10:00 02.09.2019

Провідні експерти наголошують на важливості розвитку eHealth для продовження реформи охорони здоров'я

7 хв читати
Провідні експерти наголошують на важливості розвитку eHealth для продовження реформи охорони здоров'я

Продовження розпочатої трансформації системи охорони здоров'я України має бути пріоритетним завданням для Міністерства охорони здоров'я, новому керівництву якого слід приділити увагу системі eHealth, вважають опитані агентством "Інтерфакс-Україна" експерти.

Експерти зійшлися на думці, що eHealth є важливою складовою трансформації системи охорони здоров'я, тому вона має бути побудована за прикладами кращої світової практики, щоб Україна мала можливість інтегруватись до міждержавного інформаційного обміну медичними даними.

Директор департаменту охорони здоров'я Полтавської ОДА Віктор Лисак, в свою чергу, зазначив, що реалізація в Полтавській області пілотного проекту щодо фінансування лікарень по моделі діагностично-споріднених груп (ДСГ) без інформаційних технологій, які впроваджуються тут з 2006 року, в принципі була б неможлива. Модель ДСГ (Diagnostic-related group, DRG) передбачає оплату лікарням не за затвердженим кошторисом, а відповідно до кількості пролікованих хворих та рівня складності кожного випадку.  

"Завдяки міжнародним консультантам і національним інвесторам, які допомогли нам, ми охопили інформаційною системою FinHealth всі стаціонарні установи, маємо можливість повністю моніторити результати і якість госпітальної роботи, маємо автоматизований аудит достовірності даних лікарень, аналізуємо зміну показників їх роботи в умовах фінансування за ДСГ і контролюємо своєчасність подання лікарнями звітів для НСЗУ. Ми вже достатньо переконалися, що надійна, безвідмовна і добре реалізована інформаційна система є базою для реформування системи охорони здоров'я в цілому і запорукою успішної зміни моделі фінансування установ, зокрема. Особливо важливо відзначити, що інформаційна система повинна бути так побудована, що б допомагала персоналу медустанов у його роботі, а не сприймалася ним, як додаткове навантаження", - сказав він.

Координатор напрямку eHealth з боку президента України Яніка Мерило повідомила агентству "Інтерфакс-Україна", що вже найближчим часом нова виконавча влада проаналізує стан напрацювань eHealth і сформує бачення шляхів подальшого розвитку системи електронного здоров'я.

Разом з тим, CEO компанії Advanter Health Ярослав Сірий зазначив, що незважаючи на відсутність в Україні комплексного підходу до формування eHealth в масштабах держави, в Полтавський області зусиллями компанії реалізована регіональна система eHealth, архітектура якої враховує рекомендації експертів Світового банку, ЄС і USAID та є прикладом реальної роботи електронної екосистеми охорони здоров'я в цілому регіоні. В рамках пілотного проекту з фінансування лікарень за моделлю ДСГ, що реалізується в Полтавській області, система FinHealth з 1 квітня 2019 року забезпечує  Національну службу здоров'я України (НСЗУ) достовірною інформацією для проведення оплати лікарням за кожного пролікованого пацієнта.

"Таким чином, з практичної точки зору вже є готовий продукт в сфері eHealth і досвід його застосування, який чекає свого масштабування на всю територію України", - сказав він.

Голова правління громадської організації "Платформа здоров'я" Тимофій Бадіков вважає, що на даному етапі трансформації системи охорони здоров'я "кілька стратегічних процесів можуть і повинні відбуватися паралельно", зокрема, комплексний аудит вже існуючої системи електронного здоров'я (із залученням національних і міжнародних експертів), розробка довгострокової Національної стратегії розвитку eHealth, затвердження архітектури, протоколів обміну центрального компонента (eHealth) і МІСів (медичних інформаційних систем), а також стандартів обміну медичною інформацією.

"І останнє, але не менш важливе: має бути передбачено стабільне і належне державне фінансування роботи електронної системи охорони здоров'я України", - підкреслив Бадіков.

Глава правління асоціації "ECO здоров'я України" Євген Прилипко зазначив, що побудова ефективної системи охорони здоров'я неможлива без реальних потоків медичних, статистичних та економічних даних для прийняття зважених управлінських рішень на всіх рівнях, які дозволяє отримувати виключно цілісне середовище eHealth.

"Особливо це важливо на стадії реформування системи охорони здоров'я, коли кожний наступний етап реформування, спеціалізації чи перепрофілювання медичного закладу в т.ч. зміна моделі фінансування, має базуватися на достовірних та оперативних даних. Впровадження систем і інструментів, які можуть забезпечити цей процес, є складним і кропітким завданням. І не тільки з технічної або організаційної точки зору . Це навчання і зміна свідомості користувачів - медичних працівників, управлінців, економістів і статистиків і, безумовно, пацієнтів ", - сказав він.

На думку Є.Прилипко, запровадження прозорого, ефективного та доступного для населення медичного страхування в будь-якій формі є цілком досяжною метою в найближчому майбутньому тільки на основі створеної ЕКО-системи eHealth. "Грамотний підхід, на основі міжнародного експертного досвіду, до створення ЕКО-системи eHealth при сучасному рівні розвитку інформаційних та комунікаційних технологій і справді може відбутися досить швидко в Україні, в порівнянні з шляхом, який долали інші країни раніше", - сказав він.

Експерт з питань політики фінансування та управління у сфері охорони здоров'я, Володимир Рудий зазначив, що еHealth "є потужним інструментом для зміцнення системи охорони здоров'я, яке, в свою чергу, є одним з обов'язкових умов забезпечення універсального охоплення населення послугами охорони здоров'я на основі принципів справедливості, якості, орієнтованості на потреби пацієнтів, ефективності, сталого розвитку та здатності протистояти кризовим викликам ".

"Цей інструмент повинен бути побудований таким чином, щоб забезпечувати в режимі реального часу необхідними якісними даними всіх учасників системи охорони здоров'я України: пацієнтів, медичних фахівців, менеджерів та адміністраторів охорони здоров'я, полегшуючи прийняття ними відповідних рішень, характер яких залежить від тієї функції, яку кожен з зазначених учасників виконує в межах цієї системи - споживача, провайдера чи управлінця ", - сказав він.

У свою чергу завідувач відділом Міжнародного науково-навчального центру інформаційних технологій і систем Національної академії наук України, професор Олександр Коваленко вважає, що створення електронної медицини вимагає реалізації декількох важливих складових, без яких така програма не може існувати. Зокрема, обов'язковим є використання методів і засобів обробки інформації і даних (отримання даних про пацієнта, електронні медичні записи і документи, їх зберігання, обробка, аналіз і обмін).

"Всі ці інформаційні процеси базуються на міжнародних стандартах, які вже існують в світі. В Україні також створена система стандартизації у сфері інформаційних технологій, куди входить і медична інформатика. Таким чином, стандарти є певною "спільною мовою", за допомогою якої можна створити єдиний інформаційний простір не тільки для всієї електронної системи охорони здоров'я України, але й з партнерами за кордоном. Застосування стандартів медичної інформатики є вкрай важливим першим кроком при побудові електронної системи охорони здоров'я нашої країни ", - сказав він.

На думку керівника проекту "Ліки контроль" Наталії Гуран, новому керівництву МОЗ необхідно провести аудит всіх розробок по eHealth.

"Щоб продовжити впровадження змін в системі охорони здоров'я, необхідно буде провести повний аудит всього розробленого зараз в сфері e-Health. Технічна складова є дуже важливою для продовження реформи", - сказала вона в коментарі агентству "Інтерфакс-Україна".

У свою чергу розробник медичної інформаційної системи (МІС) Хмельницької обласної лікарні Роман Міщенко, підкреслив, що частиною реформування системи охорони здоров'я повинна стати двокомпонентна модель e-Health, що складається з центрального компонента від НСЗУ і МІС.

"Для створення проекту – шаблону для МІС підходить єдиний формат обміну медичними даними, який вже впроваджується командою МОЗ. Вимоги, які були поставлені МІС, складають всього 5 % від такого формату, а його розширення напряму пов’язано із якістю надання медичних послуг», - сказав він.

Зі свого боку заступник директора держустанови "Центр медичної статистики Міністерства охорони здоров'я", консультант проектів ЄС, Світового банку, USAID та ВООЗ Сергій Дяченко звернув увагу, що "в фундаменті eHealth повинні бути закладені сильні мотивуючі чинники для всіх учасників системи і відповідні правила інформаційної взаємодії (стандарти) медустанов всіх форм власності, органів управління системою охорони здоров'я та жителів України ". Такий підхід дозволить розбудовувати середовище eHealth, що має найважливіший інформаційний компонент для управління системою охорони здоров'я Health Management Information System (HMIS). Саме така концепція побудови eHealth та HMIS була закладена міжнародними та національними експертами в 2012-2015 рр. в рамках підготовки проекту Світового банку. Сподіваюся, що у нас буде ще можливість повернутися до цього підходу»

"Ряд регіонів і міст України успішно проводить системні заходи щодо розвитку регіональних eHealth, відповідно до рекомендацій міжнародних і національних експертів. Міжнародні експерти неодноразово наполягали, що, у такій великій країні, як Україна, тільки сильні регіональні системи є запорукою сильної eHealth в державі в цілому. Тому важливо застосувати в розвитку національної електронної системи охорони здоров'я кращий досвід розвитку регіональних eHealth», - сказав він

Загрузка...

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

Завантаження...
РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Зеленський: Дефіциту вакцин в Україні немає

До початку сезону зимових свят ковідна хвиля може залишити Україну

Українці згенерували у "Дії" понад 100 тис. сертифікатів про одужання – Кузін

Активний епідпроцес за COVID-19 триває в Сумській, Миколаївській, Дніпропетровській і Чернігівській областях – головний санлікар

МОЗ забезпечило тримісячний запас тест-систем на COVID-19 і створило 4 лабораторні хаби - Кузін

МОЗ поширює досвід Чернівецької області щодо створення системи епіднагляду на всю Україну - головний санлікар

Україні вдалося відтермінувати пік захворюваності на COVID-19 завдяки нормі про обов'язкову самоізоляцію для тих, хто повернувся з РФ – Кузін

Трансплантацію кісткового мозку дітям мають проводити щонайменше чотири-п'ять українських лікарень – СЕО "Охматдиту"

Вік дітей, що вдаються до суїциду, знизився до 10-12 років

Створення Асоціації дитячих лікарень підтримали 20 українських клінік

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Завантаження...
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА