БФ "Охматдит - здорове дитинство" не мав підстав перерахувати кошти клініці - представниця фонду
Благодійний фонд "Охматдит - здорове дитинство" не мав жодних підстав для перерахування зібраних на відновлення клініки коштів, тому що вона не надала відповідних документів, чекає на рішення за процедурою їхніх коштів, повідомила членкиня правління фонду, адвокатка Оксана Соколовська.
"У нас немає жодних договорів із "Охматдитом", за винятком меморандуму про співпрацю, немає підстав, які дають право перераховувати кошти. Такими підставами можуть бути договір пожертвування або, наприклад, рішення НР, яку формує МОЗ. Але має бути документ, на підставі якого ми можемо перерахувати гроші", - прокоментувала вона ситуацію агентству "Інтерфакс-Україна".
Соколовська зазначила, що зібрані на відновлення "Охматдиту" кошти не використовуються і знаходяться на рахунках фонду. Однак фонд не може перерахувати їх, зазначивши призначення платежу "на відновлення лікарні" без будь-яких підтверджувальних документів. Клініка має або укласти договір із підрядником за підсумками тендера, або надати інші документи, які свідчитимуть про цільове використання коштів благодійників, а фонд виступатиме платником.
Водночас, за її словами, фонд також не може переказати кошти лікарні без зазначення цільового призначення, оскільки лікарня є державною установою, і згідно із законом про запобігання корупції існує пряма заборона можливості передання коштів на казначейські рахунки.
"Навіть незважаючи на це, ми готові переказати гроші як благодійний внесок лікарні, але для цього має бути відповідний документ: чи то рішення, чи то наказ, чи то договір, - будь-яка підстава, що дасть нам таке право. Наразі "Охматдит" не надав жодних документів, хоча ми їх запитували", - наголосила Соколовська.
Вона повідомила, що фонд неодноразово звертався до лікарні з відповідними запитами, включно із запитом щодо потреб у відновленні медичного обладнання, яке постраждало під час ракетної атаки, але від лікарні "не було жодних відповідей".
Адвокатка також зазначила, що фонд завжди виступав як платник, а замовником була лікарня.
"Тому фонд і був створений, адже державна лікарня має робити все тільки за процедурою держзакупівель через Prozorro. Фонд таких зобов'язань не має - це полегшує роботу лікарні в частині терміновості виконання тих чи інших робіт", - сказала вона.
За оцінкою Соколовської, результатом скандалу навколо лікарні може бути тільки те, що "лікарня не будується".
"Результат досягнуто - лікарня не будується, і до зими її ніхто не буде відновлювати, адже, банально, не буде часу навіть обрати підрядника", - сказала вона.
Водночас Соколовська наголосила, що коли фонд почав збирати гроші, він очікував, що лікарня своєчасно надасть необхідні документи.
"Лікарня мала обрати підрядника, фонд мав профінансувати роботи, пов'язані з будівництвом. Такою була домовленість відповідно до меморандуму між фондом і лікарнею. Наразі ми не можемо контролювати використання коштів", - пояснила вона позицію БФ.
За її словами, фонд звернувся до МОЗ для визначення правового механізму передачі коштів ще на початку серпня.
Як повідомлялося, директор "Охматдиту" Володимир Жовнір повідомив, що БФ "Охматдит - Здорове дитинство", який збирав гроші на відновлення клініки після її руйнування внаслідок ракетного удару 8 липня, не збирається перераховувати їх на рахунки "Охматдиту". Тим часом в офіційній заяві БФ йшлося про те, що всі кошти, зібрані на відновлення лікарні, залишаться на його рахунках. Представники фонду просили надати правові підстави для перерахування коштів на казначейські рахунки без призначення.
За інформацією МОЗ, сума зібраних на відновлення "Охматдиту" коштів перевищила 1,6 млрд грн, зокрема 400 млн грн надійде у вигляді обладнання. Зокрема, 312 млн грн надійшли безпосередньо на рахунок НДСЛ "Охматдит", 379 млн грн - на рахунок БФ "Охматдит - Здорове дитинство", понад 320 млн грн було зібрано на платформі United24 і monobank, які перерахували кошти на рахунок МОЗ у Нацбанку, $11,2 млн виділив фонд The Howard G. Buffett Foundation для закупівлі повного переліку пошкодженого обладнання в новому корпусі "Охматдиту" (кошти надійдуть у вигляді обладнання); $1 млн надійде від уряду Литви; 100 млн грн виділив уряд України; $11,2 млн - фонд The Howard G. Buffett Foundation для закупівлі повного переліку пошкодженого обладнання в новому корпусі "Охматдиту".