16:51 18.11.2020

Уряд має стимулювати "зелену" промисловість - заступник голови комітету Ради з економрозвитку

3 хв читати
Уряд має стимулювати "зелену" промисловість - заступник голови комітету Ради з економрозвитку

Ухвалення пакета стимулів у рамках європейських вимог Green Deal про зниження викидів шкідливих речовин є необхідним, вважає заступник голови комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський.

"На сьогодні єдиним стимулом знижувати викиди до європейських цільових значень є норма про "зелену металургію", автором якої я є. Поки що це єдиний прецедент фіксації в українському законодавстві європейських цілей щодо скорочення викидів СО2 в металургії - до 250 кг. Ті, хто знизить свої викиди до цільових значень європейських значень, отримають невелике зниження тарифу на електроенергію. І то, поки що ця норма не запрацювала через затримку в розробці підзаконних актів. На жаль, інших стимулів немає, і уряд не поспішає їх пропонувати", - написав заступник голови комітету ВР на своїй сторінці у Facebook за підсумками дискусії на тему екологічної модернізації в рамках Дня сталого розвитку, організованого Європейською Бізнес Асоціацією (ЄБА).

За його словами, найбільш чутливі для бізнесу два вектори: Національно-визначений внесок (НВВ) і Європейський зелений курс (European green deal, або CBAM - Carbon Border Adjustment mechanism).

"Що це таке? НВВ - зобов'язання України відповідно до Паризької кліматичної угоди знижувати викиди СО2. Кожні п’ять років всі країни-підписанти беруть на себе нові зобов'язання щодо зниження. Це означає, що уряд має знайти спосіб зробити так, щоб підприємства знизили викиди СО2 . Європейський зелений курс - плани Євросоюзу досягти до 2050 року так званої вуглецевої нейтральності, або ж простою мовою - знизити майже до нуля викиди СО2 своїх підприємств. І одночасно з цим знайти спосіб захистити свій ринок від товарів із країн, де викиди СО2 вище. CBAM - це саме про механізм захисту", - пояснює парламентарій.

При цьому він уточнює, що такі екологічні цілі передбачають кардинальну зміну технології виробництва в більшості наявних сфер економіки: від металургії та енергетики до сільського господарства. Наприклад, середній рівень викидів СО2 у металургії в Україні - 2000 кг на тонну сталі, в ЄС - майже 1300 кг на тонну сталі. А ціль - менше ніж 250 кг СО2 на тонну сталі. Тобто скоротити викиди СО2 потрібно буде у п’ять і вісім разів. На практиці це означає, що потрібно буде будувати нові заводи замість старих - "не більше і не менше", пояснює Кисилевський.

Для реалізації Європейського зеленого курсу ЄС вже затвердив план фінансування на EUR1 трлн, щоб підтримати грошима модернізацію своїх підприємств, і обговорює введення торгових бар'єрів та інших обмежувальних механізмів для товарів із інших країн. На думку парламентарія, це вдарить по українських підприємствах, які постачають свою продукцію до ЄС, і спровокує чергову хвилю "заробітчан" із України до ЄС у зв'язку з зупинкою підприємств в Україні.

У зв'язку з цим уряд, перш ніж брати на себе нові зобов'язання, має провести широкі консультації з бізнесом і парламентом, одночасно із зобов'язаннями екологічного характеру має запропонувати пакет стимулів, насамперед фінансових, щоб хоч трохи наблизити умови українських підприємств до тих, які будуть у їхніх європейських конкурентів, вважає заступник голови комітету з питань економічного розвитку.

"Адже обіцянки дає уряд, а виконувати їх бізнесу та громадянам. Всі мають розуміти, який вантаж нам дістанеться", - резюмує нардеп.

Загрузка...

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

Завантаження...
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Завантаження...
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА