15:02 12.07.2024

Факт постійного догляду за особою як підставу для відстрочки або звільнення від військової служби встановлюють у позасудовому порядку - Верховний Суд

3 хв читати
Факт постійного догляду за особою як підставу для відстрочки або звільнення від військової служби встановлюють у позасудовому порядку - Верховний Суд

Факт здійснення постійного догляду за особою, що потребує цього у зв'язку зі станом здоров'я, як підставу для відстрочки та звільнення від військової служби встановлюють у позасудовому порядку, інформують у Верховному Суді.

"Законодавством визначено позасудовий порядок встановлення факту здійснення постійного догляду за особою, яка за станом здоров'я потребує соціальної послуги з догляду, у зв'язку з чим такий факт не може встановлюватися в судовому порядку в окремому провадженні в порядку цивільного судочинства", - ідеться в повідомленні суду в телеграм-каналі в п'ятницю.

Згідно з повідомленням, такий висновок зробила колегія суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду.

На сайті Верховного Суду пояснюється суть позову, за яким ухвалено рішення.

"Військовослужбовець ЗСУ вказував, що доглядає за своїм дідом - особою з інвалідністю та бабою, яка за станом здоров'я обмежена в пересуванні. Рапорт про звільнення його з військової служби в запас з підстав постійного догляду за родичами залишено без руху через відсутність доказів того, що він дійсно є єдиною особою, яка здійснює догляд за родичами", - ідеться в повідомленні.

Заявник просив суд встановити факт того, що він є єдиною особою, яка зайнята постійним доглядом. Районний суд та апеляційна інстанції відмовили військовослужбовцю у відкритті провадження у справі, оскільки законодавством визначено позасудовий порядок встановлення факту догляду за родичами, які цього потребують.

Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду у своїх висновках у цій справі зазначив, що такого роду факти встановлюють не в суді, а відповідні державні органи. За інформацією Верховного Суду, відмова держорганів у встановленні такого факту може бути оскаржена в адміністративному суді.

У Верховному Суді пояснили, що порядок вирішення питання щодо можливості оформлення постійного догляду за особами, які потребують постійного стороннього догляду, визначено законом України "Про соціальні послуги" та низкою підзаконних нормативно-правових актів.

"Для отримання підтвердження факту здійснення догляду за особою з інвалідністю надавач соціальної послуги з догляду вдома має бути включений до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, який на місцевому рівні ведуть виконавчі органи місцевих рад і за заявою особи підтверджують такий статус шляхом видачі безкоштовно довідки", - ідеться в повідомленні.

Також Верховний Суд зазначив, що аналогічно законодавець унормував позасудовий порядок встановлення факту здійснення особою постійного догляду в законодавстві про мобілізаційну підготовку та порядок мобілізації.

У суді пояснюють, що в місцевому органі виконавчої влади передбачено створення комісії зі встановлення факту здійснення особою догляду, яка з урахуванням наданих районним (міським) ТЦК та СП матеріалів складає акт про встановлення факту здійснення особою догляду.

"Такий акт є одним з документів, які надаються військовозобов'язаним до ТЦК та СП для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період", - наголошується в повідомленні.

Надані заявником докази у справі не свідчать, що військовослужбовець - заявник використав позасудовий порядок встановлення факту того, що він є єдиною особою, яка зайнята постійним доглядом за хворими родичами.

 

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА