Низка запущених для поліпшення доступу до лікування механізмів не спрацювала, ПДВ при держзакупівлях ліків скорочує обсяг закупівель - думка
Низка розроблених і запущенних до війни для поліпшення доступу до ефективного лікування механізмів не спрацювала, ПДВ під час держзакупівель ліків скорочує обсяг закупівель і не наповнює бюджет.
Таку думку агентству "Інтерфакс-Україна" висловила виконавчий директор БФ "Пацієнти України" Інна Іваненко, коментуючи ситуацію із забезпеченням ліками в першому півріччі 2024 року.
За її словами, повною мірою не спрацювала програма забезпечення ліками "за співчуттям", яка була запроваджена у 2022 році.
"Програма не спрацювала, тому що потрібно було запровадити другу важливу частину пакета законів і звільнити виробників і пацієнтів від сплати податків. Цю частину депутати розблокували лише в березні 2024 року, і тепер для пацієнтів такі ліки будуть безоплатними без необхідності сплачувати ПДФО, але фармкомпанії від необхідності сплачувати ПДВ так і не звільнили, а тільки знизили податок із 20% до 7%", - пояснила керівниця фонду.
Іваненко зазначила, що програма "ліки за співчуттям" надає змогу отримувати препарати, які тільки перебувають на стадії клінічних випробувань або пройшли щонайменше першу стадію таких випробувань у країнах із суворою регуляторною системою.
Наразі в Україні затверджено програму отримання 240 флаконів препарату галнеурон (Halneuron), який "за співчуттям" можуть отримати 30 українських пацієнтів із будь-яким типом нейропатичного або ноцицептивного болю.
"Щоб якомога більше пацієнтів отримали необхідні ліки, потрібно досягти повного скасування ПДВ", - вважає Іваненко.
Крім того, за словами Іваненка, недостатньо ефективно спрацював механізм "договорів керованого доступу" (ДКД). Зокрема, 2022 року ДП "Медичні закупівлі України" (МЗУ) уклало ДКД для купівлі 11 позицій лікарських засобів, а 2023 року лише на одну позицію.
Очільниця БФ зазначила, що "є ситуації, коли ліки, щодо яких проводяться переговори за механізмом ДКД, втрачають свою актуальність через появу більш ефективних і дешевих аналогів".
За її словами, позитивні висновки оцінки медичних технологій (ОМТ) для укладення ДКД було отримано щодо 11 онкопрепаратів, однак переговори про їхню закупівлю не відбулися. Ще три препарати перебувають у процесі переговорів про підписання ДКД.
"Неефективні переговори щодо укладення ДКД мають серйозні наслідки для медичної системи України загалом і для кожного пацієнта окремо", - сказала вона.
Іваненко також зазначила, що непродовження на 2024 рік звільнення від сплати ПДВ ліків, що закуповуються ДП "МОЗ", призвело до значного зниження обсягу закупівель, що не дає змоги на 100% покрити потребу.
"Ми розуміємо, що ПДВ відіграє важливу роль у формуванні бюджету України. Однак під час закупівлі ліків і медичних виробів за рахунок держбюджету виплата ПДВ не призводить до збільшення доходів від держбюджету. По суті, це внутрішній перерозподіл коштів, який не додає фінансових ресурсів до держбюджету, але значно обмежує кількість придбаних ліків", - сказала вона.
Крім того, Іваненко зазначила, що запуск механізму паралельного імпорту для лікарських засобів із 1 січня 2025 року надасть змогу більшій кількості пацієнтів отримати доступ до лікування. Водночас вона вважає, що паралельний імпорт має поширюватися не лише на держзакупівлі, а й на аптеки.