НКРЕКП бачить порушення "ГарПоком" ліцумов діяльності у зв'язку з дискримінаційним підходом до ДТЕК ВДЕ

Національна комісія, яка здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), зазначає порушення ДП "Гарантований покупець нормативної бази, що регулює ринок е/е, та ліцензійних умов діяльності на ньому, зважаючи на дискримінаційний підхід до об'єктів відновлюваної компанії ДТЕК ВДЕ".
У зв'язку з цим регулятор має намір ухвалити рішення щодо проведення позапланової виїзної перевірки ДП, про що свідчить проект розпорядження, включений до порядку денного його засідання у п'ятницю, 17 грудня.
Згідно з обґрунтуванням проекту, у другій половині листопада до НКРЕКП надійшли звернення ТОВ "ДТЕК Нікопольська СЕС", "ДТЕК Орловська СЕС", "ДТЕК Покровська СЕС", "ДТЕК Приморська ВЕС", "ДТЕК Приморська ВЕС-2", "ДТЕК Трифонівська СЕС", "ДТЕК Ботієвська ВЕС (усі належать до компанії ДТЕК ВДЕ) щодо невиплати їм у повному обсязі коштів за вироблену електроенергію, і зокрема, її непропорційної оплати.
Компанії скаржаться, що станом на 16 листопада поточного року не отримали всі кошти за відпущену у 2020 році е/е.
За інформацією "ГарПоку", наданою регулятору, станом на 29 листопада НЕК "Укренерго", за рахунок якої компенсується "зелений тариф", на 100% розрахувалася із ДП за 2020 рік.
Водночас "ГарПок" розрахувався з ВДЕ-генерацією лише на 95,1%, йдеться в обґрунтуванні.
Регулятор зазначає, що сума заборгованості "ГарПоку" перед виробниками зеленої електроенергії відповідає заборгованості перед компаніями, що належать до ДТЕК ВДЕ.
При цьому в документі зазначається, що ДП має заборгованість за відпущену е/е лише перед вищезгаданими заявниками.
"Це свідчить про порушення ДП вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку е/е, та порушення ліцензійних умов ведення госпдіяльності щодо здійснення функцій гарантованого покупця", - резюмує регулятор.
НКРЕКП серед іншого наголошує, що пунктом 2.2. ліцензійних умов, "ГарПок" зобов'язується, зокрема, не надавати перевагу окремим виробникам е/е за "зеленим" тарифом та/або не перешкоджати їм у провадженні діяльності в рамках функціонування відповідної балансуючої групи.
Водночас, у колах, близьких до уряду, схиляються до того, що до кінця року заборгованість ДТЕК ВДЕ буде погашена, "оскільки необхідно закривати рахунки напередодні нового року".
Як повідомлялося, на думку голови комітету Верховної Ради з питань енергетики та ЖКП Андрія Геруса, "ГарПок" має виплатити 3,04 млрд грн за вироблену "зелену" електроенергію "ДТЕК ВДЕ", але при цьому група "ДТЕК" має погасити свої борги перед НЕК "Укренерго" та НАК "Нафтогаз України".
Призначені "ДТЕК ВДЕ" 3,04 млрд грн залишаються на рахунках "ГарПоку" після того, як їх на прохання ДП за нового керівника Вадима Уліда, який 15 листопада змінив на посаді Костянтина Петриковця, звільненого Кабміном 13 листопада, було повернуто Ощадбанком.
Це кошти від єврооблігацій "Укренерго". Загалом компанія перерахувала "ГарПоку" 19,3 млрд грн, з яких 16,3 млрд грн отримали виробники "зеленої" електроенергії, за винятком "ДТЕК ВДЕ".
Компанія заявила про намір відстоювати свої права у вітчизняних та міжнародних судах.
І "ГарПок", і учасники ринку говорили про ризики списання цих коштів на користь НАЕК "Енергоатом", який виграв суд у ДП на суму понад 4 млрд. грн. Втім, сам Енергоатом заявив, що не претендує на ці кошти.
Уліда подав заяву про звільнення за станом здоров'я через два тижні після призначення. 9 грудня на посаду в.о. директора "ГарПоку" було призначено топ-менеджера АТ "Хмельницькобленерго" Андрія Пилипенка.