Учасники фармринку загалом не підтримують ідею знизити торговельні надбавки на ліки
Учасники фармацевтичного ринку, опитані агентством "Інтерфакс-Україна", загалом критикують ідею знизити торговельні надбавки на ліки, озвучену Міністерством охорони здоров'я, прогнозують звуження аптечного асортименту аж до дефіциту і зникнення деяких препаратів.
"На наш погляд, ухвалення запропонованого проєкту постанови створить суттєві ризики для пацієнтів через можливий дефіцит лікарських засобів, а також ймовірне підвищення загального рівня цін", - сказав агентству "Інтерфакс-Україна" гендиректор ТОВ "Ново Нордіск Україна" Владислав Мороз.
Мороз зазначив, що "запропонована ініціатива може вплинути на асортимент аптек через складнощі у формуванні націнок і покритті витрат у ланцюжку постачання лікарських засобів від виробника до аптеки і пацієнта".
За оцінкою Мороза, особливо це може торкнутися ліків, які потребують спеціальних умов зберігання і транспортування, а також життєво-важливих препаратів для пацієнтів із хронічними захворюваннями, таких як цукровий діабет і серцево-судинні захворювання.
Озвучену МОЗ ідею також не підтримують експерти громадської спілки "Асоціація виробників інноваційних ліків" (APRaD), які вважають, що ця ініціатива не знизить роздрібні ціни, але обмежить аптечний асортимент. Крім того, за оцінкою експертів APRaD, ініціатива може призвести до зменшення економічних стимулів для підтримки широкого асортименту лікарських засобів в аптечних мережах, зокрема, препаратів вартістю понад 1000 грн, де роздрібна надбавка передбачається на рівні лише 3,5%.
Крім того, в APRaD вважають, що для утримання рівня націнки аптечні оператори будуть націлені на продаж менших упаковок або частин упаковок, що може призвести до перепрофілювання виробництва на менші упаковки, а також прогнозують скорочення кількості немережевих аптек і зниження соціальної підтримки пацієнтів фармкомпаніями через згортання соціальних проєктів компаній.
Ідею зниження торговельних надбавок також критикують в Аптечній професійній асоціації України (АПАУ): "Ініційоване МОЗ зниження торговельних надбавок на лікарські засоби може призвести до суттєвого дефіциту ліків, а аптеки не зможуть забезпечити широкий асортимент".
В АПАУ прогнозують, що аптеки втратять економічну можливість закуповувати широкий асортимент ліків, а дороговартісні препарати можна буде придбати лише за попереднім замовленням, що стимулюватиме розвиток тіньового ринку інтернет-продажу лікарських засобів.
В асоціації зазначають, що "процес формування первинної ціни медикаментів формується від виробника/імпортера, яка становить 75% ринкової ціни препарату".
Водночас низка учасників фармринку не бачать в ініціативі негативних аспектів.
Зокрема, у фармкомпанії "Дарниця" вважають, що регулювання торговельних націнок на ліки забезпечить прозорий механізм ціноутворення, дасть змогу стримати необґрунтоване підвищення ціни та уникнути спекулятивних націнок, "які сьогодні можуть сягати сотень відсотків, особливо на власні торговельні марки аптечних мереж".
"Ініціатива щодо регулювання націнок на лікарські засоби сприятиме стабілізації фармацевтичного ринку, створюючи рівні умови для всіх його учасників. В умовах економічної кризи цей крок забезпечить довгострокову вигоду: держава отримає прозорий і контрольований ринок, бізнес - прогнозованість і стабільний попит, а громадяни - доступ до необхідних ліків за справедливою ціною, що є однією з гарантій держави", - наголошує директорка ради директорів "Дарниці" Катерина Загорій.
Фармкомпанія Roche також не бачить в ініціативі проблем для своєї діяльності, наголошуючи водночас на "великому потенціалі для подальшого партнерства з державою для забезпечення пацієнтів лікуванням за рахунок державних програм". "На наш погляд, саме держава має максимально допомагати в цьому. "Рош" в Україні сфокусована на інноваційних ліках для лікування таких серйозних захворювань, тому ми насамперед орієнтовані на співпрацю з державним сектором на національному та регіональному рівнях", - сказав агентству "Інтерфакс-Україна" керівник відділу ціноутворення та партнерства ТОВ "Рош Україна" Ілля Городецький.
Водночас у комітеті з охорони здоров'я Американської торговельної палати зазначили, що наразі комітет не має сформованої позиції з цього питання.
Як повідомлялося, МОЗ розробило проєкт урядової постанови, який пропонує вже з 1 січня 2025 року зменшити торговельну надбавку на препарати вартістю 100-500 грн із 20% до 13%, вартістю 500-1000 грн - із 15% до 7,5%, вартістю понад 1000 грн - із 10% до 3,5%. Також МОЗ зазначило, що учасники фармринку висловилися за необхідність знизити ризики, які може спровокувати регулювання цін, а саме дефіцит певних лікарських засобів, розвиток тіньової економіки та закриття аптек.