Словаччина, як і раніше, провадить "велику роботу" з підтримки України, має намір збільшити постачання електроенергії - президент Пеллегріні
Словаччина, як і раніше, провадить "велику роботу" з підтримки України й має намір збільшити постачання електроенергії восени та взимку, заявив президент Словацької Республіки Петер Пеллегріні.
На спільній пресконференції з президентом Польщі Анджеєм Дудою у Варшаві Пеллегріні розповів, що вони, зокрема, під час переговорів обговорювали війну в Україні.
Пеллегріні нагадав, що Словаччина більше не надає Україні летальну зброю на безоплатній основі зі складів своєї армії. Однак, за його словами, "уряд не обмежував, а, навпаки - заохочував комерційне виробництво систем озброєнь, включно з боєприпасами, через спільні інвестиції у власні державні або напівдержавні підприємства".
Також президент заявив, що Словаччина, як і раніше, провадить велику роботу у сфері підтримки України, зокрема є партнером України, коли справа стосується енергопостачання.
"Від початку війни ми вже експортували в Україну понад 40 тисяч мегават електроенергії, що певною мірою сприяє стабілізації енергосистеми України. І плануємо збільшити постачання восени та взимку, що, ймовірно, матиме вирішальне значення для України", - сказав Пеллегріні.
Водночас він зазначив, що Словаччина як країна, що має прямий кордон з Україною, поділяє погляди Польщі щодо захисту східних кордонів Євросоюзу.
"Я запевнив пана президента, що в нас однакова думка, що йдеться про неспровоковану агресію з боку Росії. Словаччина не визнає ані анексії Криму, ані зміни кордонів, яка здійснюється силою та з порушенням усіх міжнародних угод і законів", - заявив словацький лідер.
Однак, говорячи про Вишеградську групу, Пеллегріні зазначив, що "це не та група, яка зобов'язує нас домовлятися щодо всіх питань".
Словацький президент також повідомив, що під час розмови з Дудою вони обговорили, зокрема, майбутній саміт НАТО у Вашингтоні.
Як повідомлялося, у квітні 2024 року спікер парламенту і лідер партії "Голос - соціальна демократія" Петер Пеллегріні переміг у другому турі президентських виборів у Словаччині.
У червні Пеллегріні вступив на посаду президента Словаччини. Пеллегріні заснував партію "Голос", у минулому вийшовши з партії Роберта Фіцо "Курс - соціальна демократія". При цьому партія Пеллегріні входить до нинішньої урядової коаліції Фіцо.
Пеллегріні заявляв, що виступає за подолання "глибокого внутрішньополітичного розколу" у Словаччині та закликає до "обережності" в питанні постачання зброї Києву.
Водночас прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо виступає проти постачання зброї Україні, але підтримує надання гуманітарної допомоги. Однак уряд зберіг комерційні контакти - наприклад, на постачання Україні словацьких гаубиць Zuzana.