13:25 13.04.2022

Відновлення житлового фонду буде відбуватися за державні кошти, із залученням донорських коштів міжнародних організацій та репарацій - Олена Шуляк

4 хв читати
Відновлення житлового фонду буде відбуватися за державні кошти, із залученням донорських коштів міжнародних організацій та репарацій - Олена Шуляк

Ексклюзивне інтерв'ю з головою партії "Слуга народу", головою Координаційної ради з вирішення проблемних питань у містобудуванні Оленою Шуляк


- Мінцифри вже отримало через "Дію" понад 66 тис. заявок про пошкоджене майно українців. Які дані мають збиратись для подальшої компенсації? Ким, крім власників зруйнованого житла, подаватись?

- Згідно законопроєкту №7198, люди, житло яких зруйновано та які зафіксували це через "Дію", матимуть право отримувати компенсацію не грошима, а квадратними метрами. Законопроєктом визначено коло осіб, які мають право на отримання компенсації, до яких, крім власників зруйнованого або пошкодженого майна належать також: особи, які здійснили інвестування та фінансування будівництва об'єктів житлового будівництва щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт та які не прийнято в експлуатацію; члени житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення кооперативу, але не оформили право власності на нього; спадкоємці цих осіб; об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, управителі багатоквартирних будинків, житлово-будівельні (житлові) кооперативи, які здійснюють утримання відповідних будинків, щодо відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку.

Заява може бути подана особою, яка відповідно до закону матиме право на отримання компенсації. У той же час, з метою певного спрощення процедури отримання права на компенсацію, законопроєктом передбачено, що якщо пошкоджений об’єкт нерухомості перебував у спільній власності декількох осіб, заява про отримання компенсації може бути подана одним із співвласників. У такому разі вважатиметься, що заява подана всіма співвласниками.

Щодо збору інформації: на першому етапі необхідно подати заяву. До такої заяви додаються документи, які підтверджують право на отримання компенсації (наприклад: документ про право власності на житло (якщо відомості про таке право наявні в Державному реєстрі речових прав додавати документ не потрібно, необхідно вказати лише номер в цьому реєстрі). Але, якщо є складнощі з поданням документів (наприклад, для вимушених переселенців), достатньо обмежитись заявою, а підтверджуючі документи додати пізніше. Якщо ж якісь документи втрачені або знищені, заявник зможе звернутись до утвореної органом місцевого самоврядування комісії для сприяння та допомоги в такому відновленні.

Відомості про обстеження пошкодженого майна та оцінку вартості збитків подаються заявником лише за бажанням. За замовчуванням – отримання цієї інформації є сферою відповідальності органів, які займатимуться питаннями щодо надання компенсації.


- Коли буде запущена оцінка втрат? Хто буде виконувати ці роботи, хто перевіряти та фіксувати?

- Якщо говорити в аспекті законопроєкту №7198, він визначає два підходи до вирішення цього питання.

Коли мова йде про компенсацію у вигляді нового житла (якщо відповідний будинок повністю зруйнований або пошкодження є настільки значними, що його визнано таким, що не підлягає відновленню), то на рівні Кабінету міністрів має бути розроблена відповідна методика, за якою рахуватиметься вартість квадратного метра житла у певній місцевості і вже виходячи з площі зруйнованого житла рахуватиметься сума компенсації. У такому разі, питаннями обрахунку суми компенсації займатимуться спеціально утворені комісії органів місцевого самоврядування.

Коли мова йде про об’єкти, які потребують ремонту, оцінку проводитимуть суб’єкти оцінювальної діяльності, які складатимуть відповідні звіти про оцінку щодо кожного пошкодженого об’єкту.

Водночас, блок питань, які стосуються оцінки пошкодженого майна та вартості його відновлення, комплексно доопрацьовується спільно з Фондом державного майна з метою напрацювання оптимального механізму, покликаного, з одного боку, максимально прискорити і спростити процедури, а з іншого – отримати максимально об’єктивну і повну інформацію.


- Які ресурси коштів на відновлення майна передбачаються: держ/місцевий бюджет, окрема програма з донорськими ресурсами, репарації тощо?

- Законопроєктом пропонується бюджетне фінансування надання компенсації. Зокрема, Кабінету міністрів передбачається доручити затвердити Порядок та умови надання і використання субвенції з держбюджету місцевим бюджетам на забезпечення компенсації за пошкоджені та знищені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією рф, а також щорічно в державному бюджеті передбачати видатки для здійснення заходів, передбачених законопроєктом.

Безумовно, для відновлення житлового фонду можуть використовуватись і донорські кошти міжнародних організацій, і репарації, і кошти з інших джерел, не заборонених законодавством.


- Чи будуть передбачені якісь пільги для виробників будматеріалів/будівельників, які будуть залучатись до відновлення забудови?

- Сфера регулювання законопроєкту №7198 обмежується передусім соціальним аспектом – наданням компенсації громадянам, чиї домівки пошкоджені або знищені внаслідок збройної агресії рф по відношенню до України. Питання заохочення бізнесу до процесів відновлення інфраструктури, у тому числі житлової забудови, це окреме питання, яке наразі обговорюється.


- Як і де фіксуються втрати нежитлової забудови: комерційної, логістичної, промислової тощо?

- Вчора я офіційно звернулася до Мінцифри, запропонувавши розширити список об’єктів нерухомості, які знищили або пошкодили окупанти, щоб мати змогу швидше оцінити картину та реанімувати життєдіяльність територіальних громад.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Голова НСЗУ Наталія Гусак: Що змінилося в роботі медзакладів з початку війни

Нардеп Роман Костенко: Кількість мобілізованих ситуацію на фронті не змінить – Україні потрібна техніка

У травні попри війну відновилися перші угоди на ринку землі, рецепт його відновлення – допуск юросіб та іноземців – експерт КSE

Війна може надати додаткового стимулу для повного впровадження реформ системи охорони здоров'я - представник ВООЗ

У воєнний час гостріше постають питання промисловості, інновацій та якості людського капіталу – засновник UFuture Василь Хмельницький

Пріоритетами програм відновлення житла є швидкість, якість та локалізація – голова Київської ОВА

Голова Schneider Electric Україна Михайло Бубнов: Електроенергія в Україні буде дедалі технологічнішою, війна підштовхне ці процеси

Голова НАДС Алюшина: Державна служба проходить випробування на міцність

Голова Нацполіції: в реєстрі членів незаконних збройних формувань – більше 2 млн записів

Регіональний директор Світового банку: "Рушійною силою відновлення України має стати динамічний, конкурентоспроможний приватний сектор і орієнтація на ЄС”

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА