Інтерфакс-Україна
16:21 09.04.2021

Виведення вугілля з енергоміксу України має супроводжуватися розвитком СНЕ - Вітренко

3 хв читати
Виведення вугілля з енергоміксу України має супроводжуватися розвитком СНЕ - Вітренко

Виконувач обов'язків міністра енергетики Юрій Вітренко виступає за якнайшвидшу відмову від виробництва енергії з вугілля, але вважає це за можливе за умови розвитку систем накопичення енергії (СНЕ).

"Я серйозно ставлюсь до виведення вугілля, потрібно робити це якнайшвидше. Це допоможе українському енергосектору стати стійкішим, а також зробити свій внесок у світову боротьбу зі змінами клімату. (...) Але у нас немає систем накопичення енергії, які дали б змогу вивести вугілля і покластися на ВДЕ-генерацію", - сказав він під час онлайн-заходу "Дискусія з послами: декарбонізація, СОР26, "зелена" економіка", організованого Dixi Group у п'ятницю.

При цьому Вітренко зазначив, що час для екомодернізації теплової генерації Україна впустила, і наші станції перебувають у набагато гіршому стані, ніж європейські.

У зв'язку з цим, на його думку, Україна має переорієнтуватися на застосування нових технологій, які були б більш виправдані та доцільні з економічного погляду, ніж модернізація теплоелектростанцій.

"Ми маємо виводити вугілля, оскільки його використання є джерелом великих викидів СО2, але і застосовувати нові технології, більш економічно виправдані", - зазначив глава Міненерго, наголосивши, що "для цього потрібні нові політичні вектори з боку уряду та великі інвестиції".

Водночас, за його словами, негативним наслідком відсутності СНЕ стало те, що для уникнення обмежень в енергопостачанні минулого осінньо-зимового періоду Україні довелося імпортувати електроенергію з Російської Федерації та Білорусі.

"Ми уникнули відключення електроенергії цієї зими, завдяки імпорту з Росії та Білорусі, але ми маємо уникати застосування таких заходів. Але оскільки у нас немає рішень щодо СНЕ, це був реальний спосіб за тих умов забезпечити енергопостачання в повному обсязі", - пояснив Вітренко.

З огляду на це глава Міненерго зазначив, що очолюване ним міністерство зосередиться на розвитку СНЕ, "зеленого" водню та біоенергетики, а також підвищенні енергоефективності.

Як повідомлялося, заступник міністра енергетики Максим Немчинов зазначив, що Міненерго готує низку нормативно-правових актів, які дадуть змогу врегулювати ситуацію з виконанням Національного плану щодо скорочення викидів від великих спалювальних установок (НПСВ), що опинився під загрозою зриву, зокрема, через відсутність джерел фінансування екомодернізації ТЕС. У результаті з 2020 року багато з них доведеться закрити через невідповідність еконормам.

За словами Немчинова, наслідком виведення енергоблоків з експлуатації стане колапс енергосистеми, що, зокрема, призведе до неможливості реалізації проекту з інтеграції в ENTSO-E.

Директор з управління ОЕС України - головний диспетчер НЕК "Укренерго" Віталій Зайченко заявляв, що Україна через три роки буде вимушена покривати дефіцит електроенергії за рахунок її імпорту в разі подальшого невиконання НПСВ на ТЕС.

Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА) закликала продовжити термін виконання НПСВ до 1 січня 2038 року (наразі 2028-2033 роки), щоб уникнути відключення блоків.

У ЄБА оцінили необхідні інвестиції для реалізації НПСВ в EUR4,1 млрд, з яких 82% - у 2021-2027 роках, і вважають практично неможливим виділення такої суми власниками установок.

Питання виконання НПСВ необхідно терміново виносити на розгляд Ради національної безпеки і оборони РНБО України, вважає комерційний директор ПАТ "Донбасенерго" Олег Ларіонов.

У Верховній Раді понад рік тому нардеп Юрій Камельчук (фракція "Слуга народу") зареєстрував законопроект про СНЕ №2582, ухвалення якого дасть змогу врегулювати роботу СНЕ на ринку.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

UNIT.City розпочав будівництво власної СЕС 1,3 МВт для підвищення автономності

ОККО Group планує запустити на повну біоетанольний завод у ІІІ кв.-2026 – СЕО

Реалізація плану з енергетики та клімату до 2030р потребує $40 млрд – DIXI Group

Проєкт 1,5 ГВт ВЕС на Закарпатті займе до 5 років – СЕО "Вітряні парки України"

У виробника вітротурбін "ФВТ" та на зведенні ВЕС на Закарпатті вже працює майже 20% місцевого населення – СЕО

Біометан з України конкурентоспроможний, але є низка загроз цьому – енергоексперт Занєвич

Глава Міндовкілля: Оновлена СНВР фокусується на відновлені екосистем, ВДЕ та інноваційних технологіях

ВДЕ-генерація в Україні освоїла менше 10% придатних для неї територій – топ-менеджер Ощаду

Потужність офшорних вітряків у світі зросте на 19 ГВт у 2025 році - Rystad

ЄК допоможе Україні в закупівлі природного газу та розвитку відновлюваних газів – пакет підтримки

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА