Зниження торговельних надбавок на ліки може обмежити асортимент аптек - думка
![Зниження торговельних надбавок на ліки може обмежити асортимент аптек - думка](https://media.interfax.com.ua/media/thumbs/images/2018/08/xfzCEWlWI724.jpg)
Зниження торгових надбавок на ліки може обмежити асортимент аптек, вважає гендиректор ТОВ "Ново Нордіск Україна" Владислав Мороз.
"На наш погляд, ухвалення запропонованого проєкту постанови створить істотні ризики для пацієнтів через можливий дефіцит лікарських засобів, а також імовірне підвищення загального рівня цін", - сказав він агентству “Інтерфакс-Україна”.
Мороз зазначив, що "запропонована ініціатива може вплинути на асортимент аптек через складнощі у формуванні націнок і покритті витрат у ланцюжку постачання лікарських засобів від виробника до аптеки і пацієнта".
При цьому, за оцінкою Мороза, "особливо це може стосуватися ліків, які потребують спеціальних умов зберігання і транспортування (наприклад, дотримання певного температурного режиму, що додатково може ускладнюватися тривалими періодами відключення електроенергії)".
"Цей ризик також особливо стосується життєво важливих препаратів для пацієнтів із хронічними захворюваннями, таких як цукровий діабет і серцево-судинні захворювання", - сказав він.
Мороз зазначив, що проєкт постанови активно обговорюється на рівні торговельних асоціацій з метою визначення впливу на фармацевтичний ринок.
Як повідомлялося, МОЗ розробило проєкт урядової постанови, який пропонує вже з 1 січня 2025 року зменшити торговельну надбавку на препарати вартістю 100-500 грн із 20% до 13%, вартістю 500-1000 грн - із 15% до 7,5%, а понад 1000 грн - із 10% до 3,5%. При цьому МОЗ зазначило, що учасники фармринку висловилися за необхідність знизити можливі ризики у зв'язку з регулюванням цін, а саме дефіциту певних лікарських засобів, розвитку тіньової економіки та закриття аптек.
Деякі учасники фармринку прогнозують, що ухвалення цієї ініціативи призведе до зниження роздрібного асортименту лікарських засобів і зникнення з українського ринку низки препаратів.