Тому що Крим в окупації вже майже десять років, також частина Донецької і Луганської області. Тому в межах діалогу, в межах налагодження нашого розуміння наративів, якими вони користуються, наших іноді уявних конструкцій того, як думає і що робить там населення, це потребуватиме більш делікатного поступу, для того щоб українізація там відбулася. Тому коли ми говоримо про суспільний діалог, важливо знаходити баланс між думками різних сторін", - заявив Ткаченко.

На аргумент, що після деокупації на тих територіях почне діяти українське законодавство, зокрема й мовне, міністр зауважив, що ця сфера буде найбільш делікатною.

"Безперечно, відновлення буде відбуватися з точки зору інфраструктури, будуть задіяні ті реформи, які відбулися в нас протягом цих років у різних сферах, і перенесені на деокуповані території. А от уся культурна сфера потребуватиме більшої участі материкової України в процесах, які там відбуваються. І насамперед - це мова діалогу. Не мова, що ми маємо одразу все зробити в той самий спосіб, як у Львові, а потребуватиме діалогу роз'яснення. Тому мова діалогу для деокупованих територій, на мій погляд, має бути одною з ключових", - вважає Ткаченко.

На уточнювальне запитання, як це буде оформлено юридично, чи буде ухвалено якісь перехідні положення до мовного закону, міністр зазначив, що поки що не може сказати.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Словаччина може перестати блокувати наступний пакет санкцій ЄС проти Росії – ЗМІ

Сили оборони стримують російський наступ, з початку доби сталося 120 бойових зіткнень – Генштаб ЗСУ

Росіяни вдарили по Дніпропетровщині, загинули двоє людей – ДСНС

Протилежні позиції Верховного суду щодо перевірки на плагіат дисертацій, захищених до 2014 року, створюють системну невизначеність - голова НАЗЯВО

Вітренку не подобається політика Міносвіти щодо реорганізації університетів і збільшення вартості за контрактне навчання

Вітренко: якщо матиму змогу, то братиму участь у наступних виборах ректора КНУ ім. Шевченка

Вітренко заперечує зв'язки з ексдепутатом Київради Комарницьким

Внаслідок серії ворожих ударів по Куп'янську постраждали четверо мирних мешканців

Росіяни ударили по Слов'янську з РСЗВ "Торнадо-С", загинув цивільний, ще троє дістали поранень

У Нікополі російський обстріл забрав життя 27-річної жінки

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА