16:21 09.04.2021

Виведення вугілля з енергоміксу України має супроводжуватися розвитком СНЕ - Вітренко

3 хв читати
Виведення вугілля з енергоміксу України має супроводжуватися розвитком СНЕ - Вітренко

Виконувач обов'язків міністра енергетики Юрій Вітренко виступає за якнайшвидшу відмову від виробництва енергії з вугілля, але вважає це за можливе за умови розвитку систем накопичення енергії (СНЕ).

"Я серйозно ставлюсь до виведення вугілля, потрібно робити це якнайшвидше. Це допоможе українському енергосектору стати стійкішим, а також зробити свій внесок у світову боротьбу зі змінами клімату. (...) Але у нас немає систем накопичення енергії, які дали б змогу вивести вугілля і покластися на ВДЕ-генерацію", - сказав він під час онлайн-заходу "Дискусія з послами: декарбонізація, СОР26, "зелена" економіка", організованого Dixi Group у п'ятницю.

При цьому Вітренко зазначив, що час для екомодернізації теплової генерації Україна впустила, і наші станції перебувають у набагато гіршому стані, ніж європейські.

У зв'язку з цим, на його думку, Україна має переорієнтуватися на застосування нових технологій, які були б більш виправдані та доцільні з економічного погляду, ніж модернізація теплоелектростанцій.

"Ми маємо виводити вугілля, оскільки його використання є джерелом великих викидів СО2, але і застосовувати нові технології, більш економічно виправдані", - зазначив глава Міненерго, наголосивши, що "для цього потрібні нові політичні вектори з боку уряду та великі інвестиції".

Водночас, за його словами, негативним наслідком відсутності СНЕ стало те, що для уникнення обмежень в енергопостачанні минулого осінньо-зимового періоду Україні довелося імпортувати електроенергію з Російської Федерації та Білорусі.

"Ми уникнули відключення електроенергії цієї зими, завдяки імпорту з Росії та Білорусі, але ми маємо уникати застосування таких заходів. Але оскільки у нас немає рішень щодо СНЕ, це був реальний спосіб за тих умов забезпечити енергопостачання в повному обсязі", - пояснив Вітренко.

З огляду на це глава Міненерго зазначив, що очолюване ним міністерство зосередиться на розвитку СНЕ, "зеленого" водню та біоенергетики, а також підвищенні енергоефективності.

Як повідомлялося, заступник міністра енергетики Максим Немчинов зазначив, що Міненерго готує низку нормативно-правових актів, які дадуть змогу врегулювати ситуацію з виконанням Національного плану щодо скорочення викидів від великих спалювальних установок (НПСВ), що опинився під загрозою зриву, зокрема, через відсутність джерел фінансування екомодернізації ТЕС. У результаті з 2020 року багато з них доведеться закрити через невідповідність еконормам.

За словами Немчинова, наслідком виведення енергоблоків з експлуатації стане колапс енергосистеми, що, зокрема, призведе до неможливості реалізації проекту з інтеграції в ENTSO-E.

Директор з управління ОЕС України - головний диспетчер НЕК "Укренерго" Віталій Зайченко заявляв, що Україна через три роки буде вимушена покривати дефіцит електроенергії за рахунок її імпорту в разі подальшого невиконання НПСВ на ТЕС.

Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА) закликала продовжити термін виконання НПСВ до 1 січня 2038 року (наразі 2028-2033 роки), щоб уникнути відключення блоків.

У ЄБА оцінили необхідні інвестиції для реалізації НПСВ в EUR4,1 млрд, з яких 82% - у 2021-2027 роках, і вважають практично неможливим виділення такої суми власниками установок.

Питання виконання НПСВ необхідно терміново виносити на розгляд Ради національної безпеки і оборони РНБО України, вважає комерційний директор ПАТ "Донбасенерго" Олег Ларіонов.

У Верховній Раді понад рік тому нардеп Юрій Камельчук (фракція "Слуга народу") зареєстрував законопроект про СНЕ №2582, ухвалення якого дасть змогу врегулювати роботу СНЕ на ринку.

Загрузка...

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

Завантаження...
РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

ЄБРР та Оператор ГТС уклали угоду про співпрацю для розвитку водневої енергетики в Україні

Франція чинить опір створенню другої СТВ у Європі - ЗМІ

Мінінфраструктури розробляє можливість виробництва в Україні водневих автомобілів

Система моніторингу, звітності та верифікації викидів має повноцінно запрацювати у 2022 р. - Абрамовський

Викиди української промисловості зростуть на 16% до 2030 року - Абрамовський

ЧБТР занепокоєний проектом акцизу на "зелену" енергію, наполягає на виконанні Україною своїх зобов'язань

"Донбасенерго" закликає прискорити вирішення питань реконструкції та будівництва нових блоків ТЕС

Ferrexpo запустила СЕС без "зеленого" тарифу на 5 МВт на ПГЗК, у середньостроковій перспективі - 250-1000 МВт

Рада провалила в першому читанні законопроект про промвикиди

Рада підтримала в першому читанні законопроект про держекоконтроль

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Завантаження...
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА