15:04 11.08.2021

Кабмін затвердив держпрограму поводження з ВЯП до 2025 року об'ємом до 9 млрд грн

3 хв читати
Кабмін затвердив держпрограму поводження з ВЯП до 2025 року об'ємом до 9 млрд грн

Кабінет Міністрів України затвердив Державну економічну програму поводження з відпрацьованим ядерним паливом (ВЯП) вітчизняних атомних станцій до 2025 року обсягом орієнтовно 8,9 млрд грн.

Відповідну постанову ухвалено на засіданні уряду в середу.

За словами прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля, програму розроблено на основі профільної директиви ЄС, а її основною метою є безпека у сфері атомної енергетики та енергонезалежність України, насамперед за допомогою будівництва та експлуатації Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП). Крім того, в процесі реалізації програми буде впроваджено повноцінну інфраструктуру з його транспортування, роз'яснив прем'єр.

"Це черговий крок до енергонезалежності України, оскільки до цього відпрацьоване ядерне пальне вивозили до Російської Федерації, на що щорічно витрачали приблизно $200 млн. Тепер ці гроші надходитимуть на технологічний розвиток наших АЕС", - зазначив Шмигаль.

Як повідомлялося, згідно з проектом програми, орієнтовний обсяг її фінансування становить орієнтовно 8,9 млрд грн, з яких власні кошти НАЕК "Енергоатом" - 7,5 млрд грн, кредитні кошти, залучені генкомпанією, - 1,38 млрд грн.

Кошти залучаються підприємством під державні гарантії за кредитним договором від 27 грудня 2017 року із "Сентрал сторедж сейфті проджект траст" (США). Згідно з документом, розмір кредитування становить до $250 млн із терміном повернення 20 років, процентна ставка - 6,833% річних. Погашення кредиту здійснюється, починаючи з четвертого року від дати видачі (з травня 2021 року), щоквартально рівними частинами.

Цільове використання кредитних коштів - зокрема, фінансування витрат за проектом запуску Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП). Повернення коштів, а також відсотків здійснюється за рахунок надходжень за відпущену генкомпанією е/е в межах затвердженого тарифу.

Водночас у проекті програми зазначається, що під час складання тарифу з нього виключаються кошти, які до 2021 року спрямовувалися російським спеціалізованим підприємствам за зберігання ВЯП трьох електростанцій - Рівненської, Южно-Української та Хмельницької.

Основним результатом виконання програми стане удосконалення системи поводження з ВЯП і підвищення її економічної ефективності, а також зміцнення енергонезалежності України шляхом запуску ЦСВЯП, зазначається в її проекті.

Крім цього, на НАЕК "Енергоатом" покладається обов'язок розроблення концепції поводження з ВЯП, що визначає стратегічні напрями цієї діяльності до 2035 року і в подальшому.

Реалізація програми передбачає, зокрема, низку технічних заходів щодо організації системи поводження з ВЯП на трьох АЕС, чиє пальне прийматиме ЦСВЯП.

Міністр енергетики Герман Галущенко анонсував відкриття ЦСВЯП орієнтовно до Дня Незалежності України - 24 серпня.

За його словами, з введенням ЦСВЯП "ми справді економимо величезні кошти – майже $200 млн щорічно на вивезення до РФ відпрацьованого ядерного пального".

Спорудження ЦСВЯП розпочалося в листопаді 2017 року. Сховище дасть змогу "Енергоатому" значно скоротити витрати, пов'язані з поводженням із ВЯП, яке до 2021 року вивозили на тимчасове зберігання до РФ. Послугами російських компаній зі зберігання ВЯП із введенням в експлуатацію в 2001 році пристанційного сховища ВЯП сухого контейнерного типу не користувалася лише Запорізька АЕС (шість енергоблоків ВВЕР-1000).

Загрузка...

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

Завантаження...
РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Індія запланувала побудувати 9 атомних реакторів до 2024 року

Молдова та Україна попросять Євросоюз здійснити експертизу впливу будівництва гідроелектростанції на річці Дністер

СБ рекомендує українському енергорегулятору включити до тарифу "Укренерго" на передачу на 2022 рік майже 11 млрд грн для розрахунків із ВДЕ

Оператори ГТС, ПСГ та "Нафтогаз" приєдналися до проекту з виробництва та експорту водню до ЄС

ФРН має відмовитися від вугільної генерації до 2030 року, виробляти 80% е/е з ВДЕ - коаліційна угода

ЄС планує уловлювати 5 млн тонн СО2 щорічно до 2030 року – ЗМІ

Кабмін не затверджував мету щодо відмови від вугільної генерації до 2035 року, Міненерго має скоригувати дату – віце-прем'єр

Палата представників США схвалила законопроект про видатки в $2 трлн на клімат і соціальну сферу

Зелена енергетика: побачити можливості в невизначеності

Єврокомісія пропонує заборонити імпорт пов'язаних із вирубуванням лісу товарів

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Завантаження...
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА