15:35 15.11.2024

Держрегулювання торгових націнок на фармринку не знизить роздрібні ціни на ліки, але обмежить асортимент - експерти

2 хв читати
Держрегулювання торгових націнок на фармринку не знизить роздрібні ціни на ліки, але обмежить асортимент - експерти

Держрегулювання торговельних націнок на ліки, ініційоване Міністерством охорони здоров'я, не знизить роздрібні ціни, але обмежить асортимент лікарських засобів, представлених на фармацевтичному ринку, вважають експерти громадської спілки "Асоціація виробників інноваційних ліків" (APRaD).

Як повідомив агентству "Інтерфакс-Україна" виконавчий директор асоціації Володимир Редько, запропоноване регулювання націнок призведе до збільшення собівартості лікарських засобів.

"Для утримання рівня націнки аптечні оператори будуть націлені на продаж менших упаковок або частин упаковок, що може призвести до перепрофілювання виробництва на менші упаковки, а отже, до зростання собівартості виробництва лікарських засобів", - вважає він.

Крім того, за оцінкою експертів APRaD, ініціатива може призвести до зменшення економічних стимулів для підтримки широкого асортименту лікарських засобів в аптечних мережах, зокрема, препаратів вартістю вище 1000 грн, де роздрібна надбавка передбачається на рівні 3,5%.

При цьому обмеження асортименту може відбутися за рахунок дорогих життєво важливих лікарських засобів, особливо тих, які передбачають холодове зберігання в умовах блекаутів.

Також експерти APRaD прогнозують скорочення кількості немережевих аптек, зниження соціальної підтримки пацієнтів фармкомпаніями через згортання соціальних проєктів компаній, додаткові витрати, пов'язані з реструктуризацією бізнесу компаній в Україні, що вплине на зростання цін на ліки.

Крім того, ініційовані зміни матимуть негативний вплив на інновації у фармсекторі та створять негативні наслідки для економіки через скорочення до 97% діяльності міжнародних фармкомпаній в Україні, а отже, призведуть до зменшення надходжень до держбюджету та скорочення робочих місць на фармринку.

"Асоціація не підтримує проєкт у цілому. Ми вважаємо, що запропоновані в проєкті зміни в регулюванні цін на лікарські засоби потребують повного перегляду з урахуванням негативних наслідків", - наголосив Редько.

Як повідомлялося, МОЗ розробило проєкт урядової постанови, який пропонує вже з 1 січня 2025 року зменшити торговельну надбавку на препарати вартістю 100-500 грн із 20% до 13%, вартістю 500-1000 грн - із 15% до 7,5%, вартістю понад 1000 грн - із 10% до 3,5%. При цьому МОЗ зазначило, що учасники фармринку висловилися за необхідність знизити ризики, які може спровокувати регулювання цін, а саме дефіцит певних лікарських засобів, розвиток тіньової економіки та закриття аптек.

За оцінкою експертів Аптечної професійної асоціації України (АПАУ), ініційоване МОЗ зниження торговельних надбавок на лікарські засоби може призвести до суттєвого дефіциту ліків, а аптеки не зможуть забезпечити широкий асортимент.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

У Києві на 17% зріс рівень захворюваності на грип та ГРВІ за тиждень, але він у 3,2 раза нижчий за епідпоріг - міськадміністрація

Рада ухвалила закон про вдосконалення системи трансплантації

МОЗ планує розширити практику створення університетських клінік

Мобільні реабілітаційні команди УЧХ працюватимуть у 13 областях

Метапневмовірус в Україні з початку епідсезону виявлено у 14 осіб, тенденції до розвитку спалаху не спостерігається - ЦГЗ

УЧХ навчив надавати першу допомогу понад 300 тис. осіб

Інститут Амосова з 2025 р. контрактуватиметься за ПМГ, консультації для пацієнтів із направленням безкоштовні

Шмигаль про реформу МСЕК: Визначено 291 заклад охорони здоров'я, сформовано понад 1476 експертних команд

У 2025 році буде повністю відновлено новий корпус "Охматдиту", розпочнеться будівництво ще одного інноваційного корпусу - Ляшко

Потребу в протезуванні за три роки війни мають близько 20 тис. осіб - Protez Hub

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА